Šveitsist saabus koorem tsiviilkaitsevarustust (FOTOD) (1)

KINGITUST LAHTI PAKKIMAS: SOL-i tegevjuht Veiko Viil käis saadetisel ise Šveitsis järel. Foto: Tambet Allik

KINGITUST LAHTI PAKKIMAS: SOL-i tegevjuht Veiko Viil käis saadetisel ise Šveitsis järel. Foto: Tambet Allik

Kuressaarde jõudnud rekakoorem tsiviilkaitsevarustust oli esimene praktiline panus Kaitseliidu Saaremaa maleva, maakondliku kriisikomisjoni, kohalike jõustruktuuride ja Saaremaa omavalitsuste liidu (SOL) Šveitsiga tehtavas koostöös.

Kaitseliidu Saaremaa maleva pealik kolonelleitnant Kristjan Moora tuletas meelde, et kohalikel omavalitsustel lasub kohustus osaleda riigikaitselise tegevuse ettevalmistamises ka rahuajal.

Koostöö Šveitsiga sai alguse kolm aastat tagasi, kui koos malevapealikuga käisid Šveitsis õppereisil ka Saare maavanem, päästeameti esindajad ja kohaliku kriisikomisjoni liikmed, kes on ka Kaitseliidu Saaremaa maleva tegevliikmed.

“Koostöö raames on nüüdseks juba mitmel korral toimunud ühine väljaõpe ja Šveitsi partnerid pakkusid meile ka materiaalset abi,” rääkis malevapealik.

Tema sõnul saab varustuse oma käsutusse Saaremaa omavalitsuste liit, mis tähendab, et saadetis jagatakse laiali valdadele ja väikesaartele nagu Vilsandi ja Abruka. Huvi olemasolul saab Šveitsist meile vajalikku varustust juurde tuua.

Esimesse koormasse pandi 20 kerghaagist varustuse veoks. “Nende väljalaskeaastad on küll 1971–1973, kuid tegu on vaid laos hoitud ning heas korras ja kergete piduritega haagistega, mida saab vajadusel ka kahe mehe vahel vedada,” tutvustas Viil saadetise sisu.

Koormasse paigutatud haagiste kastidesse pakiti vihma- ja tööriideid, saapaid ja näokaitsega kiivreid, mida saavad kriisiolukorras kasutada näiteks reostuse tõrjes osalevad vabatahtlikud. Kaasa anti ka töökohavalgustid.

Eraldi haagisel paiknev kompressor on varustatud suruõhutööriistadega, mida saab kasutada näiteks majavaringu korral abi osutamiseks. Sama kompressorit saab kasutada ka tugevajõulise veepumbana, kui näiteks kortermaja kelder tuleb veest tühjaks pumbata.

Varustuskomplekte hakatakse Moora sõnul hoidma kas valdades olevates vabatahtlike pääste- ja merepäästeüksuste ruumides või Kaitseliidu varustusladudes.

Heaks näiteks tõi ta hiljuti valminud Abruka päästejaama hoone, kus ühe katuse all hoitakse päästevarustust, merepäästjate töövahendeid ja Kaitseliidu varustust. Sellist erinevate organisatsioonide laiapõhjalist kaitsekoostööd on Kaitseliidul kavas toetada kogu Saare maakonnas.

Koorma transportimise organiseerimisel ja tolliprotseduuride ettevalmistamisel pani õla alla Baltic Workboats Nasvalt. Kohalikele omavalitsustele kingitud tsiviilkaitsevarustuse Saaremaale toomisega seotud kulud maksab SOL.

Print Friendly, PDF & Email