Sügava puudega laps vajab abi pesemistingimuste parandamiseks

MTÜ Koos Laste Heaks kutsub lahkeid inimesi annetama raha ka Kuressaares elava sügava liitpuudega 11-aastase tüdruku heaks.

Endine UNICEF-i Eesti rahvuskomitee, 1. jaanuarist Eesti MTÜ-na tegutsev Koos Laste Heaks soovib aidata ka Kuressaares elavat 11-aastast Downi sündroomiga tüdrukut, et ta saaks korraliku duširuumi.

Tütarlaps suudab iseseisvalt toeta istuda, teha kõnniraami kasutades ema abiga samme. Tüdruk, kes ei räägi, vajab abi kõigis igapäevategevustes: liikumisel, riietumisel, söömisel jne. Kuna laps kasvab ja muutub üha raskemaks, siis on teda üksi kasvataval emal väga keeruline tüdrukut kodus pesta.

Vajab hädasti remonti

Linnavalitsuse sotsiaalnõuniku Piret Tenno hinnangul vajaks toimetulekuraskustes pere kodu hädasti remonti. Jõudumööda on seda küll tehtud, ent töid on tarvis kindlasti jätkata.

“Üks tuba on meil peaaegu elamiskõlblik,” ütles lapse ema Saarte Häälele. Naise sõnul on ahiküttega kodus kõige halvemas seisus just vannituba. Tualett ja vannituba asuvad eraldi ja külgnevad välisseinaga. Kuna mõlemas ruumis puudub küte, on need külmad ja seintel leidub niiskusekahjustusi.

“Pesemistingimusi lapse jaoks meil praktiliselt pole, aga pesta on ju vaja,” tõdes tüdruku ema. Naine peseb tütart köögis pliidi ees beebivannis, mis on maikuus 12-aastaseks saava tüdruku jaoks aga väike.

Emale on lapse pesemine füüsiliselt koormav, ent tavavannis oleks see veelgi raskem. Pealegi on vannitoas talvel lapse pesemiseks liiga külm.

Mullu mais koostasid spetsialistid pere eluasemele hinnangu, kus on kirjeldatud ka tööde maht, mida tuleks ette võtta. Lapsele pesemisvõimaluste loomiseks on praegune vannituba vaja ümber ehitada tüdruku erivajadustele vastavaks duširuumiks, kus on ühes tasapinnas põrand ja trapp. Tüdruku ema soovib, et nii WC kui ka dušinurk asuksid samas ruumis.

Praegune tualettruum jääks panipaigaks, kus saaks hoida tüdruku käru, mille jaoks pole seni ruumi jätkunud mujal kui esikus, kus käru segab liikumist.

Et ema ja last aidata, läheb MTÜ andmeil tarvis 3000 eurot. “See summa on öeldud esialgse kalkulatsiooni järgi, enne hinnapakkumisi,” märkis tüdruku ema. “Tegelikult oleks vaja ligi viis tuhat eurot.”

“3000 euroga saaks ehk kokkuhoidlikult majandades ära teha vaid kõige hädapärasemad tööd,” leidis ka Piret Tenno.

Väike heategu

MTÜ Koos Laste Heaks kogub projektiga “Väike heategu minu kodukohas” annetusi ühele konkreetsele lapsele või perele või grupi laste konkreetse vajaduse jaoks. Abivajajad selgitati välja koostöös kohalike omavalitsuste lastekaitse- ja sotsiaaltöötajate ning õpetajatega. Annetajal on võimalus valida, keda ta Eesti lastest toetada soovib. Lapse või pere nime ei avalikustata.

Abivajajate lugudega saab tutvuda internetileheküljel www.kooslasteheaks.ee. Sealt leiab ka iga abivajaja personaalse koodnumbri, et annetus laekuks just sellele, kellele see mõeldud on.

Annetust tehes tuleb ülekande märkuste lahtrisse kirjutada sõna “Annetus” ja abivajaja numbrikood. Paremaid pesemistingimusi vajava Kuressaare tüdruku kood on 1504.

Kui tuludeklaratsiooni täites märkida sinna annetussumma suurus, arvestab maksu- ja tolliamet annetuselt maksutagastuse.

ANNETUSKONTOD

MTÜ Koos Laste Heaks EE861010052039502009, SEB Pank,
MTÜ Koos Laste Heaks EE562200221049382034, Swedbank

Print Friendly, PDF & Email