Lõunarannas on laagris miinituukrid

Rahvusvahelise miinitõrjeoperatsiooni Open Spirit 2015 ajal on miinituukrid laagris Muhus Lõunaranna sadamas. Sadamast väljuvad erinevate riikide miinituukrite paatkonnad Saaremaa ja Muhu saare rannikuvetesse.

Muhus oleva laagri ülem kaptenmajor Johan Seljamaa selgitas, et seni viisid meeskonnad Muhus läbi tuukriõnnetusharjutuse ja tutvusid operatsioonialaga. Eile oli neil esimene päev merel. Kokkuvõtted leidudest tehakse 28. mail, kui viimane paatkond on merelt naasnud.

“Jutt käib ikkagi tuhandetest võimalikest miinidest nii Suures väinas kui ka Soelas,” kinnitas Seljamaa.

Muhus on laagris 77 tuukrit seitsmest riigist. Lisaks tuukrite väljaõppele tegeletakse ennetustööga. “Miinid on veel enamasti lõhkeainet täis ja kui need merepõhjas endast ohtu ei kujuta, muutub olukord teiseks näiteks kalastamise ajal või ankru laskmisel,” põhjendas kaptenmajor ennetustegevuse vajalikkust.

Lõunaranna sadam on tema sõnul majutuseks igati sobilik koht ja operatsioonialad jäävad sinna lähedale.

“Ühe miini lõhkamise ettevalmistuseks kulub tuukril umbes tund. Laevaliiklust seega eriti ei häirita. Praamitee lähedalt leitavad miinid lõhatakse aga öösel,” selgitas ta. Looduskaitsealale jäävate lõhkekehade saatus otsustatakse koostöös keskkonnaametiga.

Õppuse üldjuht kaptenleitnant Jüri Saska ütles, et sellise õppusega tihendatakse ennekõike koostööd liitlastega. Mujalt tulnud tuukrite jaoks on haruldane ka võimalus töötada päris lõhkekehadega.

Läänemere rannikuosa puhastatakse küll sõjajäänukitest, ent samas väljendas Saska arvamust, et sõjalise konflikti korral mineeritaks kitsamad kohad taas. “Meenutan, et miin on hästi odav relv. Piisab vaid deklareerimisest, et ma mineerisin ala, ja juba tekib ärevus,” rääkis ta.

Kaitseväe peastaabi ülem kommodoor Igor Schvede viibis laagris külalisena. “Mulje on hea. Laager on hästi organiseeritud. Töö erinevate riikide vahel laabub,” loetles ta. “Kohal on liitlased 15 riigist, see tõstab kindlasti selle õppuse väärtust,” rõhutas kommodoor.

Ennekõike kontrollitakse õppuste ajal aktiivse kasutusega alasid. Samas muudavad tormid ja jääminekud põhjakonstruktsioone. Seega tasub alasid ikka ja jälle üle kontrollida.

Print Friendly, PDF & Email