Saaremaa koduklient on suur elektritarbija (1)

Eesti Energia koduklientide tarbimisharjumused näitavad, et Saaremaa kodukliendid on käesoleva aasta jooksul tarbinud kokku pea 20 GWh elektrit, mida on rohkem kui näiteks Hiiumaal, Järvamaal või Jõgevamaal. Nutikas tarbimine võimaldaks koduse energiatarbimise kulusid vähendada kuni 10%.

Keskmise Saaremaa kodukliendi kuine tarbimine on ligikaudu 251 kWh, mis on suurem Eesti enamike maakondade tarbimisest, kuid samas jääb alla Pärnumaa, Raplamaa ja Harjumaa koduklientidele. Juba täna kasutab suur hulk Saaremaa koduklientidest erinevaid mooduseid tarbimiskulude vähendamiseks. Praegused tehnilised uuendused annavad aga koduklientidele võimaluse veelgi nutikamaks ja säästlikumaks tarbijaks saada.

Nii on näiteks ligi kolmandik Saaremaa kodudest valinud energiatarbimise reguleerimiseks ööpäevaringselt sama elektrihinna asemel öö ja päeva erisusega hinna või tunnipõhise hinna, mis sõltub börsihinna muutustest. Sellised valikud on kasulikud juhul, kui tarbija igapäevatoimetusi iseloomustab kindel muster – näiteks väiksem päevane elektritarbimine –või põhjalikum huvi börsihindade pideva muutuse vastu.

Kindlasti leidub Saaremaal ka ekstreemsemat energiasäästu viljelevaid tarbijaid, kes lähtuvad põhimõttest, et odavaim elekter on tarbimata elekter ning püüavad sellest tulenevalt võimalikult vähe elektriseadmeid kasutada. See traditsiooniline meetod võib olla küll  tulemuslik, kuid kahtlemata pole see tarbijale mugav. Tänapäeval on tarbimise säästlikumaks korraldamiseks mitmeid võimalusi, mis igapäevaelu mugavusi kuigivõrd ei mõjuta. Teadlikuma tarbimise ja lihtsate nippide abil on võimalik vähendada koduseid elektrikulusid hinnanguliselt kuni 10%.

Kuigi suurimaks energiakuluks on kodudes küttesüsteemid ja veevärk, kasutame paratamatult teatud määral ka elektriseadmeid. Selleks, et elektrikuludelt säästa, ei pea palju ette võtma – piisab mõningate harjumuste muutmisest. Pesumasina kasutamine madalamal temperatuuril, toasoojuse vähendamine kraadi võrra või mittetöötavate elektriseadmete eemaldamine vooluvõrgust on vaid mõned lihtsad näited erinevatest nippidest, mille abil oma tarbimist teadlikult säästlikumaks kujundada.

Taavi Pungas,
Eesti Energia kodukliendi ärijuht energiamüügis

Print Friendly, PDF & Email