Saaremaa päikselisim ja kõige kuivem paik on Allirahu

Statistikaameti teatel leiab 2011. aasta rahvaloenduse andmete põhjal Eesti territooriumi rahvastikutihedust aluseks võttes inimasustuseta paiku nii mandrilt kui ka saartelt.

Enamik inimasustusest viie kilomeetri kaugusele jäävatest asustamata punktidest asub loodus- või maastikukaitsealal ning paraku on enamikul juhtudel lisaks tegu soiste aladega.

Kui mõnes maakonnas paiknevad inimesed üsna hajali ja maakonna territooriumil inimasustusest vähemalt viie kilomeetri kaugusele jäävaid asustamata paiku ei leidu, siis näiteks Hiiu maakonnas on selliseid paiku mitu.

Saaremaalt leiab ühe paiga, kus statistiliste arvutuste järgi on suvisel ajal kõige päikeselisem ja ka kuivem kui mujal. Alljärgnevale kirjeldusele “keskmine suvine temperatuur 17–18 kraadi, 9–10 tundi päikesepaistet päevas ja vähe sademeid” vastab Allirahu laid Pihtla vallas Suure-Rootsi külas.

Päikese ja vaikuse ihalejad peavad aga arvesse võtma, et tegu on looduskaitsealaga, mille kaitse-eeskiri sätestab, et Allirahu looduskaitseala Tompamaa sihtkaitsevööndis ei tohi inimesed viibida 15. veebruarist 15. novembrini ja Allirahu sihtkaitsevööndis 15. veebruarist 1. juulini. Ka muul ajal ei tohi kaitsealal telkida ega lõket teha.

Print Friendly, PDF & Email