Linnateater saab peagi moodsa kinotehnika ja dekoratsioonilao (12)

Autor: Raul Vinni

Autor: Raul Vinni

Kuressaare linnateatril on mitu head uudist: nende mullune krimilavastus on Tallinnas tõeline menuk, tänavuse suvetüki piletid lähevad kui soojad saiad, teatrimajas algab kohe suuremat sorti ehitus ja TeatriKinno saabub viimase malli järgi tehnika.

Neil päevil on linnateatris korraga majas vaid üks oma inimene. Nimelt on linnateatri krimitükk “Testamenditäitjad” etendumas Tallinna linnateatri Taevalaval. Seda kuni laupäevani välja, kokku viiel korral.

Kuressaare linnateatrist õnnestus eile kinni püüda teatri loominguline juht Aarne Mägi, kes tõdes, et temalgi tuleb kohe pealinna poole leekima panna. Siiski oli tal headest uudistest mahti kõnelda.

Tõsi ta on, et suurest ja korralikust dekoratsioonilaost on linnateater puudust tundnud juba pikka aega. Tänu ehitusele saavad nad dekoratsioonidele umbkaudu paarkümmend ruutmeetrit eraldatud pinda juurde. “Seda pole küll otseselt palju, aga jumala eest, seda on piisavalt,” rõõmustas Mägi.

Juurdeehitus tuleb praeguse dekoratsioonide hoidmise ruumi juurde ehk sisuliselt otsapidi teatrimaja tagumisse külge. Arhitektuuriliselt pole pärast ehituse valmimist väliselt ilmselt arugi saada, et midagi juurde on tulnud – katus jätkub lihtsalt seal, kus seda varem polnud. Ülioluline on lao valmimine ka linna kultuurinõuniku Heli Jalaka kinnitusel. Temagi sõnul on seda väga kaua oodatud.

Oluline on kindlasti ka viimase malli järgi kinotehnika saabumine TeatriKinno. Seegi eeldab mõningast ümberehitust. Jalakas ütles, et tegevus linnateatri digikino osas käib mitmel suunal. Riigihankega valiti aparatuuri tarnijaks Sony esindaja Eestis OÜ Miterassa, kuid enne tehnika paikapanemist tuleb teha ehituslikud eeltööd ja saali paigaldada vajalikud kaablid.

“Ainus koht, kuhu sai uue seadeldise panna, on valgus- ja helipuldi ruum, mis tuleb aga enne ümber ehitada, paigaldada lisaventilatsioon, teha eraldi sissekäik ja mürakindel aken,” selgitas Jalakas. Tema sõnul sõlmitakse nende tööde tegemiseks ehitusfirmaga leping täna.

Heli- ja valgustusruumi ümberehitustööd peaksid pihta hakkama 8. juunil ja kui kõik läheb nii, nagu plaanitud, paigaldab Miterassa seadmed jaanipäeva paiku ja juunikuu viimastel päevadel ollakse töödega ühel pool. Suvel siiski filme ilmselt veel näitama ei hakata, sest Jalaka sõnul on teatrirahvas hõivatud suveetendustega. Küll aga kutsub uhiuue aparatuuriga TeatriKino vaatajaid septembrist.

Heli Jalakas rääkis, et digiaparatuuri ostmine oli ainuvõimalik samm, sest vanamoodi, blue-ray plaatidelt filme näidata sisuliselt enam ei tohi. Uue süsteemiga jõuab film vaatajani mööda valguskaablit. Kindlasti paraneb tänu uuele tehnikale pildikvaliteet, kuid veelgi olulisem muutus on helikvaliteedis.

TeatriKinol läheb Aarne Mägi sõnul iseenesest hästi. Kõik Eestis valminud uued filmid on nad järjest ära näidanud, samuti on publikuni jõudnud mitmeid dokumentaalfilme. Iga päev või kindlaks määratud päevadel filme näidata pole siiski võimalik, kuna linnateater on esmajoones siiski teater ja alles seejärel kino. Lisaks nõuaks see eraldi inimese palkamist.

Kertu Kalmus, Andres Sepp


Suveetendused on tõelised hitid

Kuressaare linnateatri mullune suveetendus, Indrek Hargla kirjutatud “Testamenditäitjad” etendus sel teisipäeval esimest korda Tallinna linnateatri Taevalaval ja jõuab seal publiku ette kuni laupäevani. Piletid said seal aga juba enne etenduste algust välja müüdud. Pärast jaanipäeva jõuab krimitükk publiku ette taas ka Kuressaare Sadamaaidas.

Tänavune suvelavastus, August Gailiti “Ekke Moor” esietendub Sadamaaidas juuli lõpul, ent seegi on juba enne aktiivse reklaamikampaania algust teatrisõprade hulgas populaarseks osutunud. 1969 kohast on praeguseks müüdud 580. “Neljandik on müüdud!” kiitis Aarne Mägi.

Tema hinnangul räägivad hea kirjanik ja hea lugu publiku jaoks ilmselt ise eneste eest. Kahtlemata on inimestele suvise teatripaigana hinge pugenud ka Sadamaait. Nõnda mängib seegi piletimüügiedukuses oma rolli.

Print Friendly, PDF & Email