Kalurite ühistud hakkavad tootma kalajahu

Kolm Eesti kalurite ühistut – kutseliste kalurite ühistu, kalapüügiühistu ja traalpüügiühistu – kavatsevad järgmise aasta lõpuks rajada Paldiskisse kalajahu- ja õlitehase.

“See idee, hakata tootma kalajahu- ja õli, on olnud meil juba pikka aega. Kaks-kolm aastat tagasi sai plaanid tehtnud ja projektid korda ning tänavu maikuus, kui tutvustasime lõpparuannet, hakkas mõte reaalsemat kuju võtma,” selgitas Eesti kalapüügiühistu tegevdirektor Mart Undrest. Tehase asukohaks valiti Paldiski, sest seal on hea ligipääs nii merelt kui maalt. “Kui kogu kala tuleks laevadega, oleks saartel muidugi suurem eelis, kuid kuna üks osa kalast tuuakse ja viiakse ka maismaad mööda, on praegune Paldiski-variant siiski etem.”

Toodetav kalajahu ning õli läheb suures osas söödaks kalakasvatustele, mis asuvad nii Eestis kui ka Soomes, Saksamaal, Taanis, ning edaspidi ka Aasia-maadesse.

Undresti sõnul hakkab tehas õli ja kalajahu tootma põhiliselt kilust ja räimest. Esialgsete plaanide kohaselt plaanitakse hakata tehases töötlema umbes 50 000 tonni kala aastas.

Print Friendly, PDF & Email