Vilsandi päevad said eile avapaugu

Vilsandil Vikati sadamas avati eile juba 1993. aastast korraldatavad Vilsandi päevad, millel seekord osalisi paarisaja inimese ringis.

Saarevanema Neeme Ranna sõnul oli eile paadimeestel käed-jalad tööd täis. “Mitmed suuremad ja väiksemad paadid pendeldasid mitu korda sadamate vahet,” ütles Rand.

Papissaare sadamaäärne ala on autosid täis. “Rahvast saarel on palju. Täpselt öelda ei oska, kuid ilmselt kusagile 200 inimese kanti jääb,” lisas ta.

Eile keskpäeval peeti kõnesid, heisati lipp, jagati Vilsandi päevadeks ilmunud ajalehte ning seejärel suundus rongkäik Vilsandi päästepaadikuuri, kus peeti konverents ilmajaama 150. juubeli puhul.

Märkimisväärne on ka saare päevadeks valminud ajaleht, mille koostas ja toimetas Tiina Randus. Koosneb see kaheteistkümnest leheküljest ning sisaldab endas ürituse täielikku kava, lugusid ilmajaamast ning ilmastikunähtustest, mida Vilsandil tihti näha võib. Näiteks ilmub vesipükse saare ümbrusesse rohkem kui harva.

Samuti on kirjutanud ajalehte järjejutu Jaan Tätte, mis lõppeb poole pealt ning jätkub järgmises ajalehes. “Asi on aga selles, et keegi ei tea, millal järgmine ajaleht ilmub,” selgitas muheledes Rand.

Täna näidatakse Vilsandi päevade raames filme, näiteks noore Jaan Tätte filmitud ja monteeritud “Vilsandi perepilt”, Margus Vetemaa tutvustab hülgepüügi traditsioone ning arutatakse tuleviku üle, toimub Victor Verniku raamatu „Kõigi saarte hulgas kõige armsam“ teise ja täiendatud trüki esitlus ja müük Kratipesas, kalapüügivõistlus ning päeva lõpetab öökino.

Pühapäeval toimub näiteks kalavõistluse raames võrkude väljavõtmine, sõudevõistlus ning õhtul kell kaheksa etendub Andrus Kivirähki „Aabitsa kukk“ Tõnu Oja esituses.

Print Friendly, PDF & Email