Uuring: Saaremaa mullastik sobib õunakasvatuseks (1)

Möödunud aastal Saaremaalt ja Polli aiandist Eesti maaülikooli teadlaste kogutud võrdlusandmed näitavad, et Saaremaa muldade keemiline koostis sobib õunakasvatuseks paremini kui tuntud aiandusuuringute keskuse muld Mulgimaal.

“Saaremaal on õunte jaoks väga viljakad mullad ja siinsed aiad on rajatud kõige parematele aladele,” ütles Eesti maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi Polli aiandusuuringute keskuse teadur Toivo Univer.

Uuringut juhtinud Univer ütles, et Saaremaa ja Polli mulla orgaanilise aine, lämmastiku-, kaltsiumi- ja magneesiumisisalduse suur erinevus võib osutuda oluliseks teguriks viljade säilivuse mõjutajana.

“Saaremaa õunad säilivad paremini ja neile õuntele ei tule säilitamise ajal viljalihasse tumedaid korgistunud täpikesi,” rääkis Univer, võrreldes Saaremaa aedade toodangu säilimisomadusi Eesti sisemaa õunaaedade omaga.

Teadlase sõnul on Mulgimaa muld palju happelisem kui Saaremaa oma, mis enamasti on kas neutraalne või leeliseline. Kõige suurem vahe on kahe piirkonna mulla orgaanilise aine sisalduses. Kui Saaremaalt katses osalenud Riho Kadastiku õunaias Salme vallas ja Pöide vallas Mui külas asuvas Jaani-Enno talu õunaaias ulatub orgaanilise aine sisaldus mullas 10,66–12,63-ni, siis Polli õunaaias on orgaanilise aine sisaldus 3,42.

Tunduvalt rohkem on Saaremaa mullas ka magneesiumi ja kaltsiumi, mis võimaldabki orgaanilisel ainel mulda koguneda. Kõrgem lämmastikusisaldus mullas näitab aga, et Saaremaa puudel on kasvud pikemad, õiepungi rohkem ja viljakus suurem.

Saaremaa õunakasvataja probleem on aga niiskusepuudus, sest keset suve ei ole piisvalt sademeid ja siinne rähkne muld ei seo hästi vett.

“Nõukogude ajal uuris üks noormees Saaremaal ka kastmisevõimalusi ja tegi katse, kus ta võttis vett isegi merest,” rääkis Univer.

Teadlase meelest on Saaremaa miinuseks õunakasvataja jaoks ka see, et õunte vedu Tallinna turule on üsna tülikas.

Saaremaa ja Mulgimaa õunaaedade mullastikku võrreldi Eesti maaülikooli uurimisprojektis “Taimekaitsevahendite jääkide ning lisa- ja saasteainete sisaldus puuviljades ja marjades 2010–2014”.

Print Friendly, PDF & Email