Unimäel sündis lapiline tall (3)

LAIGULINE POISS: Riina Tool pole päris sellist lammast oma talus veel näinud. Foto: Tambet Allik

LAIGULINE POISS: Riina Tool pole päris sellist lammast oma talus veel näinud. Foto: Tambet Allik

Eelmisel kolmapäeval Unimäe külas ilmavalgust näinud kirju jäärapoiss on täies elujõus ja oma vanuse kohta päris pirakas.

Perenaine Riina Tool ütles Saarte Häälele, et lambaid on ta kasvatanud kokku oma paarkümmend aastat, kuid päris sellist talle pole ta varem näinud. “Selliseid mustasid, kellel on valged tutid või valged sokid jalas, on küll olnud,” rääkis Tool, netides, et huvitava mustriga tallesid sünnib aeg-ajalt ikka. “Uhkeid on olnud küll, aga see on üle kõige.”

Pererahvas hüüab kirjut talle Täpuks. Täpu vanemad on mõlemad mustapealised ja õdesid-vendi tal pole – Täpu on esimese pesakonna tall. Tool märkis, et kõigest nädalavanuse talle kohta on ta küllalt suurt kasvu. Võrdluseks tõi jaanuaris ja veebruaris sündinud talled, kes on Täpust vaid loetud sentimeetrid kõrgemad. Kaalu on paarikuustel talledel siiski veidi rohkem.

“Kui ta korralikult kasvab, siis jätan ta jääraks,” sõnas Tool. “Vaatame, mis siis edaspidi juhtub.” Perenaine arvas, et kui Täpu suureks kasvab, siis see ilus muster tõenäoliselt hajub.

Lambaid kasvatab Riina Tool seetõttu, et nood aitavad tal korras hoida üle tee asuvat metsatukka, kust sai võsa maha võetud. Kokku on tema karjas kümmekond lammast.

Eesti lambakasvatajate seltsi aretustöö koordinaator Andrus Randver ütles, et sellise kirju talle sünd ei ole päris igapäevane, kuid samas ei ole selles ka midagi ebaharilikku. “Iga juhtumit peaks muidugi iseseisvalt analüüsima, kuid enamasti on põhjus geneetiline,” selgitas Randver, kes hiljuti nägi sarnase värvikombinatsiooniga talle ka mandril. “Silmailuks on kena vaadata küll,” lisas Randver.

Print Friendly, PDF & Email