Loomakaitse selts kurjustab vallaga (15)

KAHEKSA KASSI: Ehkki Vaivere külas on probleeme peremehetute kassidega, siis sealne elanik Linda Tänav kinnitas, et tema kassid küla peal ei hulgu. Foto: Tambet Allik

KAHEKSA KASSI: Ehkki Vaivere külas on probleeme peremehetute kassidega, siis sealne elanik Linda Tänav kinnitas, et tema kassid küla peal ei hulgu. Foto: Tambet Allik

Eesti loomakaitse selts ei ole rahul Lääne-Saare vallavalitsuse tegevusega hulkuvate ja omanikuta kasside probleemi lahendamisel.

Loomakaitse seltsile teatati Lääne-Saare vallas Vaivere külas Otsa talu juures hulkuvatest kassidest, kellest üks on emane ja neli poega, kes on sinna jäetud endise omaniku poolt.

Info kasside kohta pärines kohalikult elanikul, kes on ka Lääne-Saare vallavalitsuse poole pöördunud, kuid olukord ei ole lahenenud. Loomi ei ole varjupaika toimetatud ning teatajale öeldi vallamajast, et ta ei tohi hulkuvaid kasse sööta. Samal ajal on hüljatud kassid Vaivere külas juba kärntõppe haigestunud.

Vallavanem Andres Tinno vastusest seltsile aga selgub, et kui inimene on peremeheta kasse juba üle aasta toitnud, näitab see tema tahet ja hoolitsemist ning käitumist kasside omanikuna.

Eesti loomakaitse seltsi hinnangul näitab olukord, kus inimene on pidanud juba üle aasta võõraid kasse toitma, et kohalik omavalitsus ei ole hulkuvate loomadega tegelemisel seadusest tulenevate ülesannete kõrgusel.

Lääne-Saare valla keskkonna peaspetsialist Liina Saar on puhkusel. Asendajat talle puhkuse ajaks määratud ei ole.

“Vallavalitsus ei ole aga siiani midagi ette võtnud ja ignoreerib ka teiste inimeste palveid, kelle territooriumil pidi samuti olema hulkuvaid haigeid kasse,” ütles Eesti loomakaitse seltsi hädajuhtumite projekti juht Maaja Mäll, kelle sõnul tuleb kärnaste või muude haigete ja üldse hulkuvate kasside probleemiga pöörduda just kohaliku omavalitsuse poole.

“Politsei hulkuvate loomadega ei tegele. Keskkonnainspektsioon tegeleb ainult metsloomade ja lindude, mitte koduloomadega,” selgitas ta.

Mälli arvates peaks kohalik omavalitsus haigete loomade korral eriti kiiresti reageerima, sest looma abitusse seisundisse jätmine on loomakaitseseaduse järgi karistatav. Ka võivad haiged loomad kujutada endast ohtu nii teistele loomadele kui ka vallaelanikele, kes nendega kokku puutuvad.

Samuti on Eesti loomakaitse seltsile laekunud infot Lääne-Saare valla mitmete teiste kassikolooniate kohta: Muratsi sadamas on vähemalt viiepealine koloonia, Aste külas vähemalt 10-pealine koloonia ning hulkuvaid kasse on ka Sõmera külas ja Aula-Vintri külas.

“Palume korraldada Saaremaal Lääne-Saare vallas Vaivere külas, Muratsi külas, Sõmera külas, Aste külas ja Aula-Vintri külas elavate hulkuvate kasside toimetamine varjupaika ning võimalusel nendele omanik leida,” kirjutas loomakaitse selts Lääne-Saare vallavalitsusele. Veel soovis selts infot selle kohta, millise varjupaigaga on Lääne-Saare vallal sõlmitud leping hulkuvate loomade püüdmiseks ja varjupaigateenuse osutamiseks.

Saaremaa lemmikloomade turvakodu esindaja Elina Roos ütles, et neil on kõik kohad täis ja seega nad Lääne-Saare kassikolooniatega midagi ette võtta ei saa. Kuigi varem oli neil leping nii Kaarma kui ka Kärla vallaga, siis tekkinud ühendvallaga neil seni lepingut pole.

“Lääne-Saare vald pole mingi erand. Kõige veidrama vastuse abipalvele saime Mustjala vallast, kus nõuti tõestust, et kinnipüütud kassid on sündinud valla territooriumil,” tõi ta näite.

Lisaks toitmisele tuleb kinnipüütud kassid vaktsineerida ja emased steriliseerida, et vältida uusi pesakondi. “Hooldatud kassile on ka lihtsam uut omanikku leida,” selgitas Roos.

Print Friendly, PDF & Email