EELVAADE: Saarte mängudelt loodetakse naasta medalitega

Tänasest algavatel ja nädal aega kestvatel Saarte mängudel sekkuvad saarlased kindlasti nii mõnelgi alal medaliheitlusesse. Endast parimat lubavad andma minna kõik. 

Jalgpallurid sõidavad Jerseyle aegade parima tulemuse järele
Heas vormis jalgpallurid tahavad teha laupäeval Jerseyl algavatel Saarte mängudel oma aegade parema turniiri.
Peamiselt Eesti meeste jalgpallimeistrivõistlustel viimastes voorudes kaotuseta mängiva FC Kuressaare meestest komplekteeritud Saaremaa koondis on võitluslikus meeleolus.
„Kõik poisid tahavad kangesti teha ja eks paistab, kas see õnnestub ka realiseerida,“ rääkis meeskonna treener Pelle Pohlak. „Tahame kuuenda koha kindlasti üle mängida ja mitte mingil juhul ei tahaks teha turismireisi. Soovime saada raskeid mänge ja ainult paremaks minna.“
Meeskonda kuuluvad väravavahid Roland Kütt ja Enri Nurmik, kaistjad Reio Alt, Taavi Azarov, Urmas Rajaver, Elari Valmas Aleks Lesk ja Sander Viira, poolkaitsjad Mikk Rajaver, Sander Laht, Sander Seeman, Eerik Poopuu, Margus Rajaver, Karmo Paju, Kristo Salumaa, Priit Suluste, Alari Saar ja Mario Pruul, ründajad Maarek Suursaar ja Mario Stern, treenerid on Pelle Pohlak ja Maikko Mölder, füsioterapeut on Martin Seeman.
„Meil on koosseis päris hea, kõik paremad peaks olema rivistuses, sest ainult mõned üksikud mehed jäävad vigastusega maha,“ lausus Pelle Pohlak.
Saaremaa alagrupikaaslased on Ahvenamaa, Menorca ja Gröönimaa.

Kergejõustikukoondis Jerseyl ilma suuremate tippudeta
Kui kaks aastat tagasi Bermudal toimunud Saarte mängudel olid kohal mitmed meie kergejõustiku tipud, kes ka kuldmedaleid võitsid, siis Jerseyle sõitev koondis jääb oma võimalustes tagasihoidlikumaks.
Kergejõustikus asuvad starti Henek Tomson, Ando Õitspuu, Kalev Õisnurm, Genro Paas, Mari-Helen Saarna, Pille-Riin Toomsalu, Sander Suurhans, Jako Lindrop, Herkki Leemet ja Teele Treiel.
Meie sportlaste medalivõimalusi on raske hinnata, kuna pole teada millise tasemega sportlased tulevad teistelt saartelt, kuid suurimad lootused on juba kogenud Genro Paasil.
Varsematel aastatel odaviskevõistluse võitnud Sander Suurhans on olnud aga hädas vigastusega ja tema sportlik vorm on küsitav. Ja traditsiooniliselt on meie parimad võimalused väljakualadel.

