Patsiendid jäävad võlgu (5)

VÕLGU EI JÄÄ: Eile haiglat külastanud Sirje-Anni Rebel teab, et visiiditasu saab maksta registratuuris. Registraator Kariine Rifki üks ülesanne ongi haigla teenuste eest raha vastu võtta. Foto: Tambet Allik

VÕLGU EI JÄÄ: Eile haiglat külastanud Sirje-Anni Rebel teab, et visiiditasu saab maksta registratuuris. Registraator Kariine Rifki üks ülesanne ongi haigla teenuste eest raha vastu võtta. Foto: Tambet Allik

Kuressaare haigla kliendid jätavad arveid tasumata aastas keskmiselt 1500 euro eest.

SA Kuressaare Haigla esimehe Viktor Sarapuu andmeil on peamised võlglased Eesti elanikud, aga on ka üksikuid välismaalasi.

Kliendid jäävad enamasti võlgu visiidi- ja voodipäevatasu, hooldusravi omaosaluse, aga ka muude tasuliste meditsiiniteenuste, näiteks peretoa kasutamise ja psühhiaatriateenuste eest.

“Aastas jääb võlgu keskmiselt 80 isikut,” tõdes Sarapuu, lisades, et enamik neist on võlgu 5-eurose visiiditasu või voodipäevatasu vahemikus 2.50–25 eurot.

“Ollakse aga võlgu ka üksikuid suuremaid summasid vahemikus 50–300 eurot muude tasuliste meditsiiniteenuste eest,” lausus haiglajuht. “Maksmata jätmist üldiselt ei põhjendata, kuulatakse ära ja lubatakse maksta. Üksikud põhjendavad, et hetkel pole lihtsalt raha – pole tööd, pole olnud palgapäeva.”

Sarapuu sõnul ei ole Eesti ettevõtted haiglale viimaste aastate jooksul võlgu jäänud.

Möödunud reedel kirjutas Postimees, et alates 1. juunist annab Tartu Ülikooli kliinikum seni patsientide poolt tasumata jäänud arved üle inkassofirmale. Kliinikumi andmeil ulatub vanim tasumata võlg 2007. aastasse, võlgade kogusumma on 213 585 eurot ning keskmine maksmata jäänud summa on 25,73 eurot.

Kuressaare haigla sihtasutusel on juba 2005. aasta juunist kehtiv leping inkassofirmaga Creditreform Eesti OÜ.

“Tavaliselt saadame kliendile enne meeldetuletuskirja maksmata arve või arvete kohta või kontakteerume temaga telefoni teel,” rääkis Viktor Sarapuu.

“Kui klient ei maksa või ei võta maksmise osas ühendust, anname võla lahendamiseks inkassofirmale.”

Sarapuu sõnul on kolme aasta keskmine kasutegur 40%. “See tähendab, et kolme aasta keskmisena on võlgadest kätte saadud keskmiselt nelikümmend protsenti, kasutades ka inkassofirma abi,” ütles haiglajuht.

Print Friendly, PDF & Email