Ametikoolis algas avalduste vastuvõtt

Kuressaare ametikoolis, kus sel suvel on võimalik valida 27 eriala vahel, algas eile sisseastumisavalduste vastuvõtt.

Tänavu on muutunud ligi kolmandik õppekavadest ja erialadest. Kutsekeskhariduse erialadest on muutunud koka, majutusteenindaja ja sõiduautotehniku õppekava. Nii koka kui ka autotehniku õppekava kestab senise kolme ja poole aasta asemel kolm aastat.

Täiskasvanutele mõeldud erialadest on uuenenud naha- ja tekstiilitöö ning hooldustöötaja ja lapsehoidja õppekava. Uuendusena saab ka spaateenindaja eriala õppida päevaõppes ja teabegraafiku eriala tsükliõppes. Lisaks avatakse õhtuses õppes väikelaevaehituse eriala.

Juurde tulevad väikelaevaehituse valdkonnas sisustuselementide paigaldamise osaoskuse eriala ja puidupingioperaatori eriala. Senine ärikorralduse eriala asendub aga ärikorralduse spetsialisti erialaga, kus kahe aasta jooksul spetsialiseerutakse turundus- ja müügispetsialistiks ning tootmis- ja teenindusspetsialistiks. Viimast aastat saab õppima asuda üheaastase õppeajaga väikeettevõtlust.

Päevaga 22 avaldust

Dokumentide vastuvõtt linna õppehoones kestab 25. juunist 3. juulini ja 27. juulist 7. augustini. Ametikooli kodulehe kaudu saab esitada e-avalduse 25. juunist 7. augustini. Vestlused ja katsed toimuvad 11.–13. augustini. Eile ehk avalduste vastuvõtmise esimesel päeval esitati 22 avaldust.

Kõige rohkem avaldusi laekus põhikoolijärgsete väikelaevaehituse (5) ja tarkvaraarendaja (3) erialadele. 17 avaldust esitasid Saare maakonnas elavad inimesed ja viis teiste maakondade elanikud.

Mitmetest muudatustest ja uuendustest hoolimata ütles Kuressaare ametikooli direktor Neeme Rand Saarte Häälele, et kätte on jõudnud õppijatevaene aeg. “Tipphetkel õppis ametikoolis 1070 inimest, täna oleme 800 juures,” tõdes ta.

Põhjus seisneb demograafilises olukorras, kinnitas Rand. Nimelt on põhikoolilõpetajate arv maakonnas järjest kahanenud. Selle tulemusel on ametikoolis vähenenud kunagise põhilise sihtrühma ehk kutsekeskhariduse omandajate arv.
Kutsekeskhariduse rühmade vähenemise tõttu ei ole meil paljudele üldaineõpetajatele enam täiskoormust pakkuda, märkis Rand, kuid lisas, et otsest õpetajate koondamist töömahu vähenemise tõttu tuleb siiski harva ette. Küll aga on koondatud tugipersonali ametikohti.

Positiivsema külje pealt tõi direktor Rand välja, et uusi õppekavasid tuleb peale igal aastal ja vanad langevad kasutusest välja. “Nii on meil ka õpetajaid, kelle oskustele vastavaid õppetunde tuleb juurde, mitte ei jää vähemaks,” selgitas ta.
Hiljaaegu lõppesid ka juuksuri-, arvuti- ja ehituserialade õpetajate ja metoodiku konkursid. Sõltuvalt sisseastumisavalduste vastuvõtu tulemustest võib sügisel tulla veel üks töökonkurss.

Kuna põhikoolilõpetajaid on üha vähem, on ametikool hakanud rohkem tähelepanu pöörama just täiskasvanud õppijatele. “Kui me 2008. aastal pakkusime suvises vastuvõtus kuut tsükli- või õhtuõppe eriala, siis tänavu on neid 14,” märkis Rand.

Ta selgitas, et täiskasvanud õppijatele tasemeõppe erialade pakkumine on olnud võimalik tänu sellele, et vabanenud on õppetöökodade- ja õpetajaressurssi, mis varem oli rakendatud päevaste põhikoolijärgsete õppijate jaoks.

Keskmise vanuse tõus

Sellest tulenevalt on märgatavalt tõusnud ka ametikoolis õppijate keskmine vanus. Näiteks on vanemad lõpetajad üle 60-aastased.

Õpetajate jaoks tähendab õhtu- ja tsükliõppe osakaalu suurenemine seda, et järjest enam juhendatakse õppetööd õhtuti või nädalavahetusel, tõdes Neeme Rand. Ta lisas, et täiskasvanud õppurite erialad on üldiselt lühemat aega kestvad ja õppekavade läbimiseks kulub õpetaja töötunde vähem.

“Kutsun kõiki üles mõtlema sellele, mida juurde õppida või millises valdkonnas oma olemasolevaid teadmisi värskendada-täiendada,” rääkis Neeme Rand. “Õppetöö on tasuta ja riigi poolt toetatakse seda sõidukompensatsiooni ning tublimate puhul ka õppetoetusega.”

Print Friendly, PDF & Email