Maavanem Kaasik sattus allkirjatülisse (23)

Veebiportaali Uued Uudised väitel olevat Saare maavanem Kaido Kaasik Roomassaare sadama kohvikus prööganud naisterahvaga, kes Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) nimel massiimmigratsioonivastaseid allkirju kogus. Maavanem pole aga sündmuse säärase tõlgendusega nõus.

Portaalist võib lugeda, et vanem naisterahvas, Roomassaare sadama kohvikupidaja Maarja Kumpase ema, langes IRL liikmest Saare maavanema sõimu ohvriks, kui läks laua taga istuva seltskonna käest allkirja koguma. “Selle asemel, et viisakalt keelduda, tegi maavanem Kaido Kaasik skandaali ja ähvardas kohviku sulgeda, kui nimetatud materjale kiiresti ja igaveseks ära ei koristata. Selle kinnituseks võttis ta kohe ka telefonikõne sadama direktorile Renno Tammlehele,” on kirjutatud Uute Uudiste sõnumis.

Ebameeldiv vahejuhtum

Maavanem Kaido Kaasik märkis, et tõtt on loos nii palju, et keegi naisterahvas käis seal kohvikus kaustikuga ringi, ei esitlenud ega tutvustanud end, küll aga nõudis allkirju, ja kui allkirja ei antud, siis hakkas pahandama.
Maavanema sõnul astus ta Roomassaare kohvikust vaid põgusalt läbi, et võtta kaasa külalised ja sõita edasi Abrukale töönõupidamisele. “Tundus, et kohvikus oli veel teisigi külastajaid, keda naine tülitas,” kirjeldas Kaasik. “Ma küsisin, et keda te esindate. Ta pomises midagi ja esitas vastuküsimuse, et kas mulle siis neegrid meeldivad?”

“Pigem saime meie ja tol hetkel allkirjade andmisest keeldunud kohvikukülastajad selle vahejuhtumi käigus riielda, et soovime siia neegreid,” jätkas maavanem. “Naise väitel ei tegevat neegrid tööd, mille peale vastasin, et tean vähemalt kahte Saaremaal elavat mustanahalist noormeest, kes siin töötavad, ja et selliseid üldistusi ei tasuks ikkagi teha.”

Ühe partei veider PR

Küsimusele, kas ta olevat ähvardanud kohviku sulgeda, vastas Kaasik: “Te saate vist ka ise aru, et see on rumalus. Üks partei teeb lihtsalt oma PR-i ja seda väga veidral moel. Taoline labaste väljenditega rünnak sarnaneb väga ühe meie naaberriigi propagandale ja see on ohtlik.”

“Helistasin [sadama] juhtkonnale ja küsisin, et kas nad ka teavad, mis toimub, ja kes need inimesed seal on. Erakonna või mõne organisatsiooni sümboolikat, mingeid plakateid ega allkirjade kogumiseks mõeldud kohta ma kohvikus ei täheldanud.“

Kaido Kaasik lisas, et sooviks näha inimest, kelle peale ta oleks kunagi karjunud või keda ta oleks sõimanud. “Erimeelsuste korral olen püüdnud alati rahulikuks jääda,” lausus ta.


 

Agressiivne rünnak!

Merika Kumpas – kohvikupidaja ema – on maavanema väidetest nördinud. Nutuäärel tunnistas ta, et pole allkirjade kogumisega tegelenud ega kelleltki midagi nõudnud. Roomassaare kohvikusse viis ta kogumislehe EKRE-sse kuuluva tuttava, Maria Kaljuste palvel, ja seda seepärast, et ta oma tütar seda kohvikut peab.

“Läksin naeratades sisse, panin lehe letile ja ütlesin, et siia paluti allkirju anda, kui inimesed tahavad,” rääkis Kumpas. Tema sõnutsi olid inimesed asjast huvitatud. “Võib-olla siis ka maavanem küsis, et mis allkirjad ja mille pärast? Ütlesin naljatoonis, et neegripoisid tulevad ja võtavad teil naised käest ära…Et saate siia allkirja anda, kui tahate, et nii poleks.”

Selle peale astunud maavanem ta ette ja nõudnud, kes neid allkirju korjab ning kas tal on midagi neegrite vastu. “Ütlesin, et kulla inimene, see oli lihtsalt nali, ma pole midagi nõudnud. Oleks ma nõudnud, andnuks ma lehe ta kätte ja pliiatsi ka.”

Naise sõnul mõjunud maavanema küsimusterahe talle agressiivse rünnakuna, nõnda, et ta ei osanudki midagi palju targemat vastuseks öelda. Ta kutsus endaga kohvikusse kaasa tulnud abikaasa ühes ning lahkus. Siis aga mõelnud, et pidanuks sellise intsidendi peale ikkagi allkirjade lehe kaasa võtma. Naastes oli aga maavanem teavitanud juba sadama juhte.

Kertu Kalmus

Print Friendly, PDF & Email