Saaremaal esilinastub film sokutegemisest

15. juulil kell kümme õhtul esilinastub Kuressaare Kuursaalis saarlaste kodukootud dokumentaalfilm “Kuidas teha Saaremaal sokku”.

Filmi kestvuseks on pool tundi ning see on tõenäoliselt esimene avalikkuse ette jõudev jäädvustus uusaastaöisest näärisokkude tegemistest Saaremaal.

“Täpselt ei mäletagi, millal just filmi tegemise idee tekkis. Seda hetke mäletan aga küll, et kui Kuressaare lossis jõulutraditsioonide tutvustamise üritusel Margus Mullalt küsisin, kas ta tuleks kampa näärisokkudest filmi tegema, oli Margus kohe nõus,” rääkis filmi ideeautor Merit Karise.

Film on eelkõige Saaremaa näärisokutava jäädvustus ja seda kahes vormis – näha on uusaastaöist sokujooksu kahes külas, Metskülas ja Haeskas, ning samad mehed näitavad oma sokkusid, räägivad nende tegemisloo ja meenutavad vaatajatele lõbusaid juhtumisi.

“Olin lugenud läbi folkloristi Ülo Tedre artikli “Eesti sanditamise traditsioonidest” ja vaadanud Eesti Rahvaluule Arhiivis Ingrid Rüütli filmitud lõike, kus Saaremaa mehed näitavad 1960ndatel aastatel oma sokkusid ja demonstreerivad sokutegemist. Neid lõike näeb ka meie dokfilmis. Lisaks usaldas meie filmi oma perearhiivist 70ndate aastate sokutegemise lõigsu Katrin Paukson,” ütles Karise.

Sokkusid, kes oleksid nõus kaamera ees olema, hakati otsima nii ajalehe kui Facebooki kaudu. Esimesena andis endast teada Mati Maripuu Metskülast, kes teatas, et nende külas on sokujooks täiesti elujõus. Mati kaudu leiti üles samast külast ka Ando Ansperi ja Arli Toompuu. Ülejäänud sokutegijad anti üles sugulaste ja tuttavate kaudu. Erilist tänu avaldab Karise Samlikute perele Haeskast, tänu kellele saab filmis näha sellist sokukostüümi, millelaadset tema polnud varem näinud ega sellest isegi mitte lugenud.

Filmimaterjali sai kokku paarikümne tunni ringis. Välja jäid näiteks kaadrid Veljo Pärteli uhkest sokust, mis päris soku pealuust tehtud ja eriti peene lõualõksutus-mehhanismiga varustatud.

Mati Schmuuli mahukast uusaasta postkaartide kogust sai inspiratsiooni kujundaja Oliver Maaker, kes filmile lõbusad vahekaadrid joonistas. Eesti Rahvaluule Arhiiviga on kokkulepe, et must materjal antakse neile üle ja nii säilitatakse seda tulevaste põlvede tarbeks.


 

SOKUFILM

Filmi idee, režii ja korraldus Merit Kariselt MTÜst Saaremaailm, operaatorid Margus Muld, Pilvi Karu, Liis Elmi ja Jaanis Hannus; monteeris Lauri Saluveer; sokud joonistas animatsioonide jaoks Oliver Maaker, helindas Juhan Vihterpal. Filmi tegemist toetasid Rahvakultuuri keskus, Kultuurkapital, Eesti Rahvaluule Arhiiv ja Kuressaare ametikooli Disainimajakas.

Print Friendly, PDF & Email