Kärla koolil olid külas head sõbrad Euroopast

SÕBRAD KOOS: Projektis osalejad Kärla kooli ees. Foto: Laidi Lindau

SÕBRAD KOOS: Projektis osalejad Kärla kooli ees. Foto: Laidi Lindau

Möödunud nädal oli Kärla põhikooli õpilaste jaoks unustamatu. Meie kooli saabusid Comeniuse projekti “Choose 2 Live And Think Healthy In A Healthy Community” raames noored Poolast, Türgist, Prantsusmaalt ja Itaaliast.

Projekt on väldanud kaks aastat, mille jooksul on meie õpilased külastanud eelpool mainitud riike. Nüüd leidis aset projekti lõpuüritus, mille korraldajamaa oli Eesti ja meie väike Kärla kool. Külalisi oli kokku 35, kes veetsid 10.–17. maini sisuka nädala Saaremaal. Selle nädala põhiteema oli internet ja sellega kaasnevad rõõmud ja ohud.

Kauaoodatud külalised saabusid Kärlale 10. mai õhtul ja pered juba ootasid neid. Noored majutati 8. ja 9. klassi õpilaste kodudesse ning õpetajad ööbisid Kuressaares Linnahotellis. Külaliste saabumisega algas sündmusterohke nädal.

Esmaspäeva hommik oli terve koolipere jaoks ärev. Külalised saabusid hommikul kooli ja suhtluskeeleks oli inglise keel. Kooli aulas toimus kokkusaamine, kus tutvuti üksteisega ja räägiti nädala plaanidest. Kärla kooli õpilased tegid oma külalistega ringkäigu koolimajas ja alevikus. Päev jätkus meie õpilastel koolitundides ja külalistele tehti ekskursioon Lääne-Saaremaal. Kõik väljasõidud viis läbi giid Elle Mäe. Neile meeldis väga Saaremaa loodus ja kohalik toit. Kuna õhtute sisustamine oli perede ülesanne, siis sellel õhtul viidi noored erinevatesse spaadesse lõõgastuma. Külalisõpetajad said koos meie kooli õpetajatega õhtul nautida maitsvat õhtusööki Saaremaa Veskis.

Teisipäeval tutvuti Kuressaare linna ja lossiga, külastati Lääne-Saare vallavalitsust. Pärast seda anti õpilastele vaba aeg, mille noored veetsid kohvikutes. Kuid päev ei olnud sellega veel lõppenud. Kärlal ootas neid ees nutiorienteerumine, mille viis läbi Simmo Kikkas Kuressaarest. Õpilased said moodsa tehnoloogia abil orienteeruda Kärla alevikus. Noortele anti võimalus kasutada nutiseadmeid otstarbekalt. Oli näha, et neile meeldis selline nüüdisaegne lähenemine, kuna sihtpunkti jõuti väga positiivsete emotsioonidega. Samal ajal veetsid õpetajad mõnusalt aega Kärla terviserajal. Õhtu oli õpilastel vaba ja hiljem selgus, et noored olid korraldanud Paul-Margi juures grilliõhtu. See oli väga vahva, sest kohale oli tulnud kõik 30 noort.

Kolmapäev oli väga töine ja kiire. Kärlale saabus Kinobuss, kus Mikk Rand rääkis multifilmi tegemisest. Esmalt andis Mikk ülevaate filmi tegemisest ja tehnikatest. Meie kooli õpilased olid eelnevalt ette valmistanud multifilmi stsenaariumid, mille järgi hakati siis töörühmades filme tegema. Rühmades olid koos erinevate riikide õpilased, seega suheldi inglise keeles.

Saime teada, et ühe korraliku mutifilmi tegemiseks kulub umbes kaks aastat, kuid meil oli aega vaid mõni tund. Nii asusimegi kiiresti tööle. Tehnikaid, kuidas filmi teha, oli mitmeid: kes tegid tahvelarvutis, kes joonistasid või mängisid ise tegelasi. Kogu see protsess oli küll raske, aga väga põnev. Noored pidid olema loomingulised, tegema koostööd, sealjuures arvestades erinevate kultuuride eripäradega. Noored olid väga elevil ja nautisid tööprotsessi. Taas kord saime kinnitust, et tänapäeva noored on väga julged kasutama erinevaid programme ja tehnikaid oma loovuse väljendamiseks.

Päeva teises pooles toimus loeng teemal “Vaba aja veetmine internetis, on-line mängudes ning sellega kaasnevad ohud”. Koolituse viis läbi Birgy Lorenz, kes on Tallinna ülikooli informaatika instituudi haridustehnoloogia keskuse projektijuht ja Tallinna Pelgulinna gümnaasiumi IT-arendusjuht.

Pärast söögipausi koguneti söökla-esisel platsil, kus Birgy viis alustuseks meiega läbi mängu “Arvuti ja viirus”. Kõik olid selle üle rõõmsad, sest sai ju liigutada! Edasi suunduti saali, kus järgnes kolmetunnine loeng arvutite ja telefonide turvalisusest. Tehti mitmesuguseid grupitöid, mille läbi teadvustati noortele, kui lihtne on oma rumaluse ja teadmatuse tõttu langeda küberkiusamise ohvriks.

