SÜM viib mehise laulutervituse kaugele üle lombi

Järgmisel nädalal alustab oma tegevusaja pikimat laulureisi Saaremaa meeskoor SÜM. Laulumehed lendavad ookeani taha, et osaleda Lääneranniku Eesti päevadel Kanadas.

Koorivanem Margus Birkenfeldt nentis, et tegemist on ühe traditsioonilise Põhja-Ameerikas toimuva eestlaste kokkusaamisega. Eesti kultuuripärandi tutvustamiseks toimuvaid kultuuripidusid korraldab Eesti organisatsioonide liit Läänerannikul, kuhu kuuluvad Los Angeles’i, San Francisco, Portlandi, Seattle’i ja Vancouveri Eesti seltsid. Sel aastal veab Eesti kultuurifestivali Vancouveri Eesti selts.

SÜM-i ülesanne on esineda koos Kanada eestlaste laulukooridega ca 2000 meetri kõrgusel merepinnast toimuval Eesti koorilaulu traditsioone tähistaval laulupeol ning kaunistada oma lauluga rahvapidu ja oikumeenilist kontsert-jumalateenistust Whistleris.

Lauldakse ka Vancouveris British Columbia ülikooli kontserdisaalis Chan Centre’is Eesti koorimuusika kontserdil. Meeskooril on võimalus esineda ka koos Portlandi estofiilide kammerkooriga “Unistus” ja rahvusvaheliselt eduka stuudio-noortekooriga Tartust.

Koori praegune seis on koorivanema kinnitusel hea, sest kogu hooaeg on kulgenud Kanada sõidu sihis. “Oleme muusikaaasta vääriliselt tegusalt kodusaarel toimetanud, käinud laulmas ka Pärnus ja Tartumaal,” rääkis Margus Birkenfeldt. Lisaks kooriproovidele Kuressaare muusikakoolis said lauljad regulaarselt hääleseadet ja toimus seitse töist laululaagrit.

Esinemiste arvu on SÜM teadlikult suurendanud, et lavakogemus ja artistlikkus paraneks. Pikemaid ja lühemaid ülesastumisi oli kaksteist, lisaks laulupidu koos poistekooridega. “Ka peadirigent Mari Ausmees ja dirigent-koormeister Ester Soe paistavad meeskoori ees ikka suurema innu ja rõõmuga seisvat,” kinnitas Birkenfeldt. Üle 30 esitamisküpsest meeskoorilaulust saab SÜM Kanadas ette laulda 24, lisaks 15 laulupeol kõlavat segakoorilaulu.

Eelseisva laulureisi Kanadasse võtab ette 24 laulumeest. “Noorim meist on kahekümnene, väärikaim 74,” nentis koorivanem. Lennuk tõuseb meeskooriga õhku teisipäeva hommikul kell 7, et pärast vahemaandumist Frankfurdis kümne tunniga jõuda Vancouverisse. Kahetunnise bussisõidu järel saabutakse Whistlerisse.

Meeskoor laulab nii festivali avatseremoonial, konverentsikeskuses toimuval laulupeol “Merest taevani” kui ka kontsert-jumalateenistusel. “Muide, laulupeol osaleb kümme laulukoori, neist kaks on Eestist,” täpsustas ta. “Meite meestel tuleb vedada ka ühislaulmist 1850 meetri kõrgusel Whistleri mäel toimuval rahvapeol.”
Kuna laulusõprus on SÜM-i kahel korral kokku viinud Toronto Eesti meeskooriga, siis tehakse koduteel vahepeatus Torontos. Sealse meeskoori dirigent maestro Charles Kipper korraldab meeskooride kontserdi Toronto Eesti baptistikoguduse kirikus.

Et laulureis ikka toimuks, vajas meeskoor toetajate abi. Appi tuldi hea meelega. “Häid toetajaid leidus ja leidub ka edaspidi, kes hindavad Eesti meestelaulu võimu ja ilu, peavad oluliseks meeskoori tegemisi Saaremaal ja suhtuvad toetavalt meie püüdlustesse viia mehine laulutervitus ka maailma,” nentis koorivanem. Majanduslikult aitas SÜM-i sel aastal nii kultuuriministeerium, kultuurkapital, koduvallad ja -linn, tööandjad, poliitikud ja ärimehed.

Print Friendly, PDF & Email