Korvpallurid mängivad Saarte mängudel Jerseyl medalile
2011. aastal Isle of Wightil toimunud Saarte mängudel hõbemedalid võitnud Saaremaa korvpallimeeskond tahab jõuda medalile ka Jerseyl, kuigi mitmed nimekad mängumehed jäävad turniirist eemale.
„Eesmärke on raske öelda, sest kõik sõltub ikkagi sellest, milliste koosseisudega tulevad mängima meie vastased,“ rääkis meeskona treener Marko Ool, kelle hinnangul peab esimene kohtumine ühe favoriidi Gibraltariga kohe näitama, millised on saarlaste võimalused.
„Ma loodan väga, et meeskond on võimeline mängima medalitele, sest kuuendat kohta ei ole mõtet küll püüdma minna. Aga kindlasti anname endast parima.“
Võistlusteks valmistumisel ei ole meeskond istunud käed rüpes. Pärast esiliiga hooaja lõppu on kogu aeg trenni tehtud ja viimasel ajal on harjutatud juba intensiivsemalt.
Põhitegijatest on puudu meistriliigas mängivad Timo Eichfuss Tartu Rockist, Indrek Kajupank Kalev/Cramost ja Jaanis Vahter Pärnu Korvpalliklubist ning esiliigas mängivast BC Hundid meeskonnast Rene Kiil.
Küll aga on meeskonnas BC Rakvere Tarvas tagamees Mario Paiste, kes on aga olnud jätkuvalt hädas vigastusega ja tema konditsioon, mänguvorm ja võimalused kaaslasi aidata selguvad alles Jerseyl.
„Ma arvan, et positiivne on see, et meeskonnas on enamus mehi BC Hundid koosseisust,“ rääkis Marko Ool. „Mehed on läbi hooaja kokku mänginud ja selle võrra on meil kindlasti lihtsam. Samas jääme korvi all ja tagaliinis meeste puudumise tõttu nõrgemaks.“
Korvpallikoondisesse kuuluvad Indrek Õunpuu, Taavi Tõnus, Urmas Oja, Siim Pildre, Tauno Selberg, Egert Väinaste, Kristo Teder, Ats Pildre, Raigo Sooär, Allar Raamat ja Mario Paiste.

Laskjad tahavad anda Jerseyl endast parima
27. juunil Jerseyl algavate Saarte mängude laskmisvõistlustel osalevad Meelis Saar ja Kaia Kindlam.
Meelis Saar võistleb harjutuses 60 lasku õhupüssist ja lamades spordipüssist 60 lasku, standard 3X40 spordipüssist ja 100 jardi laskmises spordipüssist. „Eesmärk on anda endast parim, ega muud teha pole,“ tunnistas Meelis Saar. „Teeme seda laskmise asja oma töö kõrvalt, aeg on olnud kiire ja trennivõimalused kasinad.“
Kaia Kindlam võistleb neljal alal – õhupüssist 40 lasku ja sportpüssiga 60 lasku lamades, 3×20 standard ja 60 lamades 100 jardi peal.
Kaia Kindlam tõdeb, et võiks olla Saarte mängudeks paremini valmis, aga kuna ka kohapeal on mitmed trenniajad, siis loodab ta seal asjad paika saada. „Eesmärk on anda endast parim,“ lausus ta.
„Kuna konkurentide taset ei tea, siis ei saagi muud eesmärki olla. Peaasi on kõigil neljal alal püüda endast maksimumi kätte saada. Kahjuks pole laskmine võidujooks, et vaatan kuidas kõrval jookseb ja pressin mööda.“

Golfarid tahavad Jerseyl olla oma parimal tasemel
Saaremaa golfarid sõidavad Jerseyl algavatele Saarte mängudele oma parimas koosseisus, mis selgitati välja eelmisel aastal toimunud katsevõistluste seeria põhjal.
Jerseyl asuvad golfis võistlustulle Jüri Tiitus, Karl Aru, Eero Lapp, Tõnu Toompuu, Karola Soe, Ingrid Hinn, Anne Merisalu, Riina Paluvee ja Marko Kumm.
Osavõtjate arv on golfis suur ja konkurents on hästi tihe, jäädes alla vaid kergejõustikule, kus osaleb 22 saart, golfis on võistlemas 21 esindust. Saarlased on stardis täis võistkondadega.
Võistkonna kogenuim Eero Lapp ütles, et eesmärk on võistelda oma parimal tasemel. „Meie tase on tänu kodusele väljakule saanud aasta-aastalt paremaks, vaatame võistlustele optimistlikumalt, kui varasematel aastatel,“ lausus ta.
„Meie huviorbiidis on St. Helena, Gröönimaa, Hitra ja Froya, Falklandi ja Fääri saared. Nad pakuvad meile oma mängutasemelt huvi eeskätt võistkonnavõistlust silmas pidades. Ülejäänud on suurte golfitraditsioonidega golfisaared ja ilmselt hetkel meie jaoks veel liiga tugevad.“

