VIDEO ja FOTOD: Kuressaare linnapeaks valiti Madis Kallas (23)

Kuressaare linnapeaks saanud Madis Kallas tahab minna esmaspäeval Lääne-Saare valda ja üritada suureks paisunud tüli pinged maha võtta.

Poolt 12 ja vastu üheksa häält, valiti senine Kuressaare abilinnapea volikogu tänasel istungil linnapeaks. Senine linnapea Hannes Hanso suundus riigikogusse. Valimistulemused näitavad, et opositsiooniline Reformierakond ei suutnud siiski Kallase vastu hääli kokku saada, kuigi sel teemal korduvalt spekuleeriti. “Hea, et koalitsioon püsis,” ütles Kallas intervjuus Saarte Häälele ja tunnistas, et 11 häälega oleks juba väga raske valitseda. Kallas esitas volikogule kinnitamiseks ka linnavalitsuse koosseisus: abilinnapead Mart Mäeker ja Tiia Leppik ning osakonnajuhatajad Kairit Lindmäe ja Simmo Kikkas. 12 poolthäälega kinnitas volikogu ka valitsuse.

Haridusraha ootuses

Madis Kallas ütles ennast tutvustades, et linnapeaks saades on tema jaoks oluline valdkonnaülesus ja senisest veelgi suurem avatus ning suhtlemine kodanikega. “Ma olen alati tagasi helistanud, kui ei ole saanud kohe vastata,” märkis ta.

Enda mittekuulumist ühtegi erakonda rõhutanud Kallas ütles, et kindlasti tuleb edasi minna juba alustatud projektidega ja tegeleda iga päev Kuressaare linnale lisandväärtuse loomisega.

Tema jaoks on üks oluline teema haridusruumi korrastamiseks saadaoleva raha toomine Kuressaarde. Samas märkis Kallas, et kui seni on raha saamine seostunud riigigümnaasiumi loomisega Kuressaarde, siis linnavalitsus soovib hakkama saada nii, et raha saadakse, kuid gümnaasiumi ei tehta.

Rohkem avatust

“Esimese külastuse loodan esmaspäeval teha Lääne-Saare valda. Proovime keerata uue lehekülje,” ütles Kallas suureks paisunud tüli kohta haridusruumi üle.

Kallas ei karda oma sõnul vastutust võtta ja julgeb teha raskeid otsuseid. “Mulle ei meeldi lõpmatuseni arutada, vaid tegutseda,” kinnitas ta.

Opositsioonile kohaselt esitas Reformierakond Kallasele ka täiendavaid küsimusi. Toivo Alt tundis huvi, miks Kallase arvates ei taheta neid linnas koalitsiooni võtta. Kallas vastas, et kuna neil ei ole senisele koalitsioonipartnerile IRL-ile midagi ette heita, ei nähtud seega vajadust uut osapoolt kaasata. Vastates küsimusele, mis on tema eelis lahkunud linnapeaga võrreldes, arvas Kallas selleks Kuressaares sündimise ja elamise. Tal ei ole oma sõnul võib-olla niipalju tuttavaid suursaadikuid, kuid ta tunneb vahest Kuressaare linna paremini.

Seni on kindlasti enim elevust tekitanud keskerakondlase Mart Mäekeri abilinnapeaks esitamine IRL-i poolt. Mäeker tegi IRL-i nõudmisel ka avalduse oma erakondliku kuuluvuse peatamiseks. Keskerakonna põhikiri sellist asja ette ei näe. “Ma ei tea, mis saab,” ütles Mäeker, viidates, et erakonna juhatus pole tema avaldust veel arutanud. Kui kuuluvust tõesti peatada ei saa, siis Mäeker Keskerakonnast lahkuda ei kavatse. “Sellist kaupa mina ei tee,” märkis ta, viidates, et siis peab koalitsioon otsustama, mis edasi.


Argo Kirss lahkus erakonnast

Päev enne linnapea valimist tegi avalduse Argo Kirss, kus teatas, et lahkub IRL-ist ja seega ka linnavolikogu fraktsioonist. Põhjuseks tõi Kirss erimeelsused IRL-i kuuluva linnavolikogu esimehe Toomas Takkisega. Saarte Häälele Kirsi avaldust kommenteerides ütles Toomas Takkis, et tema ei hakka Kirsi käitumist kommenteerima, kuid temal isiklikult Argo Kirsiga probleeme ei ole.

Video ja fotod: Raul Vinni, Irina Mägi

Print Friendly, PDF & Email