Valjalas tulevad laulutalgud

Laupäeval märgistatakse Valjala vallas pidulikult kunagine talgupaik, mis andis poetess Debora Vaarandile ainet legendaarse “Saaremaa valsi” sõnade loomiseks.

“Kui mõni aasta tagasi Soomes olin, said soomlased üllatuse osaliseks, kui pärast “Saaremaa valsi” laulmist, mida kõik peast teadsid, ütlesin, et olen vallast, kus “Saaremaa valss” on sündinud,” põhjendas Valjala vallavanem Aare Martinson nüüdset ettevõtmist. Ta lisas, et tookord oli pärast hetkelist vaikust küsitud, et kas siis selline koht on tõepoolest olemas. “Keegi ei arvanud, et laulu sünniga seotud reaalne sündmus on tõepoolest toimunud.”

Vallajuhi sõnutsi väärib legendaarne laul seda, et toonased sündmused, mis viisid valsi sünnini, saaks ära märgitud. Sestap saab seal ligidal olevale sammaldunud kivile kinnitatud asjakohase tekstiga tagasihoidlik plaat ja püsti pandud infotahvel eesti- ja ingliskeelse tekstiga nende jaoks, kes laulu sünniloost veidi enam teada soovivad.

Toona Lööne soo talgutest 10-aastase poisikesena osa saanud Lööne küla elanik Heimar Laanemets meenutas seda, kuidas pealelõunasel ajal hakkas vägev puhkpilliorkester mängima ning oli üks uhke pidu ja pillerkaar. Laanemets mäletab, kuidas talgulised rivistusid veoautokasti ning päevajuht näitas ja tutvustas lõbusalt puhkpille.

Valjala valla kultuurijuhi Karin Šuprudko sõnul on Valjala laulupäev kujunenud juba tõeliseks traditsiooniks, mis oli küll vahepeal varjusurmas, kuid sai 2003. aastal taaselustatud. Laulupäev toimub iga kolme aasta tagant ja seekordne teema on laulutalgud.

Kooridest astuvad talgutel üles segakoor Waldia (juhatab Õie Pärtel), Valjala põhikooli ja Leisi keskkooli lastekoorid (juh Helen Aasmaa ja Tiina Oks), Laimjala naiskoor Suilised (juh Ilvi Pihl), Laimjala meesansambel (juh Helen Aasmaa) ning Karja ja Metsküla segakoor (juh Tiina Oks).

Tantsurühmadest on esindatud valla kõik tantsurühmad: lasteaia ja kooli tantsurühmad (juh Anne Heinsalu), naisrühm MariAnnid ja segarühm (juh Mari Soots), memmede tantsurühm Viktooria (juh Ulvi Põldemaa). Kohal on ka rahvamuusikaansambel Tuustar (juh Eha Niglas), keda täiendab kohalik laulu- ja pillimees Jaanus Lipp.

“Oodatud on kõik, mudilastest vanaemade, vanaisadeni,” ütles kultuurijuht Šuprudko, kelle sõnul on laulutalgud mõnus perepäev, kus ei pea vaikselt pingil istuma ja vaatama, mis tehakse, vaid kõigil on võimalus ka ise laulda ja tantsida.

Print Friendly, PDF & Email