Suvemuhulased hindavad saare loodust ja rahu (4)

Delfi rahvaküsitluse “Millises Eesti omavalitsuses on kõige mõnusam elada?” ülekaalukalt võitnud Muhu valla elanikud peavad oluliseks saare eraldatust ja rahulikku elurütmi.

1995. aastast Muhuga seotud olnud Muhu vallavolikogu liige Olaf Orgse ütles, et Muhus on alati olnud tore ja seetõttu teda küsitluse tulemused ei üllata.

Praegu veedab Simiste külasse sisse kirjutatud ja Lõunaranna sadama omanik Orgse oma aega võrdselt Muhu ja Tallinna vahel, kus tema lapsed koolis käivad. Muhu saare teevad Orgse jaoks meeldivaks ja väärtuslikuks eraldatus mandrist, loodus ja omamoodi inimesed. “Neid asju on väga keeruline sõnadesse panna, aga miski seletamatu asi siin on, mida kusagil mujal ei ole, ja ma ei ole ainus, kes nii arvab,” rääkis Orgse.

Viljandimaalt pärit põllumajandusteadlane, suvemuhulane Malle Järvan ütles, et teda köidab Muhus Linnuse külas asuva suvekodu väga õnnestunud asukoht, paiga eraldatus, mõnus ja eriline aura. “Ma tõesti naudin seda,” ütles Järvan, kes samas tunnistas, et Muhu valla ja selle elanike tegemistest ta midagi eriti ei tea. “Oleme küll käinud vahel rahvakogunemistel ja üritustel, aga eelkõige tunneme end koduselt Linnuse külas,” rõhutas Järvan. “Mind köidab siinne loodus, vaikus ja rahu.”

Vahtrase külla eluaseme rajanud tuntud disainer Taivo Piller ütles, et tema on Muhusse väga kiindunud. “Meie läheme Muhust ära alati viimses hädas, siis kui peab minema. Vabatahtlikult me ei lahku sealt kuhugi,” rääkis Piller, kes koos elukaaslasega veedab Muhus ka kõik talvised nädalavahetused. “Suvel üritame nii, et oleme linnas kontoris 2–3 päeva ja 4–5 päeva üritame olla Muhus ja nautida seda mõnust rahulikku olekut,” sõnas disainer.

Muhu juurtega suvemuhulane Erkki Bahovski Raegma külast leidis aga Delfi küsitlusest rääkides, et selline küsitlus ei väljenda alati lõplikku tõde ja selle usaldusväärsus on küsitav. “Arvan, et paljud, kes panid Muhu küsitluseks esimeseks, ei ole seal olnud talvel või on seal väga harva,” ütles Bahovski. “Muhu on suvel küll väga tore, aga hoopis teine asi on seal hakkama saada talvel, eriti mõnes suurest teest kaugemale jäävas külas.”

Muhu valda sisse kirjutatud Bahovski ei kavatse oma sõnul Muhusse alaliselt elama tulla. “Talvel on seal ikkagi väga keeruline ja mul ei oleks seal oma eriala tõttu sissetulekut ega tööd,” lausus ta.

Suvekodu kavatseb Bahovski Muhus kindlasti säilitada, ehkki teab ka mõnda inimest, kes on oma suvekodu ülejõukäivate kulude tõttu ära müünud. “Minu lastele meeldib seal väga ja juba nende pärast tasub pingutada, et see maja enam-vähem korras oleks.”

Print Friendly, PDF & Email