Võrkpallinaiskonna ainus eesmärk on kuldmedal
Saaremaa võrkpallinaiskond sõidab Saarte mängudele vaid ühe eesmärgiga – astuda poodiumi kõrgeimale astmele.
„Läheme ikka kulda ära tooma,“ lausus naiskonna esindaja Kristi Põld, kes peab peamiseks konkurendiks Fääri saarte võistkonda, kellega on viimastel aastatel kuldmedalimängudes vastamisi oldud ja võitu on nauditud ikka kordamööda. Bermudal jäid peale Fääri saared.
„Samas võib kahe aasta jooksul palju muutuda ja eks koha peal paistab, milliste koosseisudega on konkurendid kohale tulnud. Alagrupikaaslastest on tugev veel kindlasti Menorca,“ märkis Kristi Põld.
Naiskond läheb turniirile motiveerituna ja mängijad on vahepealsete aastatega palju kogemusi juurde saanud. Naiskonnas on kohal pea kogu Saaremaa paremik, kuid erinevatel põhjustel jäävad seekord eemale Liisel Nelis, Lili Võrk, Gerli Gull ja Johanna Raamat.
Naiste võrkpallikoondisesse kuuluvad Kadi Mägi (lisaks rannavolle), Kaia Mägi (lisaks rannavolle), Nette Peit, Kaisa Õunpuu, Eliisa Peit, Krista Vahter, Gerda Kaubi, Maali Kanemägi, Kristi Põld, Raili Sepp, Mari Peeters ja Janet Lõbus.
Alagrupis kohtutakse Hitra, Guernsey ja Menorcaga.

Meeste võrkpallikoondis Jerseyl ilma mitmete tippmeesteta
Saarte mängudel võistlustulle astuvas meeste võrkpallikoondises on palju debütante, kuna mitmed tipud on erinevatel põhjustel eemale jäänud.
„Raske on mingit täpset hinnangut koosseisule anda,“ tunnistas meeskonna treener Asko Esna, lisades, et koosseis on jah väga õhuke ja hetkel on ta ise esimene ja viimane vahetusmees.
„Meie tippusid ei tule kaasa mitmeid ja nagu eelnevalt mainitud, siis erinevatel põhjustel. Kes ravib vigastusi, kes kuulub Eesti koondisesse Euroliigas, kellel pole ressursse, sest sõit on ikkagi päris kulukas. Ei usu, et asi motivatsiooni taga on.“
Meeste võrkpallikoondisesse kuuluvad Taavi Prei, Karel Ellermaa, Kaimar Lomp, Villu Vahter, Cris-Karlis Lepp, Tom Torn ja Egert Ader. Rannavolles mängivad kaasa Siim Põlluäär ja Helar Jalg.
„Teeme koos mõned treeningud ja siis loksutame paika ka koosseisu, millega esialgselt mängima läheme,“ lausus Asko Esna. „Rannavollepaar käis ka Tartus mängimas ja nad hoiavad ennast korralikult mängusoojad. Raske on välja tuua mingit kindlat trumpi või siis miinust, aga oleme selline suhteliselt ühtlane tiim ja staare võistkonnas ei ole.“
Asko Esna sõnul peavad eesmärgid siiski olema, kas siis reaalsed või mitte. „Ei hakka midagi välja hüüdma, sest ei tea, mis tase meid ees ootab ja kui sitked vastased meil vastas on,“ märkis ta.
Mehed alustavad mängudega Jersey, Isle of Mani, Gotlandi ja Fääri saarte vastu.