Kui loeng lõppes, oli jäänud veel vaid üks asi – hommikul valminud animafilmide vaatamine. See oli täiesti uskumatu, millised tööd olid noortel valminud nii lühikese ajaga! Töine päev oli tore, laiali mindi uute kogemustega ja elevil meeleolus. Selles meeleolus suunduti koju, söödi kõht täis ning seejärel kogunesid noored koolimaja taha, kus peeti üks korralik jalgpallilahing. Õpetajad läksid traditsioonilisele õhtusöögile Kuressaarde.

Neljapäeval said külalised taas nautida Saaremaa vaatamisväärsusi, seekord veedeti aega Sõrve poolsaarel. Külalised olid Sõrvest vaimustunud ja tundsid, et nad on ära käinud maailma lõpus!

Õhtul olid kõik kutsutud kooli kevadkontserdile, mis oli külaliste jaoks väga meeldejääv ja soe. Nende jaoks oli väga liigutav näha etteasteid, mis rõhutasid meie kodumaaarmastust. Pärast kontserti oli projektis osalenud lastele, peredele ja õpetajatele korraldatud perede poolt pidulaud, millele järgnes väga lahe pidu DJ-ga. Näha oli, et kogu see koosoldud aeg on noori liitnud. Pidu nauditi väga. Siinkohal tahavad lapsed tänada DJ Henri Rumpi. Tantsisid mitte ainult õpilased, vaid ka õpetajad ning lastel oli hea meel näha, et õpetajadki saavad pidu nautida.

Reede oli taas töine päev, koolimajas toimus õpilaskonverents: esitleti erinevate riikide ettekandeid internetiga kaasnevatest ohtudest. Päev lõppes samal teemal eelnevalt on-line’is läbi viidud küsitluse kokkuvõttega. Kokkuvõtte kandis ette 9. klassi õpilane Paul-Mark Pihl. Tänu nendele esitlustele on noored teadlikumad internetis toimuvast ja sellega kaasnevatest ohtudest.

Edasi järgnes õpilastele väljasõit GoodKaarma ökotallu, kus nad said osaleda seebi valmistamises. Kuna enamik noori oli pärit suurtest linnadest, siis said nad aimu, milline on elukorraldus maal, kus ei panda rõhku tehnilistele võimalustele, vaid loodussõbralikumale elustiilile. Samal ajal pidasid õpetajad koolimajas projekti töökoosolekut.

Õhtu veetsid noored Käesla külaväljakul, kus grilliti ja mängiti traditsioonilisi eesti mänge. Kuna ilm vedas alt, siis istuti püstkojas lõkke ääres ja meenutati möödunud nädalat, mil õpiti paremini tundma nii iseennast kui ka erinevate Euroopa maade kultuure. Kogu grupp hoidis ühte, kui midagi tehti, siis ikka koos. Poola noored leidsid, et tehnika ei suuda asendada sõpru ja neid kogemusi, mida sa saad teistega suheldes. Just nimelt sõpru, sest Eestist lahkudes ei olnud nad enam külalised, vaid sõbrad.

Õpetajatele toimus projekti pidulik lõpetamine Kuressaares Saare Golfi restoranis MO. Õhtu meeleolu hoidis üleval meie kooli muusikaõpetaja Marika Aarnis oma tütre Eva Aarnisega, kes musitseerisid koos klaveril ja viiulil.

Laupäevahommikune sõprade koduteele saatmine oli pisaraterohke ja Riccardo Itaaliast ütles nii ilusasti, et Eesti ilm oli väga muutlik ja külm, aga sellest pole midagi, sest inimesed on siin südamlikud ja soojad. Selle soojuse võtsid nad kõik oma koju kaasa. Aitäh teile sõpruse eest!

Comeniuse projekti “Choose 2 Live And Think Healthy In A Healthy Community” põhimõte on tervislik elukeskkond igas mõttes: sport, loodus, tervislik toitumine ja infotehnoloogia otstarbekas kasutamine. Tänu mitteformaalsele õppele on noored nendes valdkondades oluliselt teadlikumad. Õpilasvahetus on avardanud noorte maailmapilti, samuti arendanud loovust, keeleoskust ning on õpitud arvestama erinevate kultuuride eripäradega.

Oli suur au võõrustada neljast riigist tulnud õpetajaid ja õpilasi. Suur tänu projekti algatajale Tiina Luksile ja eestvedajatele Jaan Lembrile, Katrin Mesilale, Margit Lindaule, Anne Pildrele ja Külli Luubile, samuti kõikidele õpetajatele, lapsevanematele, õpilastele ja toetajatele, kes andsid oma panuse selle projekti õnnestumiseks.

Kaisi Õispuu, Katriin Soon, Sander Õispuu

Print Friendly, PDF & Email