Autojuhid said karistuseks ruudulise numbrimärgi (13)

NIBIN-NABIN: Eile päeval ükski auto lasteaia tara sisse just ei sõitnud, ent ühel Audil palju puudu ei jäänud. Foto: Tõnu Veldre

NIBIN-NABIN: Eile päeval ükski auto lasteaia tara sisse just ei sõitnud, ent ühel Audil palju puudu ei jäänud. Foto: Tõnu Veldre

Vastu Kuressaare kesklinna eralasteaia metallaeda parkinud autojuhte sõiduki numbrimärgi värvimisega karistanud Johannes Kaju oma tegu ei kahetse ega häbene.

Kuigi Kuressaare kesklinna eralasteaia Naerusuu metallaiale kinnitatud punase- ja valgetriibulised tahvlid ei tohiks autojuhtidele märkamatuks jääda, sellest iga kord ei piisa – hooletud või hoolimatud parkijad on aia silmnähtavalt kõveraks sõitnud.

“Eks mul tule seda aeda iga natukese aja tagant sirgemaks lükata,” räägib eralasteaeda pidava MTÜ Saarepiiga Koolitus juhatuse esimees Johannes Kaju. “Näete, siin on lausa konksuga aia sisse tagurdatud,” osutab ta.

Ehkki konksuga lõhkumisi on palju ette tulnud, pole enamus vastu aeda parkinud juhte aia sisse mitte tagurdanud, vaid sõitnud sinna, auto “nina” ees.

“Kord nägin oma silmaga, et üks vana logu sõitis aiale, piraki, sisse,” ütleb Kaju. “Kuidas saab inimene keset päeva aeda mitte märgata?”

Fotod sündmuskohalt

Kinnitamaks, et tähelepanematuid või ükskõikseid juhte pole sugugi vähe, näitab Kaju oma mobiiltelefoniga tehtud fotosid, kus vastu aeda sõitnud autode numbrimärgid selgesti loetavad.

Kaju, kel juhtide ükskõiksest käitumisest villand, kutsus neid varem korrale sellega, et laskis vastu tara parkinud autode numbrivärvid teiselt poolt aeda punase nitrovärviga üle. “Aiavõrgu ruudustik jäi ilusti numbri peale näha,” ütleb Kaju.

Sel moel “kaunistas” ta spreivärviga õige mitu autot, kuni üks autojuht rikutud numbrimärgi pärast politsei poole pöördus.

Politsei pressiesindaja Kaja Graki sõnul sai politsei teate, et Kuressaares Tallinna tänaval on 4. juunil punase värviga rikutud sõiduauto esimest numbrimärki.

“Inimene kirjutas politseile, et ta parkis aiast eemal, aga sel juhul ei oleks võrkaia ruudustik numbrile üldse tekkida saanud,” lausub Kaju, kes selgitas sama ka politsei esindajale. “Leppisime politseiga kokku, et ma numbreid rohkem ei sodi, vaid kutsun iga kord, kui keegi on vastu aeda parkinud, patrulli välja.”

Kuna patrull ei pruugi aga iga kord piisavalt ruttu kohale jõuda ning vastu aeda parkinud auto võib mundrimeeste saabumise ajaks olla juba sündmuskohalt ära sõitnud, pildistabki Kaju kõnealused sõidukid igaks juhuks üles. Muidugi püüab ta ka juhtidelt endilt nende teo kohta selgitust saada.

Kes hüvitab kahju?

Kaja Graki andmeil viidi juunis toimunud sodimisjuhtumi osas läbi väärteomenetlus karistusseadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb varavastast süütegu väheväärtusliku asja või väheolulise varalise õiguse vastu.

“Teo toimepanijat karistati rahatrahviga, mille ta on praeguseks ka tasunud,” märkis Grak.

Kaju sõnul ta numbrimärkide värvimisega aialõhkujaid enam ei karista, ent oma tegu ta ei kahetse. “See on ju nii väike asi,” leiab ta. “Numbri saab ju kergesti värvist puhtaks – , aga kuidas ma lõhutud aia korda saan ja kui palju see maksma läheb?”

Seni on lõhutud aia parandamise kulud katma pidanud aia omanik ehk MTÜ Saarepiiga Koolitus.

Ühele lõhkujale pakkus Kaju välja, et see maksaks lõhutud aiapaneeli ise kinni, mispeale juht teatas, et tal ei ole selleks raha.

Kajule on küll pakutud, et ta nõuaks kahju kompenseerimist kohtu kaudu, ent seda ta seni teinud ei ole. “See oleks paras aja- ja närvikulu,” põhjendab Kaju.

Mees loodab, et abi on ehk politsei soovitusest taotleda hooletute juhtide põhjustatud kahjude hüvitamist liikluskindlustuse kaudu.

Sellest, et hooletud autojuhid lõhuvad parklat kasutades eralasteaia Naerusuu aeda, kirjutas Saarte Hääl ka mullu novembris. Toona soovitas linnavalitsus tõsta lasteaia aeda krundil sissepoole. Kaju hinnangul ei ole aia nihutamine lahendus: ikka leidub neid, kes vastu tara sõidavad. “Kui midagi ehk aitaks, siis metalltõkised,” ütleb Kaju. “Siis oleks juhi oma mure, kui ta vastu tõkist sõites oma auto ära lõhub.”

Hooletute juhtide pargitud autodest tehtud pildid kavatseb Johannes Kaju aga üles panna Facebook`i ja lasteaia tara äärde stendile. “Siis pole hiljem mingit tagasiajamist, et tegelikult oli auto ikka aiast kaugel,” ütleb Kaju.

Print Friendly, PDF & Email