Kuressaarde laienev Norra tööstus annab saarlastele tööd (3)

HAKATAKSE TOOTMA: Karel Kase selja taga asuvad ruumid, kus praegu käib remont. Sügiseks on seal ontlikud kontori- ja tootmisruumid valmis. Foto: Raul Vinni

HAKATAKSE TOOTMA: Karel Kase selja taga asuvad ruumid, kus praegu käib remont. Sügiseks on seal ontlikud kontori- ja tootmisruumid valmis. Foto: Raul Vinni

Nordic Automation Systems AS on Norra tööstusautomaatika ettevõte, mis asutati alles mullu. Selle tütarfirma NAS Production OÜ on end Kuressaarde sisse seadmas ning lubab siin kohalikele juba sügisest tööd anda.

Nordic Automation Systemsi peakontor asub Norras Hareidi linnas. Ettevõtte saarlasest müügijuht Karel Kask tõdes, et nende eesmärk on pakkuda suurtele industriaalettevõtetele innovaatilisi automaatikalahendusi, mis hõlmavad endas energiasäästlikkust, töötajate tervishoidu ning tööaja efektiseerimist.

Kolm suurt turgu olemas

Poolteist aastat on nad tegelenud ettevõtte esimese suuremahulise projekti, Tool Monitoring System (TMS™) lahenduse arendusega, mis, nagu nimigi ütleb, on Karel Kase sõnul tööriista monitoorimissüsteem.

“See võimaldab suurtel tehastel, kus igapäevaselt kasutatakse suurel hulgal käsitööriistu, saada hea ülevaade kogu oma seadmepargist,” selgitas ta.

TMS annab ettevõttele tagasisidet kõikide tööriistade kasutusaja, energiakulu, vibratsioonitaseme ja õhukulu kohta ning suudab identifitseerida tööriista kasutaja. Praegu selline täiskomplektne lahendus Karel Kase sõnutsi puudub.

“Ettevõtjad saavad lahenduse abil kaardistada kogu oma seadmete kasutusala ja -koha, määrata hooldustsükleid, korraldada utiliseerimist ja väljavahetamist, võtta kontrolli alla kogu energiakulu ja seda optimeerida, jälgida hoolikalt tööriistade vibratsioonitaset jpm,” loetles ta.

Vibratsioonitaseme kontrollimine on näiteks vajalik, kuna inimestel, kes igapäevaselt töötavad vibratsioontööriistadega, on risk haigestuda vibratsioontõppe ehk valge sõrme sündroomi. “Euroopa Liit on direktiividega rangelt määranud vibratsiooni monitooringureeglid ning TMS lahendus seda võimalust ettevõtetele pakubki,” rääkis Kask.

Turgudeks on ettevõttel esialgu Skandinaavia, Suurbritannia ja Saksamaa. Täpsemalt seal opereerivad laevandus- ja autotehased, energeetikafirmad ja tootmistsehhid.

Tütarettevõte NAS Production OÜ asutati Tallinnas eelmise aasta aprillis. Selle firma ülesandeks on pakkuda emaettevõttele arendusteenust ning korraldada kogu tootmine.

Kogu lahendus on Karel Kase sõnul algusest lõpuni arendatud Eestis ja hiljemalt neljandas kvartalis käima minev tootmine hakkab toimuma Kuressaare peatänava ääres vanas Maapanga hoones.

“Ettevõtte asutajad on tihedalt seotud Saaremaaga, mistõttu on tegu osaliselt patriotismiga ning sooviga tekitada siia rahvusvahelisele ettevõttele arenduskeskus, pakkudes huvitavaid ametikohti ning püüdes tuua oskustöölised kodusaarele,” rääkis Kask.

Praegu käib siinsetes siseruumides ümberehitus ja eesmärk on tootmis- ja kontoriruumid valmis saada augusti alguseks.

Tööd saab esiti 10-12 saarlast

“Aasta lõpuks anname Saaremaal tööd umbes 10-12 inimesele, kelle hulka kuuluvad elektroonika, komponentide ja seadmete kokkupanijad, testija, pakkija, hooldusmehhaanik ja tootmisjuht,” avaldas Kask.

Ettevõttel on Kuressaares juba olemas SMT liinioperaator, IT-juht ja tehnikajuht. “Praegu on meil kogu grupi peale kokku 16 töötajat, kellest enamus on Tallinnas, seega aasta lõpuks pakume Eestis tööd kokku umbes 30 inimesele.”

Kask rõõmustas, et kõigi osapoolte huvi ja pühendumus on väga suur – seda nii ettevõtte töötajate, Skandinaavia investorite kui ka potentsiaalsete klientide seas. “Suur hulk tööd on tehtud ja veel suurem hulk veel ees ning me oleme kõik väga põnevil, et saada tootmine käima ja müügivõrgustik tööle üle Euroopa.”

Print Friendly, PDF & Email