Endine kantsler kritiseerib G-7 kohtumist, kust puudub Putin (4)

KAHTLEB: Aastatel 1974–1982 Saksamaa liidukantsler olnud Helmut Schmidt suhtub Lääneriikide praegusesse Venemaa poliitikasse kahtlevalt. Ta arvab, et Kremli isoleerimine ei too mingit edu. Foto: Stern.de

KAHTLEB: Aastatel 1974–1982 Saksamaa liidukantsler olnud Helmut Schmidt suhtub Lääneriikide praegusesse Venemaa poliitikasse kahtlevalt. Ta arvab, et Kremli isoleerimine ei too mingit edu. Foto: Stern.de

96-aastane Helmut Schmidt ei arva, et homme Saksamaal algav G-7 tippkohtumine kujuneb edukaks. Ta avaldab lootust, et Lääneriikide liidrid hoiduvad siiski õli tulle valamisest, ja näitab üles mõistvat suhtumist Venemaa presidendi Vladimir Putini poliitikasse.

Saksamaa endine kantsler Helmut Schmidt on seisukohal, et Venemaa osaluseta on homme Baierimaal Elmau lossis algav G-7 tippkohtumine mõttetu ettevõtmine. “Minu ootused [G-7 tippkohtumise suhtes] on tagasihoidlikud,” tsiteerib Saksamaa juhtivaid päevalehti Die Welt Schmidti sõnu, mis ta lausus uudisteagentuurile Deutsche Presse-Agentur antud usutluses. Ekskantsler ütles end vaid lootvat, et Ukraina kriisi taustal ei hakka Lääneriikide liidrid täiendavalt õli tulle valama. “Selline variant rahuldaks mind täilikult,” märkis Helmut Schmidt.

Samas ütles ta, et suure tõenäosusega oleks Venemaa president Lääne kutse tippkohtumisel osalemiseks vastu võtnud, kui see oleks tehtud sobilikul kujul. “Minu jaoks on selge, et Putin on praegu väga solvunud just seepärast, et Lääneriikide liidrid ei suhtu temasse täie tõsidusega,” lausus 96-aastane Helmut Schmidt.

Veel väljendas Schmidt mõistvat suhtumist Putini agressiivsesse välispoliitikasse, mis ongi tegelikult põhjustanud tema isoleerimise Lääneriikide poolt. “Putin on mees, kes pärast perioodi, mil riigis võimutses Metsiku Lääne tüüpi kapitalism (silmas on peetud Boriss Jeltsini valitsemisaega – toim), taastas Vene riikluse. Just selles seisneb Putini arvates tema peamine panus ajalukku,” arutles Helmut Schmidt.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email