Köikse parem tuleb Saaremaalt!

Foto: Anni Viskus

Foto: Anni Viskus

Kuigi väljas on kaunis ja veidi unisevõitu suvehommik, on Saaremaa DeliFood piimatööstus saginat täis. Usinad töötajad on juba hommikul kell 8 kohal, et alustada oma tööpäeva ja valmistada kohukesi, mis kõigile nii väga maitsevad.

Masinate sisinat ja müra on juba eemalt kuulda ning õhus on tunda magusat kohupiima ja šokolaadi lõhna. Kohukeste valmistamisel hoiavad silma peal tootmisjuht Marko Mägi ja tootearenduse ja kvaliteedijuht Merike Puskar.

Kohukeste valmistamine võib paista keeruline. Kuidas saab moos kohukese sisse? Kuidas püsib vedel šokolaadiglasuur ilusti kohukese peal? Tegelikult ei ole seal midagi nii keerulist.

“Kõige esimese protsessina valmistame kohukesemassi, millest hakkame kohukesi valmistama. Selle massi valmimine on kõige pikem protsess, mis võtab minimaalselt kolm päeva,” räägib tootmisjuht Marko Mägi. Kohupiimamassi hoidmise jaoks on ettevõttel spetsiaalsed jahekambrid.

Ilusad valged risttahukad

Kohukesemass pannakse spetsiaalsesse vormijasse, kus see saab oma õige kuju ja vajadusel ka täidise. Vormija neljakandilistest aukudest väljuvad juba ilusad valged risttahukad, mis on täitsa kohukeste moodi.

Väiksed, esialgu ilma glasuurita valged kohukesed liiguvad mööda liini edasi üle peenikeste varbadega võre, mille alt saavad nad šokolaadiglasuurist põhjakihi. Edasi liiguvad kohukesed -15⁰C kraadisesse külmatunnelisse, kus mass jahtub ja glasuur taheneb. Järgmise etapina saavad kohukesed endale täieliku šokolaadikuue ehk kohukesed valatakse šokolaadiglasuuriga üle. Külmatunneli läbinud kohukesed on jahedad ja glasuur hakkab kohe tahenema. Nüüd on vaja veel läbi minna puhuri alt, mis uhub maha liigse glasuuri. Siis on kohukesed saanud oma õige välimuse. Lõplikuks jahtumiseks liiguvad kohukesed veel ühest külmatunnelist läbi.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email