Saarte nõuandekeskus võib uksed sulgeda (3)

jekaterina näälik

Foto: Egon Ligi

Põllumajandusministeerium kuulutas põllu- ja maamajandusliku nõustamisteenuse osutaja hanke võitjaks Maaelu Edendamise Sihtasutuse, kellega sõlmitakse aastateks 2015–2021 leping nõustamisteenuse osutamiseks kõigis Eesti maakondades.

Viimased seitse aastat Saaremaal põllumehi nõustanud Saarte nõuandekeskuse konsulentide hinnangul tähendab Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MES) valimine hanke võitjaks suure tõenäosusega Saarte nõuandekeskuse sulgemist.

Saarte nõuandekeskuse finantsmajanduse ja maaettevõtluse konsulent Mai Vaher ütles, et nõuandekeskuse 11 konsulendist vähemalt kümnel ei ole uue nõustamisteenuse osutajaga ei lepingut ega kokkuleppeid. “Olukord võib kujuneda meie konsulentide jaoks kurvaks, kui ei tehta mingit kompromissi, aga praegu ei tea tõesti, mis edasi saab,” rääkis Vaher. “Oleme aastatega investeerinud ja oma keskust arendanud ning kahju on, kui see kõik tuulde läheb,” lisas ta.

Põllumajandusministeerium kuulutas hanke põllu- ja maamajandusliku nõustamisteenuse osutaja leidmiseks välja 2014. aasta juulis. Taotluse esitasid MES, AS Taalri Varahaldus ja MTÜ Eesti Maaelu Nõuandeteenistus, mille koosseisus oli 18 taotleja hulgas esindatud ka Saarte nõuandekeskus.

MTÜ Eesti Maaelu Nõuandeteenistus juhatuse liige ja Saarte nõuandekeskuse konsulent Jekaterina Näälik (fotol) ütles, et mingi üllatus MES-i võit tegelikult ei olnud, sest selline tulemus oli üldiselt ennustatav. “Tegelikult oli see teada, sest pall käis ju kogu see aeg sinna auku,” sõnas Näälik. “Tegime kõik endast oleneva, kuna MES pakkus aga konsulentide eest nii väikese summa, siis nemad võitsidki,” lisas konsulent, kes juhatuse liikmena oli riigihanke pakkumuse koostamisega seotud.

Praegu pole veel selge, milliseks kujuneb nõuandeteenus Saaremaal MES-i pakutuna. Maaelu Edendamise Sihtasutuse juhatuse liige Andres Vinni ütles, et ta ei taha rääkida asjast enne, kui leping põllumajandusministeeriumiga on alla kirjutatud. Vinni sõnul vaidlustas Taalri Varahaldus hanke 30. aprillil ja enne, kui vaidlus pole lõplikult vaieldud, lepingut ei sõlmita.

Taalri Varahalduse esindaja Paul Saar ütles, et nad vaidlustasid põllu- ja maamajandusliku nõustamisteenuse osutaja hanke riigihangete vaidlustamise komisjonis. “Meid diskvalifitseeriti selles hankes ja see, mille alusel meie pakkumist vastavaks ei tunnistatud, oli meie arvates ebaõiglane,” lausus Saar.

Print Friendly, PDF & Email