Raamat Laimjala rannaelust

Jaanilaupäeval esitlesid Eha Ennemuist ja Meren Tamm Laimjala rahvamajas raamatut “Jutte Laimjala rannaelust Unguma jõest Sääremäeni”. Esitlusel oli raamatu sünniga seotud inimesi, kohalikke huvilisi, suvesaarlasi ja muidu jaanipäevalisi.

Autorid kirjutavad raamatu eessõnas: “Laimjala omapäraks ja rikkuseks on väga liigendatud rannajoon ning 99 väikest saart ja laidu rannameres. /–/ Hinnalise looduse kaitseks on loodud Kahtla-Kübassaare hoiuala, mis kulgeb kogu Laimjala valla rannajoone ulatuses. /–/ Laimjala vallal on ühine piir Pöide ja Valjala vallaga. Laimjala rannajoon algab Pöide poolt Unguma jõest ja lõpeb Maadevahe jõega Valjala külje all. Kui see rannajoon pooleks jagada, siis umbes keskel asub Sääremägi. Käesolevasse raamatusse on kokku kogutud jutud Laimjala rannaelust, mis pärinevad Sääremäe ja Unguma jõe vahele jäävatest rannaküladest: Saarekülast, Rannakülast, Lahekülast ja Saaremetsa külast.”

Raamatusse kogutud pärimusi on 1989. aastal üles kirjutanud Kalev Koel oma vanaisa Aleksander Koeli mälestuste alusel, Saareküla kandi kalurite elu ülevaate on 1987/88. õppeaastal koostanud Eha Ennemuisti juhendamisel Kahtla kooli tollane 7. klass.

Vanimad Saareküla rannaelu kirjeldavad tekstid on kirja pannud Audlas, Uuemõisas, Kaalis ja Saarekülas õpetajana tegutsenud Aleksei Rand (1886–1962). Ranna 1961. aastal kirja pandud ülestähendusi muistsest laevateest ja sadamast, laevade ehitamisest Luhinal, Saareküla alla lõksu jäänud Saksa laevast ja roositohter Mihkel Kääridist säilitatakse Eesti rahvaluule arhiivis. Lugu Saareküla legendaarsest Tõnu Annest on 1961. aastal avaldatud ajalehes Kommunismi Ehitaja.

Teise tsükli moodustavad Arseeni Põlduri ehk Saadumäe Arturi 1999. aastal kirja pandud rannamälestused. Põldur (1920–2002) töötas Luhina sadamas, pidas õpetajaametit Saareküla koolides ja Saare lastekodus. Tema loodud on ka 1980. aastatest pärinev “Laul Luhina kaluritest”, mis raamatu esitlusel täies pikkuses läbi lauldi.

Kolhoosiaja rannaelu mälestusi jagavad raamatus veel Lea Saar, Arma Õun, Arnold Riis, Ilme Vana, Aino Kirr, Tiina Kirr, Artur Sepp ja Väino Lodi. Meenutused on kirja pannud Eha Ennemuist. Raamat lõpeb Eha Ennemuisti isikliku lapsepõlvelooga pealkirja all “Parte rõngastamas”.

Raamatust leiab lugeja rannajoone nõukogudeaegse topograafilise kaardi ja rohkesti fotosid.

Eha Ennemuist ja Meren Tamm avaldasid lootust, et raamatule tuleb lisa, mis käsitleb Laimjala rannaelu Sääremäest Maadevahe jõeni.

Jaan Õispuu

Print Friendly, PDF & Email