Korvpallifinaalis on nooruse uljus ja kogemused viigis (FOTOD) (1)

VÕITLUS KÄIB: Orissaare Rocki Alari Hiis (palliga) otsib teed Tesmani korvi alla. Foto: Tambet Allik

Saare maakonna korvpallimeistrivõistluste finaalseeria tiitlikaitsja Tesmani ja põhiturniiri võitja Orissaare Rock I vahel on kahe esimese mängu järel viigis ning tiitliomaniku peab selgitama kolmas kohtumine.

Finaalseerias on vastamisi Orissaare Rocki noorus ja uljus ning Tesmani kogemused. Just avakohtumises sai see eriti määravaks, sest tiitlikaitsja oli juba kaks korda sisuliselt kaotanud, kuid tuli alati viimastel sekunditel raskest seisust välja ja võitis kolmandal lisaajal 91 : 84.

Normaalaja lõpus juhtis Rock 70 : 68, kui Raigo Sooär viigistas 28 sekundit enne lõppu 70 : 70. Esimese lisaja lõpuni jäi kaks sekundit, kui Raigo Sooär viigistas tabava kolmesega mänguseisu 84 : 84-le ja viis mängu teisele lisaajale, millega vastane lõplikult maha murti.

Raigo Sooär tunnistas, et eks natuke andis indu ka see, et Orissaare mehed pidutsesid juba esimese lisaaja lõpus. “Korvpalli ABC ütleb ja ajalugu näitab, et mäng ei lõpe enne, kui lõpuvile on kõlanud,” tsiteeris ta korvpalliklassikuid.

Tesmani üks liidreid Rene Kiil lisas, et alati tuleb lõpuni võidelda. “Orissaare noortel poistel oli juba normaalaja lõpus käsi püsti, et võit käes, aga ei olnud,” märkis tagamängija.

Orissaare Rocki treener Mati Rüütel märkis, et normaalaja ja esimese lisaaja lõpus keerati oma võit ise tuksi. “Vabavisked oleks pidanud sisse panema ja lasime Raigol väga vabalt kolmest visata. Lõpus enam mehi polnud, kaheksakesi oli nende vastu liiast, sest tegelikult oleks tahtnud neid hoopis pressida,” rääkis ta.

Sama oli juhtumas ka korduskohtumises. Aivo Laul suurendas kolmanda veerandaja keskel Rocki edunumbrid 59 : 44-le, aga nagu esimeseski kohtumises polnud Tesman murtud.

Tesmani treeneri Riivo Alliku sõnul nägi ta suures kaotusseisus siiski eduvõimalust, sest ka eelmises mängus oli Orissaarel võit juba käeulatuses, kuid Tesman tuli raskest seisust siiski välja.

Kui mängida jäi 29,8 sekundit, tabas Karl Robert Kriis kolmese ja Rock juhtis veel vaid 75 : 71 ning tiitlikaitsjad hakkasid panustama vigadele. Aga erinevalt laupäevasest kohtumisest olid orissaarlased seekord vabavisetel kindlad. Raul Koppel tõi kindlalt neli punkti ja revanš oli käes.

Mati Rüütel tunnistas, et mehed suutsid seekord suuremaid mõõnu vältida. “Meil tuleb vahel selline punktipõud sisse, aga täna seda ei tulnud ja lõpus saime vähemalt vabavisked sisse,” lausus ta.

Tesman panustas maa-ala kaitsele

Kui Orissaare juhtis esimeses mängus kolmanda veerandi järel 62 : 55, tundus, et mängu võitja hakkab selguma. Tesmani treener Riivo Allik kamandas mehed maa-ala kaitsesse.

Mängitud oli kõigest neli minutit, kui Tesman sai juba ette 66 : 65. “See toimis hästi,” tunnistas Riivo Allik. “See oli risk, aga õigustas end, sest olime taga ja pidime midagi ette võtma.”

Esimesel lisaajal lõigati endale aga selle kaitseformatsiooniga näppu, sest Rock sai Raul Kopli ja Markus Metsala kolmestest ette 82 : 75. Rene Kiil vedas aga Tesmani järele ja Sooär seadis tabava kolmesega jalule 84 : 84 viigi.

