Saarlane aitab Keenias põlluühistut käivitada (1)

AAFRIKAS ABIKS: Janika Tamm MTÜ-st Mondo, Kaie Laaneväli ja Wefoco juht Esther Mumia. Foto: Mondo MTÜ

AAFRIKAS ABIKS: Janika Tamm MTÜ-st Mondo, Kaie Laaneväli ja Wefoco juht Esther Mumia. Foto: Mondo MTÜ

Eestis hoiu-laenuühistuid uurinud ja edendanud Kaie Laaneväli aitab Keenias Shianda külas käima lükata naiste põllumajandusühistut, mis pakub sissetulekut ja tuge nii oma liikmetele kui ka teistele selle piirkonna puudust kannatavatele peredele.

Lääne-Keenias asuvas Shianda külas tuntakse eestlasi hästi – kohalikke naisi koondav organisatsioon Wefoco on tänu partneritele Eesti MTÜ-st Mondo saanud ära teha nii mõndagi. Sel kevadel asutati koos Mondo vabatahtliku majanduseksperdi Kaie Laaneväljaga põllumajandusühistu, mis lisaks liikmetele sissetuleku pakkumisele tagab piirkonnas ka stabiilsema toiduvaru ja toe puudust kannatavatele peredele.

Varem Saaremaa hoiu-laenuühistu nõukogu esimehe ametit pidanud Laanevälja (fotol) sõnul on ühistu loomine piirkonna põllupidajate jaoks suur samm edasi: “Kuna siinsetele põllumeestele on suur probleem just see, et vahendajad üritavad neil pahatihti nahka üle kõrvade tõmmata, pakub ühistu just võimalust vabaneda vahendajate mõjust ja küsida oma toodangu eest õiglast hinda.”

Laaneväli lisas, et ühistust saadav stabiilne sissetulek annab põllumeestele ka julgust tootmisse investeerida ning võtta kasutusele nüüdisaegsema põlluharimistehnika ja kvaliteetsemad seemned.

Aprilli esimestel päevadel Wefoco Multipurpose Co-operative Society Limited nime all registreeritud ühistul on nüüdseks pea sada liiget ning huvi selle vastu on suur.

Paljud värsked liikmed on varem osalenud ka Mondo veetavas seemnepanga projektis, kus õpiti ühistegevust ja tõsteti tootmiskvaliteeti. Loodud ühistu üheks sissetulekuallikaks saab tibude ja munade müük ning Mondo toetusel soetatakse inkubaator, mille tarbeks ühistu liikmed annavad mune.

Väljahautud tibud müüakse maha ja teenitud sissetulek investeeritakse ühistule lao ehitamisse. Ehitatav laohoone annab põllupidajatele võimaluse müüa oma toodangut väljaspool koristushooaega, mil hinnad on kõrgemad. Lisaks jagab ühistu kanasid ka piirkonnas elavatele puudust kannatavatele peredele.

Kuigi Shianda on väga viljakas piirkond, on sealgi probleemiks toidupuudus. Kohaliku partnerorganisatsiooni Wefoco direktor Esther Mumia selgitas, et põhjuseks on lähedalasuv suhkrurootööstus: “Kuna suhkruroo kasvatamine pakub põllumeestele näilist rahalist kindlust, siis pannakse kogu oma maalapp ühe viljakultuuri alla. Suhkruroog saab koristusvalmis aga alles 18 kuu pärast ning sellest saadav sissetulek ei kata kogu pere elamiskulusid ja toiduvajadusi.”

Mondoga koos loodud ühistu motiveerib inimesi suhkruroo asemel ka maisi kasvatama, mida nad saavad ka ise toiduks kasutada. Ühiselt tegutsedes saadakse ka rohkem aidata vaeseid peresid.

Tulevikus on ühistul plaan maisi ka töötlema hakata, et anda toodangule lisandväärtus – see suurendab omakorda liikmete sissetulekut. Plaanis on ka asutada oma ühistupank, mis pakuks liikmetele võimalust hoiustada oma raha soodsa intressiga ja vajadusel sihtotstarbelist laenu taotleda.

Riina Kuusik-Rajasaar
MTÜ Mondo arengukoostöö suuna juht

Print Friendly, PDF & Email