Maavanem kutsus kokku kuld- ja briljantpaarid

UUESTI ALTARI EES: Kuldpulmapaar Luule ja Peeter Aadussoo said esmaspäeval maavanem Kaido Kaasikult mälestuseks abielutunnistuse koopia. Foto: Irina Mägi

UUESTI ALTARI EES: Kuldpulmapaar Luule ja Peeter Aadussoo said esmaspäeval maavanem Kaido Kaasikult mälestuseks abielutunnistuse koopia. Foto: Irina Mägi

Esmaspäeval austati Kuressaare Laurentiuse kirikus Saare maakonna kuld- ja briljantpulmapaare.

Saare maavanema Kaido Kaasiku kutsel oodati juba teist aastat kirikusse neid, kelle kooselu on kestnud 50 või isegi 60 aastat. Igale paarile jäi sündmusest mälestuseks koopia abielutunnistuse originaalist.

Koguduse õpetaja Anti Top-laan ütles, et kuldpulmapaare oli tema teada kohal 28 ja briljantpulmapaare kuus. Selline traditsioon on juba pikemat aega toiminud Tartus, Rakveres ja Pärnus.

“Sellega väärtustatakse peretraditsioone. Kutsutud on need paarid, kel on sel aastal ümmargune tähtpäev. Olen saanud tagasisidet neilt paaridelt, kelle ajal sellist traditsiooni veel ei olnud. Nad tunnevad siirast kahetsust. Kutsutud on aga ülimalt liigutatud,” kinnitas ta.

Toplaan avaldas lootust, et traditsioon jätkub ka edaspidi.

Tema sõnul ei tehta vahet, kas paari on mindud kirikus altari ees või perekonnaseisuametis. Maavalitsus võtab oma arhiivist välja tunnistuse ja kingib sellest vormistatud koopia paaridele mälestuseks.

“Üks paar rääkis, et viiskümmend aastat tagasi käisid nad salaja kiriku käärkambris laulatusel. Altari ette astusid nad nüüd esimest korda,” rääkis Toplaan. Kuigi üritus toimub kirikus, ei ole tegu kristliku talitusega.

“Kuulda pole olnud, et keegi oleks seepärast tulemata jätnud, et tegu on kirikuga,” sõnas ta.

Viiskümmend aastat tagasi paari läinud Luule ja Peeter Aadussoo Iidelt said samuti maavanema kutse. “Kena üritus oli. Väga meeldejääv päev. Pärast anti kultuurikeskuses torti ja kohvi ka,” ütles Luule Aadussoo.

“Meie käisime omal ajal Jämaja kirikus laulatamas, kuigi see oli aeg, kui kirikusse ei tohtinud minna. Linnas registreerisime ära ja kell kuus õhtul oli kirik. Ma olin komsomol, aga midagi ei juhtunud. Isegi külanõukogu esimees oli kohal. See aeg peeti pulma mitu päeva,” meenutas Luule oma paariminekut.

Print Friendly, PDF & Email