Piimatööstuse juht: 10 töötajat võtsime juurde (3)

ESMANE ON MÜÜK: Saaremaa piimatööstust märtsis juhtima asunud Ülo Kivine peab praegu esmaseks toodetele ostjaid leida. Foto: Irina Mägi

ESMANE ON MÜÜK: Saaremaa piimatööstust märtsis juhtima asunud Ülo Kivine peab praegu esmaseks toodetele ostjaid leida. Foto: Irina Mägi

Tänavu märtsikuus Saaremaa piimatööstuse juhina tööle asunud Ülo Kivine on rahul, et ta saarlastest põllumeeste-piimatootjate pakkumise vastu võttis. “Väljakutse on suur ja eks meretagune asi ole ka alati huvitavam,” ütles Kivine küünlakuu alguses Äripäevale.

Teisipäeva ennelõunal külastas piimatööstust maavanem Kaido Kaasik. Nüüdseks enam kui sada päeva ettevõtet juhtinud Ülo Kivisega oli maavanemal tõsine arutelu piima tootmise ja töötlemise hetkeseisu ning tulevikuvisioonide üle.

Teadagi vähenes Eesti piimatööstuste müügitulu tänavu esimeses kvartalis varasema aastaga võrreldes 14 protsenti. Toodete väljamüügihinnad tööstustes on alanenud. Saaremaa piimatööstuses valmistatud juust eksporditi varem põhiliselt Venemaale. Nüüd, seoses Venemaa sanktsioonidega ja piima tootmiskvootide kadumisega, on Euroopa piimaturu olukord üpris ebamäärane.

Nii nagu teisedki Eesti piimatöötlejad, otsib ka Saaremaa piimatööstus tihedas konkurentsis uusi ekspordipartnereid.

“Rääkisime maavanemaga ka sellest, et niisuguseid päevi, nagu oli möödunud nädalavahetusel, kui saart külastasid tuhanded inimesed, võiks rohkem olla, kuna külalised ostavad saarelt ka kohalikke tooteid rohkem,” märkis Ülo Kivine.

Maavanem Kaido Kaasik ütles pärast kohtumist ettevõtte juhiga, et üldine olukord piimandussektoris terves riigis on siiski veel murettekitav, kuna toodete keskmine väljamüügihind on langenud ja eksport võrreldes möödunud aasta sama perioodiga kohati kuni kolmandiku võrra vähenenud.

“Ülo Kivine on kaua aega piimanduse valdkonnas töötanud. Tal on kogemusi, oma ideid saab ta siin rakendada ja mis samuti väga tähtis, mehel jagub optimistlikku meelt, mis aitab nii temal kui kogu kollektiivil eesmärke saavutada,” rõõmustas Kaido Kaasik.

Maavanema sõnul pole toodangu mahtudes viimastel aastatel märkimisväärseid muutusi toimunud. Toodang on stabiilne. “Väljalüpsid mõnel pool isegi suurenevad. 5000 – 6000 kilogrammi piima lehma kohta aastas on päris hea näitaja,” hindas Kaasik.

Ülo Kivise sõnul on Saaremaa piimatööstusest tarbijateni jõudnud uus juustukese tootesari. “Saaremaa tarbijate ühistu võttis selle kohe oma kauplustesse sisse. Suur tänu neile! Üle poole oma toodangust turustame Eestis. Loodame, et sügise poole saame tarbijatele veel midagi uut pakkuda. Eeldame, et keeruline aeg saab ükskord läbi ja siis saame oma tooteid taas laiemalt turustada,” vaatas firmajuht lootusrikkalt tulevikku.

Hindadest rääkides jõudis ettevõtte juht tõdemuseni, et kui veel mõned aastad tagasi olid juust ja suitsuvorst enam-vähem ühe hinnaga, siis nüüd on hinnavahe märgatav ja seda suitsuvorsti kasuks.

Firmajuht otsib ka ise uusi turustamisvõimalusi. Selle tegevuse iseloomustamiseks tõi ta esile ühe kunagise kolleegi tõdemuse, et toota oskavad paljud, aga proovi sa toodet müüa.

“Loomulikult on iga inimese roll ettevõttes oluline. Praegu peame esmaseks müüki ja kauba realiseerimist. Lõppväljundi annab ikkagi müük,” rõhutas Kivine.

Veel tõdes Kivine, et ühelehmapidajailt piima vastuvõtmine on igaveseks möödanikuks saanud. “Väiketootjail aga midagi karta ei maksa. Mingisugust piiri pole me seadnud. Selle seab logistika. Piimaauto sõidab taluõue. Seal on tähtis teatud kogus, mida auto saab peale võtta. Piimatootjad on müüdud piima eest raha alati õigeaegselt kätte saanud. Tunnustame kõiki tootjaid,” andis tööstuse juht teada.

Veel tunnustas nüüdne juht eksjuhtide tööd. “Saaremaa või headus ei ole legend. Tuleb tunnistada, et meie tööstuse või on natuke teisem. Õnneks tarbija on sellest ka aru saanud ja Saaremaa võid kõrgelt hinnanud. See ongi positiivne pool, mis märgib, et toodet ei hinnata üksnes hinna, vaid tema heade omaduste järgi,” toonitas Ülo Kivine.

Ja veel. Sellel aastal on piimatööstuse kollektiiv kasvanud kümne töötaja võrra.

“Meil oli inimesi tarvis. Parasjagu lõpetas tegevuse üks kohalik ettevõte ja tööta jäänud inimesed said meil tööd,” teavitas Kivine.

Saaremaa piimatööstuse nõukogu esimees Tõnu Post: “Koostöö uue direktoriga on väga hea, pean seda perspektiivikaks. Ülo Kivisel on visioon piimanduse arengust. See on lootustandev.”

Tõnu Posti arvates lähitulevikus piima hinnad pigem kukuvad kui tõusevad.

“Valmis tuleb olla kestvaks raskeks ajaks. Tootjate ringis tuleb ette teatud korrelatsioone. Eks see olegi majanduses normaalne ringkäik. Kõrvaleastujate kohad täidavad ilmselt teised. Maailma majandus on praegu sellises seisus, kus piimatootmine on jätkuvalt kahjumis,” nentis kogemustega majandusmees, Kõljala POÜ juht Tõnu Post.

Print Friendly, PDF & Email