Riivo Allik raputas siin endale tuhka pähe. “Minu totaalne treeneri kala on see, et mängisime lisaaega edasi maa-ala kaitsega,” selgitas ta. “Sealt tuli kiirelt 0 : 9. Oleks pidanud kohe minema mees-mehe peale. Mäng oli siis kindlalt nende oma.”

Mati Rüütli sõnul lõi maa-ala kaitse Rocki mehed algul täitsa rütmist välja ja sellega kohanemine võttis pikalt aega ning õnneks leiti lõpuks lahendus. “Ise keerasime oma lihtsate eksimustega esimese lisaaja lõpus asja tuksi. Oleks pidanud vabavisked ära panema ja lasime Raigol liiga vabalt visata. Aga sellepärast ongi korvpall nii huvitav,” märkis ta.

Teises kohtumises jätkas Tesman sama taktikaga, mis oli esimeses edu toonud, vastane taheti taas murda maa-ala kaitsega. Ja nii saigi tiitlikaitsja Karl Robert Kriisi korvidest kiirelt 6 : 0 ette.

Rock käis aga kaitses tugevasti peale ning Raul Koppeli korvidest asuti 10 : 8 juhtima ja võideti ka veerandaeg tulemusega 23 : 21. “Oli kokkulepe, et muudame formatsioone, aga jäime nende kate-kattest mänguga hätta ja meie liider Raigo Sooär andis ka kaitses täna pisut järele,” rääkis Riivo Allik.

Kui Orissaare võitis veel poolaja 41 : 39, siis kolmandal veerandil domineerisid nad juba täielikult. Mängida jäi 5.22, kui Aivo Laul suurendas Rocki edunumbrid 59 : 44-le. Ja kuigi tiitlikaitsja sai vahepeal kaotusseisu nelja punkti peale, kuulus võit 79 : 73 siiski Rock I-le.

“Esimene mäng oli unustatud ja mängisime pingevabalt, kuigi olime raskes seisus,” rääkis Mati Rüütel. “Tesmani maa-ala kaitse vastu proovisime nagu eilegi, ehkki rünnak jäi ümmarguseks ja teravust ei olnud piisavalt, saime hakkama.”

Riivo Alliku hinnangul oli tema meestel palju valesööte ja vabavisked vedasid alt. “Need ei läinud täna üldse,” kurtis ta, lisades, et kolmas mäng tuleb väga keeruline ja peab mõtlema, kuidas edukalt tegutseda.

Orissaarel on aga võimalus saada otsustavaks kohtumiseks lisajõudu Tormi Niitsi ja Andre Kuntseli näol. “Saame pikema pingiga neile kaitses rohkem peale käia ja mängus kõik välja panna,” selgitas Rüütel.

Pronksiomaniku selgitab kolmas mäng

Maakonna meeste korvpallimeistrivõistluste esimeses pronksmedalimängus võitis BC Käsa Saare Erekit 80 : 74. Kuressaare spordihoones mängitud kohtumises sai Erek ette 9 : 0 ja 26 : 14. Käsa sai Martin Arge korvist esimest korda ette 49 : 48 ja sellest hetkest oli mäng nende käes. Kolmanda veerandaja järel juhtis Käsa 68 : 60 ja võitis mängu 80 : 74.

Võitjate resultatiivseim oli Kalmer Vinter 19 ja kaotajate parim Ats Pildre 23 punktiga.

Korduskohtumisel võitis Saare Erek BC Käsat 105 : 88. Sarnaselt laupäevase kohtumisega sai Saare Erek ette 9 : 0 ja veerandaeg võideti 28 : 19. Teisel veerandil hakkas BC Käsa mängima maa-ala kaitset ja 38 sekundit enne poolaja lõppu viis Karli Saar nad ette 42 : 41.

Teisel poolajal domineeris aga täielikult Saare Erek. Kui Ats Pildre korvist asuti juhtima 69 : 55, oli vastane sisuliselt murtud.

Otsustavad kohtumised mängitakse laupäeval Kuressaare spordihoones.