Ratturid sõidavad Jerseyle oma parimas rivistuses
Saarte mängudele sõidavad jalgratturid Endrik Puntso, Steven Kalf, Mihkel Räim, Rigo Räim ja Karl Patrick Lauk, kes võistlevad grupisõidus ja kriteeriumis.
„Kindlasti ei taha me Jerseyl kehvasti esineda,“ rääkis treener Riho Räim. „Kuid kuna sel aastal on tähtsaimaks võistluseks Tartus toimuvad Euroopa meistrivõistlused ja paar päeva enne Saarte mängude grupisõitu ollakse stardis Eesti meistrivõistlustel, siis on tippvorm sätitud viimasele, sest seal selgub ka koondis.“
Samas oli Räim optimistlik ja märkis, et kui poisid on Eesti meistrivõistlustel head, siis usub ta, et neil jagub korralikku vormi ka Jerseyle. „Muidugi peab olema ka õnnefaktor, kuna seal oma tehnilist autot rajale ei lasta ja kahe neutraalse masinaga võib olla probleeme,“ lisas treener.
Kui Isle of Wightil õnnestus konkurendid grupisõidus taktikaliselt noorukesele ja siis veel tundmatule Mihkel Räimele panustades üle mängida, siis tänavu võiks selliseks meheks olla Karl Patrick Lauk.
„Me ei tea, mis meestega teised seal joonel on, seepärast on võimalusi raske hinnata,“ rääkis Riho Räim. „Küll me anname koos Andres Lauguga poistele enne starti juhised kätte ja kuna sõidetakse ringil, siis saame taktikat teha ka võistluse käigus.“
Riho Räime sõnul mõeldakse ka kriteeriumisõidus medalile. „Oleme ka enne seal poodiumil olnud ja ei näe põhjust, miks me ei peaks täna sinna jõudma,“ oli ta enesekindel.

Kristo Õunap oleks Saarte mängude medaliga rahul
Kui varasematel Saarte mängudel on purjetamises klassis Laser Radial Saaremaale kuldmedali toonud Jaak Jõgi ja Kaarel Kruusmägi, siis tänavu üritab sama nooruke Kristo Õunap.
„Enne mänge on väike närv sees, sest ei tea mida oodata,“ lausus ta. „Selle konkreetse paadiga olen käinud ühel võistlusel, aga see ei tohiks saada takistuseks, sest kogemuste pagas on küllalt suur, kuna purjetamises läheb mul viieteistkümnes aasta.“
Kristo Õunap on Laseriga merel harjutamas käinud mai keskpaigast. „Eesmärgiks on anda endast parim ja kui sellega peaks kaasnema medal, siis oleks ma väga õnnelik,“ märkis purjetaja.

Ujujad tahavad Jerseyl finaali
Ujujad Priit Aavik ja Patrick Lomp on seadnud eesmärgiks anda endast maksimum ning jõuda finaali.
Patrick Lomp ujub 50 m, 100 m ja 200 m rinnuli, 100 m kompleksi ja 50 m liblikat. „Eesmärgiks on pääseda finaali ja ujuda isiklikud rekordid,“ tunnistas noormees.
Priit Aavik ujub 50 m ja 100 m selili, 50 m ja 100 m liblikat, 50 m rinnuli, 100 m ja 200 m kompleksi. „Nelja päeva jooksul tuleb päris palju starte ja seega on suur roll siin heal taastumisel,“ lausus ujuja. „Kuna kogemust on juba piisavalt, siis oskan end juba vaimselt valmis panna selleks raskeks võistluseks.“
Aaviku sõnul on ettevalmistus sujunud hästi, sest treener Siiri Põlluveer on andnud korralikult piitsa ja präänikut. Alates aprilli keskelt pole midagi seganud ettevalmistust, sest vigastusi ja haigusi on õnnestunud vältida.
„Eesmärk on anda endast parim ning välja pigistada maksimaalne tulemus,“ märkis Priit Aavik. „Konkurendid on tugevad ja ujumine on olnud iga aasta nende mängude kõige kõrgetasemelisem. Mina olen võitluseks valmis ning ootan optimistlikult juba enda esimest starti.“

Print Friendly, PDF & Email