Kõrkkülas tegutseb väike landivabrik (8)

TOOTENÄIDISTEGA: Kõrkküla landivabrikandid Meelis Juhkam ja Alver Maidle enda tehtud lante häbenema ei pea. Foto: Irina Mägi

TOOTENÄIDISTEGA: Kõrkküla landivabrikandid Meelis Juhkam ja Alver Maidle enda tehtud lante häbenema ei pea. Foto: Irina Mägi

Lääne-Saare vallas Kõrkkülas alustas tööd puidust kalapüügilantide vabrik Estlant OÜ. Kohalikud mehed Meelis Juhkam ja Alver Maidle teevad kalapüügivahendeid seni veel põhitöö kõrvalt.

Lantide meisterdamise idee autor Meelis Juhkam tunnistas, et puidust lante on ta nikerdanud juba neli-viis aastat. “Mäletan, et ükskord oli vihmane ilm ja õues polnud midagi teha. Hoovi peal jäi silma sobiv puujupp. Läksin sellega töökotta, nikerdasin natuke, viskasin jõkke ja oligi haug otsas,” rääkis ta idee sünnist. “Tulemus oli nii ootamatult hea, et sellest ajast olen omaette pusinud. Nüüd saab juba teistele ka midagi pakkuda.”

Firma asutasid nad eelmise aasta lõpus koos teise kohaliku noormehe Alver Maidlega. Esialgu püütakse oma jõududega hakkama saada, aga müügikohtade arvu suurenedes tuleb ilmselt töötajaid juurde võtta. Praegu müüakse Kõrkkülas toodetud lante lisaks Saaremaale ka Viljandis ja Tallinnas. Varsti peaksid lisanduma ka Pärnu ja Võru.

Noormehed – Meelis töötab kiirabis ja Alver peab kokaametit – kinnitasid, et pärast põhitööd lantide tegemisel poleks mõtet, kui see majanduslikult ära ei tasuks.

“Julgeks küll öelda, et suurtele landitootjatele pakume me konkurentsi. Mitte küll koguste poolest, selles jääme suurtele alla. Aga hinna poolest pole meie käsitöölandid suurte tootjate tehtud plastlantidest oluliselt kallimad,” kiitis Meelis oma toodangut.

Olenevalt poest jääb landi hind keskmiselt 13 euro kanti. Turu sissetöötamine nõuab veel aega, sest kalamehed on suhteliselt konservatiivne rahvas ja uut toodet kergelt omaks ei võta.

“Peame arvestama ka tootmisvõimsusega. Kui korra oled kauplust alt vedanud ja pole piisavat kogust kaupa saatnud, siis on suhete taastamine väga keeruline,” nentis algaja ettevõtja.

Iga lant läbib enne pakendamist ka veekatsed, sest mõni lant lihtsalt ei hakka püüdma. Seni on töös kolme sorti lante. Värskelt saabunud papp-pakenditel ilutsevad intrigeerivad nimed nagu Vilsandi Võtukas ja Mullutu Murdja. Landid on arvestatud nii Saaremaa madalate rannaäärsete kui ka sügavamate vete jaoks. Püüda saab nendega peamiselt haugi ja ahvenat.

Landid valmivad täiesti kodumaisest lepapuidust. “Puidu peale me jäämegi. Plastikut on maailmas juba küll,” kinnitas Meelis Juhkam.

Erivärvilised landid on mõeldud erinevatele veetemperatuuridele. “Teooriaid on ju lõputult. Igaühel on oma arvamus, kes millega ja mis ajal püüda soovitab. Üldjoontes peaks külmemal ajal kasutama külmemaid toone ja soojemal ajal soojema tooniga lante,” arvas Juhkam, kes on ka ise kõva kalamees.

Seni nad firma arendamiseks toetust kelleltki küsinud pole. Tegutsetakse rendipinnal endises majandi töökojas. “Talvel natuke külm oli, aga siin on ikka rahulikum. Kodus garaažis jäid ikka teistele ette,” selgitas Meelis Juhkam.

Print Friendly, PDF & Email