Talunik Liia Sooäär pürib Eesti aasta põllumeheks (3)

MAAKARJA VISSID: Liia Sooääre hoolealused on oma tõu arvestuses võitnud Saarte vissivõistlusel kokku kümme vissitiitlit. Foto: Aare Laine

MAAKARJA VISSID: Liia Sooääre hoolealused on oma tõu arvestuses võitnud Saarte vissivõistlusel kokku kümme vissitiitlit. Foto: Aare Laine

Eile ennelõunal võõrustas maakarjakasvataja Liia Sooäär oma Uustla talus Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja ja Maalehe korraldatava aasta põllumehe konkursi žürii liikmeid, tutvustades neile talumajapidamist.

Arvult 15. üleriigilisele konkursile on Saare maakonna talupidajad esitanud veerandsada aastat maakarja pidamisega edukalt tegelenud Liia Sooääre. Tõsi, nüüdseks on kogemustega loomakasvataja ja põllupidaja andnud talumajapidamise poeg Siimu hallata. Liia ise pole aga talutööst eemale jäänud. Tema toimetab loomadega edasi.

Noorperemees Siim edendab talus tööstuslikku poolt. Loodetavasti sügisel väljastab Uustla talu väiketööstus esimese partii juustu ja võid.

Kolm aastat tagasi Saarte Vissi võistlusel nimetas Eesti Maaülikooli professor Haldja Viinalass Liia Sooääre Eesti maakarja hingeks.

Uustla talu lehmad on korduvalt vissivõistlustelt auhindu võitnud. OÜ Saare Maakari esindaja, neljakordne Saarte viss Ürdi on jõudnud ka Eesti postmargile. Väljalüpsi rekordki on tema nimel – 74 tonni piima.

Maakarja lehmade piima rasva- ja valguprotsent on väga kõrged. Nende piima peetakse ka heaks juustupiimaks ja sellest piimast annab teha head võid.

Eesti maaülikooli dotsent, žürii esimees Are Selge ütles, et Liia Sooääre tööd-tegemised on enamikule žürii liikmetele ammugi teada.

“Liia tegemised on alati olnud muljetavaldavad. Ta on pühendunud loomakasvataja. Tema farmi tootmisnäitajad on kõrged. Täna tunnetasime kõik, et peretalude aasta on siinmail korda läinud. Uustla talu perepoeg Siim on emalt tööjärje üle võtnud ja toimetab talus uusi ideid ellu viies. See näitab talu jätkusuutlikkust,” selgitas Selge nähtut.

Veel sõnas žürii esimees, et Siim Sooäär on õpihimuline noormees, kes käinud teadmisi omandamas Olustvere teenindus- ja maamajanduskoolis. “See näitab inimese avatust. Kui veel Liiast rääkida, siis tema tegemised on talus ikkagi siiani määravad olnud,” toonitas EMÜ õppejõud Are Selge.

Aasta põllumees 2014 Ilmar Teevet tundis heameelt Liia Sooääre saavutuste üle.

“Liia on Eesti maakarja säilitamiseks väga palju teinud. Sügav kummardus talle tehtu eest. Eks me heitsime pilgu ka põldudele. Sel aastal on Saaremaal teravili väga hästi kasvanud. Seis on lootustandev,” tõdes Teevet.

Siim ja Liia Sooäär nentisid, et külaliste vastuvõtuks nad midagi erilist ei teinud.

Noortalunik Siim hindas tänavust heinasaaki väga heaks ja sööda kvaliteeti kõrgeks. “Tehtud on 280 palli heina, peaaegu poole rohkem kui möödunud aastal. Silo tegime 340 rulli ja ädalast saab seda juurdegi teha,” teavitas Siim.

Pikema intervjuu andis saarlasest nominent aasta põllumehe projektijuhile Silja Lättemäele.

Print Friendly, PDF & Email