Saaremaal avavad homme huvilistele väravad 11 talu

PrintEsimesel üle-eestilisel avatud talude päeval avab külastajatele väravad ligi 150 talu ja põllumajandusettevõtet. Saare maakonnas ootab huvilisi 11 talu.

Maaelust huvitatud inimesed saavad tutvuda talutöödega, vaadata loomi, vahest istuda ka traktorirooli, süüa talutoitu, mõnes kohas seda valmistadagi.

Kella kümnest kuni kella viieni pärastlõunal on talunikud nõus huvilistele oma majapidamist näitama ja talutöödest rääkima. Igal talul on oma eripära. Huvilised saavad talud ise välja valida, kuhu minna, mida vaadata. Täpse sellekohase informatsiooniga saab tutvuda aadressil www.avatudtalud.ee .

Facebooki mängus loositakse osalejate vahel välja viis Tunnustatud Eesti Maitse kingikotti. Alexela tanklapoodides ja Rimi “Talu toidab” lettidel on saadaval avatud talude päeva trükis.

Saaremaa mahetalud on varemgi avatud talude päevi korraldanud. “Me oleme kogu aeg seda asja propageerinud. Mahetalud on varemgi avatud olnud ja kui nüüd üle-eestiline avatud talude päev korraldatakse, siis näitab see seda, et oleme õiget asja ajanud. Näitame inimestele kõike seda, mida talus tehakse,” rääkis Aivar Kallas, Sülla ökotalu peremees ja talupidajate liidu juhatuse liige.

Kihelkonna vallas Oju külas asuva talu peremees on nõus huvilised kaunisse mereranda viima, kus saab näha nii lambaid kui ka ilusat rannamaastikku, mida lambad hooldavad. Kui keegi tunneb huvi paadiga merele minna, siis talunik võib sedagi neile lubada.

“Paati ei mahu küll palju, aga väikese retke Jaagarahu alla võib teha. Oleme valmis kõiki vastu võtma ja nende soovide järgi tegutsema,” lubas Kallas.

Sauna talu asub Kuninguste külas ja tegelikult tuntakse seda juba kui talupoodi–kohvikut. Vana talukoht Kuressaare – Kuivastu maantee ääres, Tagaverelt natuke Kuivastu poole, on saanud uue hingamise.

Hiljuti avatud talupood pakub ehtsat ja saaremaist toidukaupa, ka käsitööd ja vanavara.

Talu- ja poepidaja Maria Kaljuste sõnul kõlab Kuninguste uhkelt, klientki ju kuningas. “Natuke säravam lühter, natuke magusam kook, natuke rohkem moosi jäätise peale- need vast oleksid meie poe ja kohviku märksõnad,” märkis Maria Kaljuste.

Homme pakub perenaine Maria külastajaile talus valmistatud siirupit ja äädikat ka maitsmiseks. Need tooted on hinnatud ka Tallinna toitlustusasutustes. Saaremaa ettevõtliku taluniku äädikaid ja siirupeid on kõrgelt tunnustatud ja oma Sauna talust ta neid partiide kaupa aeg-ajalt pealinna poole teele saadabki.

“Kutsun inimesi maitsma pannkooke kodumoosiga ja talumahlaga jäätisekokteile, astuge aga sisse,” on perenaine nõus lahkesti teenindama.

Andruse talus Välta külas Pöide vallas saab näha permakultuuri põhimõttel rajatud küüslaugupeenraid. Talus kasvatatakse ka teisi köögivilju ja ürte.

Omaette vaatamisväärsusteks on vanad õunapuud, lavendlirada ja ajaloolised kivihooned. Talu kohvikus saab maitsta tomati-läätsesuppi, koduseid kooke ja muud head-paremat.

Saare maakonna tuntumatest taludest peale nimetatute avavad homme väravad kadakasiirupit valmistav Orbu talu Leedri külas. Uustla ökotalus (Lääner-Saare vald) näeb maakarja lehmi ja Kuressaare – Leisi maantee ääres Kiratsis tasub sisse astuda Saksa talupoodi-kohvikusse. Riido ökotalus saab maitsta mahepiima. Ranso talus Vanamõisa külas Pihtla vallas näitab talunik Jaanus Sall talu tõukarja, käpaliste kasvuala ja muud huvipakkuvat. Pahapilli külas Mustjala vallas näitavad talunikud Mustjala Mustardist sinepi ja teiste hõrgutavate toiduainete valmistamist. Rautsi talus Suur-Rahula külas Orissaare vallas saavad külastajad ülevaate köögiviljakasvatusest ja valida oma lemmikvilja.

Orissaare valla Mäeküla küla Tõnu talu perenaine Heidi Hanso tutvustab külalistele oma loomaparki. See on kindlasti põnev koht lastele.

Koplimäe talus Uuemõisa külas Pöide vallas valmistatakse maitsvaid pagaritooteid. Homme on seal uudistamiseks avatud pagaritöötuba, talupood ja kohvik.

Juuresolev kaart on huvilistele abivahendiks. Valige sobiv marsruut. Talunikud ootavad teid.

Print Friendly, PDF & Email