Esimene Ida-Saaremaa laulu- ja tantsupidu Orissaares

RÕÕMSALT RONGKÄIGUS: Esiplaanil vasakult Piibe Lii Rand ja Roosi Koppel Kahtla lasteaiast. Teises reas paistavad Katre Antonov, Arabella Peedu ja Sander Vallik. Foto: Elina Kalm

RÕÕMSALT RONGKÄIGUS: Esiplaanil vasakult Piibe Lii Rand ja Roosi Koppel Kahtla lasteaiast. Teises reas paistavad Katre Antonov, Arabella Peedu ja Sander Vallik. Foto: Elina Kalm

Kui kõik algusest ära rääkida, siis alguse sai see pidu sellest, et Orissaare ja Tornimäe lasteaia lapsed hakkasid Anne Keerdi juhendamisel tantsima.

Lastele meeldis väga ja siis tekkiski Annel idee teha üks tore laulu- ja tantsupäev lasteaialastele. Kaasa haarati Muhu ja Laimjala lapsed. Meeskond tuli kokku, ülesanded jagati kätte ja nii see läks.

Ilusa peologo tegi Orissaare lasteaia kunstiõpetaja Leili Aau, digitaliseeris Kristjan Toomemets Tallinna ülikooli meeskoorist. Laulud valis Õie Pärtel ja luuletused Leena Peegel.

Siis tuli mõte, et tore oleks, kui lapsed oleksid oma kihelkonna rahvariietes või rahvuslikes riietes. Ega’s midagi, tuli kirjutada projekt. Projekt sai kirjutatud rahvakultuurikeskusele.

Saime rahastuse oma kihelkondade triiburiide ostmiseks ning nüüd võisid alata õmblustööd. Ida-Saaremaa õmblejad nägid neid triipe vist juba uneski, sest õmmelda tuli ju palju. Näiteks Tornimäe tantsupoiste vestid valmisid alles õhtul enne pidu.

Pidu ennast võib tõesti kõrvutada suurte pidudega, sest toimus ka eelproov, kus kõik tantsud ja laulud üle korrati.

Ja oligi käes pühapäev, 31. mai päikseline peopäevahommik. Alustasime rongkäiguga Orissaare kultuurimaja eest Orissaare lauluväljakule. Rongkäigus oli uhke marssida, sest terve rongkäigu aja mängis Orissaare brass, kõik oli justnagu päris.

Lauluväljakule jõudnud, laulsid lapsed tervituslaulu ja vallavanemad süütasid peotule. Edasi kulges kõik tantsides ja lauldes, päikeses ja vihmasajus. Isegi väike rahesabin tuli. Kuid kõik see ei rikkunud pidu, kõik olid rõõmsad ja särasilmsed.

See, mis laval toimus, oli nii ehe ja siiras. Peo finaal jäi küll natuke vihmapiiskadesse, kuid me ei lasknud end sellest häirida ja jätkasime kultuurimajas supisöömisega.

Tore pidu oli ja kindlasti jääb see traditsioonina kestma. Aitäh kõigile abilistele!

Krista Riik


Peolised laulu- ja tantsupeost

Saare maakonna rahvakultuurispetsialist Krista Lember:
See on igati tänuväärne ettevõtmine Ida-Saaremaal. Esmakordselt sai Saare maakonnas teoks lasteaialaste laulu- ja tantsupidu. Sellises vanuses laste esinemine ei saa pakkuda muud kui ainult rõõmu, laval toimuv oli siiras ja täis rõõmu. Ei ole hullu, kui ka lähevad meelest laulusõnad ja sassi tantsusammud, laste silmad säravad ikka. Ja nii need rahvakultuurikandjad sirguvad.

Tantsujuht Anne Keerd:
Olen peoga ülimalt rahul, sest tantsisid 3- ja 4-aastased ja nad tulid sellega vahvalt toime. Me ei tohi tähele panna, et sellel peol läks mõni tantsusamm veidi segi ning rivid ja ringid veidi kõveraks, tähtis oli see, et lapse silm säras ja laps tundis rõõmu oma laulust ja tantsust. Tänan väga lasteaiaõpetajaid ja lapsevanemaid hea peo eest!

Laimjala valla kultuurijuht Mikk Rand:
Väga tore, et lasteaedadel selline pidu on. Lasteaialapsed ju suurtel pidudel ei osale, seepärast oli hea, et lasteaialapsed said just OMA peo. Pidu oli kompaktne ja sujus hästi.

Muhu valla kultuurijuht Anneli Tamm:
Väga tore ja vahva oli. Tantsiti koos vihmas, päikeses ja rahesajus. Lapsed tantsisid ja laulsid innuga. Seda traditsiooni tuleb kindlasti jätkata.


Suur aitäh 1. Ida-Saaremaa laste tantsu- ja laulupeo suurepärase õnnestumise eest:

Anne Keerd, Õie Pärtel, Leena Peegel, Aili Juhkam, Ilvi Pihl, Eha Ennemuist, Kairit Levit, Merilin Nõu, Martti Nõu, Kannelnaised, Orissaare brass ja Karlis Saar, Lea Peet, Reet Hobustkoppel, Helle Rüütel, Saida Kuusk, Leili Aau, Evi Rüütel, Anneli Pitk, Igor Raadel, Ilmar Põldemaa, Taavi Teevet, Taavi Paju, Orissaare, Muhu, Pöide ja Laimjala vald, Kultuurkapitali Saaremaa ekspertgrupp, rahvakultuuri keskus, Muhu lasteaed, Orissaare lasteaed, Kahtla lasteaed-põhikool, Tornimäe lasteaed, Orissaare muusikakool, Novara OÜ, Träx rehvikeskus OÜ, Toivo Aava, Orissaare spordihoone, Orissaare kultuurimaja, Tornimäe rahvamaja, Laimjala rahvamaja, Premia Tallinna Külmhoone AS, Ly Miil, Kaitseliidu Saaremaa malev, naiskodukaitse Orissaare jaoskond, perekond Noot, Uptrend Teenused OÜ, noorte segarühm Viirelind, Karita Aer, Liia Ots, Hillar Peegel, Leela Ligi, Kristjan Toomemets, Rait Goidin, Andre Kutsel, Merle Lumera, Aili Heinat, Katrin Kand, Angela Ernesaks, Liina Luik, Eve Siig, Tiit Nõu, Liis Koppel, Annika Sild, Tiina Kiiker, Jane Saartok, Anneli Tamm, Maiver Rasva, Ene Üts, Eili Kaljurand, Ivika Laanet, Tõnis Kipper, Aive Sepp, Tiiu Riis, Mikk Rand, Krista Riik, Anu Viljaste.

Print Friendly, PDF & Email