Laimjala toredad inimesed

Pilt: Andrus Peegel

Pilt: Andrus Peegel

Sel suvel on väikeses Laimjala vallas toimunud päris mitu toredat ettevõtmist, mis ei ole taevast alla kukkunud, vaid on vajanud pikaajalist ettevalmistamist ja paljude teotahteliste inimeste koostööd. Siiski on igal meeskonnal oma juht, kelle nägemus on hakanud arenema ja jõudnud viimaks laheda lõpptulemuseni.

26. juunil toimus kontsert Laimjala Valss, mis oli pühendatud Laimjala vallast sirgunud Debora Vaarandi ja Henno Käo mälestuse jäädvustamisele. Debora Vaarandi 100. juubeliks 1. oktoobril 2016 on plaanis püstitada Laimjalga mälestuskivi meie vähese tähelepanuga jäänud poetessile. Väikest näidiskuju sai kontserdil juba näha, autoriks Simson Seakülast. Rahvale meeldis – noor, paljasjalgne Trulli Teps (nii kutsus teda kohalik rahvas), seelik tuules heljumas. Natuke vajalikku raha on juba koos, puudub veel umbes 20 000 eurot. Selle hullumeelse ettevõtmise eesotsas on Kaja Sepp.

Õnneks on tegu üdini positiivse hullumeelsusega, mis on nii suure ettevõtmise puhul hädavajalik. Kui mõnel tekkis ka kahtlusi, siis Kaja põhimõte on: «Unistada tuleb suurelt!» Nii kogunes väga toimekas ja professionaalne meeskond, kus igaüks ajas oma rida, kuid peaaegu iga kuu koguneti ühise laua taha ja arutati, mis tehtud ja mis teoksil. Lisaks kontserdile lendlesid õhus Laimjala Valsi õhupallid, rahvas kannab rõõmuga Laimjala Valsi T-särke jms.

Juba käivad ettevalmistused ka järgmise suve kontserdiks ja Debora Vaarandi 100. sünniaastapäeva tähistamiseks. Kõik kokkusaamised on Kaja poolt täpselt protokollitud ja meeskonnale lugemiseks saadetud, seega ei saa keegi oma lubadust unustada.

Kuigi oleme pärit samast ühiskonnast, on Kaja tänapäevaeluga palju paremini kohanenud. Kui vaja, andke ainult niidiots kätte ning ta läheb ja vallutab maailma või toob maailma meie koduõuele! Kui soovid toetada Debora Vaarandi kuju valmimist, saad teha oma annetuse: Laimjala Arenguselts MTÜ, a/a EE952200221060894747.

Sport ja meelelahutus

Teine meie valla suurüritus on Laimjala Aeruramm, mis esimest korda toimus eelmisel aastal ja juba valmistutakse kolmandaks orienteerumispäevaks. Aerurammu idee autoriks ja eestvedajaks on Meren Tamm, kes tuli super-mõttele ühendada sport ja meelelahutus. Laimjala vallas on 99 väikest laidu ja saarekest, mida tutvustatakse laidudel orienteerumise kaudu. Head kasutamist saab valla puhkekoht Sääremäel, mis seni oli vallutatud muukeelsete kalameeste poolt. Talgutega korda tehtud puhkekohas leidub tegevust nii merel kui maal.

Aerurammu käigus tekkinud puhvet alustas sel suvel tegutsemist juba Laimjala Valsi kontserdil ning pole veel lõpetanud. Omavalmistatud kali, kilu ja munavõiga võileivad, kohupiimakorbid ning muu kodune kraam maitses hästi nii kontserdil, orienteerumispäeval, simmanil kui filmifestivalil.

Mereni mõte oli sellesuviseks Aerurammuks valmistada rannajuttude kogumik. Kuigi mina kahtlesin, kas jõuab nii ruttu valmis, võtsime asja ette. Meren istus ööd ja päevad arvuti taga ning valmis ta sai! Esimesed sada raamatut on ammu läbi müüdud, lisatrükk lähiajal valmimas. Esimesse kogumikku said lood Unguma jõest Sääremäeni. Järgmise aasta Aerurammuks valmib teine osa: Sääremäest Maadevahe jõeni. Kellel on sealtkandi rannaelust huvitavaid lugusid pajatada, andku endast märku!

Väga tore, et ka noorem põlvkond on hakanud valla elus aktiivselt kaasa lööma. Merenil on muidugi eeskuju ja abi oma kodus käepärast: ema Maire Tamm korraldas 26. juulil oma koduõuel Aaviku küla kiigeplatsil juba 10. korda maakondliku line-tantsupäeva. Leiduks sarnaseid aktiviste ainult rohkem!

Peale suurte eestvedajate leidub alati ka neid, kelle töö jääb märkamatuks. Laimjala vallas on üks selliseid inimesi Aive Sepp. Ükskõik mis tähtis sündmus tulekul on, teatakse, et Aive teeb paberitöö valmis ruttu ja korralikult: kuulutused, kutsed, tänukirjad, diplomid jne, jne. Samuti reageerib ta kiiresti keerulistes olukordades. Ja enamasti teeb ta seda ju oma tööajast. Tavaliselt märgatakse, kui midagi on halvasti. Kui asjad sujuvad, ei saada arugi, kui palju on selle nimel tööd tehtud ja vaeva nähtud.

Ka Saareküla ja Saaremetsa kandis märgatakse enamasti ainult külavanemat. Tegelikult teeb suure osa tööst ära Tiiu Riis. Kes hoiab korras külaseltsi raamatupidamise? Külavanema suurim panus selles valdkonnas on aasta-aruandele digiallkirja andmine. Kes koostab projektid ja nende aruanded?

Külavanem lisab parimal juhul paar vajaminevat tilu-lilu-lauset. Kes arvutab, arutab, mõtleb kaasa, peab nõu ja lööb käed külge, kui on vaja midagi konkreetset hankida või valmistada midagi käegakatsutavat? Kes teeb valmis juba 9. aastat ilmuva Külalehe? Külavanem ainult kirjutab, Tiiu kontrollib faktid, paneb lood paika ja teeb lehe ilusaks.

Koostöö on oluline

Igas õnnestunud ettevõtmises on tähtis koostöö. Nii ongi Tiiu nagu suurde salli mähitud kael, mis pöörab pea õigesse suunda. Praegu on pilk suunatud Blesta kivi poole, kus 9. augustil kell 11 – 14 toimub neljas Sulle-Mulle laat. Ka selle päeva kordaminekuks on vaja teie ja meie koostööd. Võtke kodust oma mittevajalik nodi kaasa ja andke, müüge või vahetage see vajaliku vastu. Arvestades kehvi suveolusid on seekord eriti oodatud aiasaadused. Laada
peaeesmärk on veeta tore päev toredate inimeste keskel.

Tulge ja vaadake, kes siin Laimjala vallas toimetavad. Oma silm on kuningas!

Print Friendly, PDF & Email