Vanad ja uued kooskõlad: SaxEst ja Apollo5 (1)

Vanad ja uued kooskõlad SaxEst ja Apollo5XXI Kuressaare Kammermuusika Päevade raames võib end täna premeerida koguni kahe kõrgetasemelise kontserdi külastamisega: kell 19 esineb Kuressaare kultuurikeskuses Eesti üks ainulaadsemaid ja värvikamaid ansambleid, saksofonikvartett SaxEst ning muusikaõhtu jätkub kell 22 teise kontserdiga, kus Kuressaare linnuses astub kuulajate ette Eestis esmakordselt viibiv põnev Inglise vokaalkvintett Apollo5. Nii SaxEsti kui Apollo5 kontserdikava on põnev väljalõige erinevate ajastute kaunist muusikast.

Oleme palunud paarile küsimusele vastata mõlema ansambli liikmetel.

Vastab SaxEst:

Vähe on pille, mille dünaamiline skaala oleks nii lai ja värvirohke kui saksofonil – saati siis veel neljal saksofonil. Kas oma 16 tegevusaasta jooksul olete täheldanud ka Eesti heliloojate poolset huvikasvu saksofonikvarteti suunas?

Eesti heliloojate huvi kirjutada muusikat just saksofonikvartetile on olnud kogu aeg olemas. Oleme mänginud 16 aasta jooksul paljude Eesti heliloojate(Tõnu Kõrvits, Galina Grigorjeva, Helena Tulve, Timo Steiner, Kristjan Kõrver jpt) heliloomingut. Kavas on kindlasti seda tulevikus veelgi rohkem teha.

Lisaks arvukatele kontsertidele kvartetina olete sagedasti teinud ka koostööd erinevate ansamblipartneritega – vokalistide ja instrumentalistidega. Kui oluliseks sellist koostööd ühe ansambli jaoks peate?

Koostöö erinevate vokalistide ja instrumentalistidega on olnud meie kvartetile väga oluline ja juba liigub mõtteid selles osas ka järgmisteks kontserdikavadeks. Selline koosmusitseerimine toob värskust kogu kvartetile, kuna iga solist suudab anda meile palju uut ja positiivset energiat.

 

Äkki mingi salanipp?  Kuidas luua ansambli ja publiku vahel “üheshingamine”?

 

Kvarteti ja publikuvahelise “üheshingamise” loome me läbi energia, koosmängu, kõlavärvide ja mitmekülgse repertuaarivaliku.

Vastab Apollo5:

Teie kava on väga mitmekesine ja ulatub erinevatesse ajastutesse. Kuidas teete valikuid uue repertuaari osas?

Oleme 5 erinevat isiksust erinevate muusikaliste eelistuste ja maitsega. Kui kavandame uut programmi, soovime, et meie repertuaar peegeldaks meie kõikide olemusi. Enda pealt teame, et igaüks võib nautida muusikas väga erinevaid tahke, seetõttu eeldame, et publik tunneb samamoodi. Usume, et suurepärane muusikateos on suurepärane muusikateos, sõltumata ajastust ja stiilist, milles see on kirjutatud. Võti on suhtlemine – nii muusikaga kui selle kaudu publikuga.

Üks laul teie kavas “A Nightingale Sang in Berkeley Square” polnud alguses sugugi kuulus   talle sai esmaesituse järel 1939. aastal osaks üsna ükskõikne vastuvõtt. Ent pärast 1962. aastat teadis laulu igaüks – selle oli kuulsaks laulnud Frank Sinatra. Kas ka Apollo5 on aidanud mõnel unustusse vajunud laulul sarnasel viisil kuulajaini jõuda?

Hiljuti salvestasime plaadi helilooja Josquin des Prez´i muusikaga. Enamikku muusikat seal plaadil pole kunagi salvestatud ja suurt osa sellest pole lauldud rohkem kui 500 aastat. Olime ise väga põnevil seda unustuses olnud repertuaari avastades ja ootame väga selle esitlemist kuulajaile, kui plaat 2016. aastal ilmub.

Olete esinenud väga erinevais kontserdipaigus, erinevates maailma nurkades. Peale tänast saate nende hulka lisada ka Kuressaare iidse piiskopilinnuse. Tekitab see teis ka väikest põnevust?

Oleme tõesti väga põnevil sellest võimalusest ning meile on suur au esineda Kuressaare piiskopilinnuses XXI Kuressaare Kammermuusika Päevade raames. See külaskäik tähendab meie jaoks mitut  “esimest”: esmakordselt esineme ajaloolises kindluses ja esmakordselt külastame Eestit. Ootame vaimustusega järgmist külaskäiku juba praegu.

 

Kristi Hinsberg

 

 

Print Friendly, PDF & Email