Lossipäevad tulevad koos rüütliturniiri ja lahingutega

Tänavu 150aastaseks saav Saaremaa Muuseum taaselustas juubeli puhul sündmusterohked lossipäevad.

Viimati peeti mitme päeva jagu üritusi mahutavat lossipäeva 2010. aastal. Vahepealsetel aastatel, mil linnuses olid käsil suuremad rekonstrueerimistööd, korraldas muuseum lossiöid. “Kogu tänavune aasta on juubelihõnguline ja lossipäevad on selle kulminatsioon,” ütles kultuurharidustöö osakonna juhataja Anna-Liisa Õispuu. Seekordsete lossipäevade värvikamate üritustena tõstis ta esile pärast laupäevast rongkäiku algavat rüütliturniiri ja Narva Preobraženski polgu lahingut.

“Publikut ootab ees põnev ajarännak,” lubas Õispuu.

Kuigi lossipäev kuulutatakse ametlikult avatuks reedel, 10.juuli südaööl, on huvilised oodatud linnusesse ekskursioonidele juba reede ennelõunast alates. Õhtupoolikul astub kapiitlisaalis üles Kiili vanamuusikaansambel kontserdiga “Vaga ja vallatu”.

Ajaloohõnguliste ettevõtmiste vahele mahub reedel ka 14. Eestimaa suvemängude avamine, millele järgneb ansambli Traffic kontsert.

Hilisõhtul saab aga kapiitlisaalis kuulata sopran Kädy Plaasi ja pianist Marje Lohuaru kontserti “Öö hõlmad”.

Südaööl kõlavad lossihoovis lossipäevade avasõnad Lossihärralt, avapauk suurtükist Kotkas ja taevasse kärgatab ilutulestik.

Laupäeva hommikust lõunani saab kaasa elada vanamuusikute, tantsijate ja võitlejate etteastetele. Veidi pärast südapäeva algab Kuressaare Linnateatri juurest aga kostümeeritud rongkäik linnusesse, kus seejärel läheb lahti rüütlite ratsaturniir ja mõõgavõitlus.

Publik saab kaasa elada Poola rüütlite etteastele ja hiljem minna kapiitlisaali kuulama Kiili vanamuusikaansambli kontserti “Samm sajandite taha”.

Sissemüüritud rüütli legendi elustab vaatajate silme ees Maardu teatritrupp Veer & Špaga.

Pühapäeval ootab huvilisi relvadega tutvuma militaarlaagreid korraldav Saaremaa Sõjavara Selts. Ennelõunal algab lossihoovis aga Esimese maailmasõja lahingu taasesitus.

Kell 13 on kapiitlisaalis kavas oikumeeniline jumalateenistus “800 aastat Maarjamaad”, millele järgneb Upa prohvetikivi ühiskülastus.

Reedel ja laupäeval peetakse lossihoovis laata, tegutsevad käsitöökojad ja lasteõu. Meelelahutuse eest hoolitsevad lossimuusikud ning kõhtu saab täita ajaloohõnguliste roogadega: vardas küpsetatud lambaliha, suitsuliha, karaski ning kohalikust toorainest valmistatud jäätisega.

Print Friendly, PDF & Email