Laevamatuse tähis täienes puitsõduriga (1)

KAKS VIIKINGIT: eile puusõdalase ümbert laaste kokku korjanud Tõnu Lepik oli ilmselt kuju autorile modelliks. Foto: Tõnu Veldre

KAKS VIIKINGIT: eile puusõdalase ümbert laaste kokku korjanud Tõnu Lepik oli ilmselt kuju autorile modelliks. Foto: Tõnu Veldre

Nädalavahetusel valmistas hiidlane Maire Põldma Salme esimese muinaslaeva leiukohta palgist üleelusuuruses viikingisõduri. Kujudeks vormimist ootavad veel jõe vastaskaldale püsti pandud kolm palki.

“Keha ja eriti vaim väsivad ära,” põhjendas kunstnik, miks ta seekord vaid ühe kuju tegi. Uuesti lubas ta Saaremaale tulla juuli lõpus ja augustis peaks kõik kujud valmis saama. Seekord arvestas ta suuresti vallavanema soovitustega. Järgmise kolme kuju juures lubas Põldma rohkem oma tahet avaldada. Töös aitas teda tütar Marje, kes kuju siledaks lihvis. Kuusk oli töötlemiseks hea materjal. Nüüd tuleb kuju veel männitõrvaõliga üle võõbata.

Salme vallavanema Kalmer Poopuu sõnul pole kuju veel päris valmis, kuid nimetada võiks seda “leinavaks sõduriks”. Idee puidust sõdalaste tegemiseks tekkis vallal juba mitu aastat tagasi. Siis oli plaanis Salmel korraldada projektirahade toel suurem puuraidurite kokkusaamine, mille teemaks oleks Suur Töll. Kuna rahastust ei leitud, jäi asi soiku. Väiksemaid puukujusid on jõe äärde tehtud juba varem.

Sel suvel võeti asi taas käsile. Toorikud andis Saaremaa metsaühistu. Tööd rahastas vald. Vallavanem vihjas, et oma osa on puitsõdalasel(tel) täita 1. augustil toimuval Salme 5. pärimuspäeval. Kuidas täpsemalt, ta esialgu ei avalikustanud.

Print Friendly, PDF & Email