Ratastoolipoiss Fred Erik saab esmaspäevast võimsa abilise (FOTOD)

OOTUSÄREVUSES: Uuest õppeveerandist pääseb Fred Erik Kuivjõgi koolimaja teisele korrusele trepitõstuki abiga. Tagaplaanil trepi juures Toomas Štšerbakov OÜ-st Tervise Abi ja Fred Eriku vanaisa Adi Kuivjõgi. Foto: Tambet Allik

OOTUSÄREVUSES: Uuest õppeveerandist pääseb Fred Erik Kuivjõgi koolimaja teisele korrusele trepitõstuki abiga. Tagaplaanil trepi juures Toomas Štšerbakov OÜ-st Tervise Abi ja Fred Eriku vanaisa Adi Kuivjõgi. Foto: Tambet Allik

Järgmisel nädalal algav uus õppeveerand saabub Lümanda kooli kolmanda klassi poisi Fred Erik Kuivjõe jaoks varasemaist erinevalt, kuna nüüdsest aitab tal oma ratastoolis teisele korrusele pääseda uus trepitõstuk.

Möödunud nädalal Saksamaa tehasest Eestisse jõudnud trepitõstuki paigaldamiseks hakati ettevalmistustöid tegema eile.

“Mina arvasin enne, et see tõstuk on lifti moodi, aga see hakkab hoopis mööda käsipuud liikuma,” ütles paigaldajate tegevust põnevusega jälginud Fred Erik, kes seni pidi trepist üles saamiseks lootma teiste abile.

“Vahel harva oli nii ka, et kui siia trepi juurde jõudsin, polnudki kedagi, kes üles aitaks,” tõdes poiss, kes oli tõstuki paigaldamise ettevalmistustöid uudistama tulnud koos ema ja isa, väikese õe Ingridi ja oma tugiisiku Kairit Rannaga. “Siis pidin lihtsalt ootama, et keegi tuleks.”

Poisi sõnul on ta seda tõstukit oodanud juba mitu kuud. “Ilmselt saan esimesel koolipäeval proovida,” arvas ta.

“Mul on nii hea meel, et see nii vajalik tõstuk lõpuks kohal on ja paika saab,” tunnistas Lümanda põhikooli direktor Liia Raun. Tema sõnul oli Fred Eriku teekond teisele korrusele seni üsna vaevarikas. “Üksi ta sinna ei pääsenud, enamasti läks selleks vaja kolme inimese abi – üks võttis ratastooli, üks poisi ja üks koolikoti.”

Liia Rauna sõnul oli tavaliselt kokku lepitud, kes poissi ja ratastooli tassivad. “Põhitööjõud olid meie kaks meesõpetajat, majandusjuhataja või 8.–9. klassi poisid,” rääkis direktor, lisades: “ning üks kuuenda klassi poiss, kellele meeldis Fred Eriku koolikotti tassida.”

Klassijuhataja Külli Lindau arvas, et tõstuki saamine on tähtis sündmus kogu koolile. “Fred Erik muudkui ootas ja küsis, millal see juba saabub. Toimub ju osa kolmanda klassi tunde teisel korrusel, nii et lapsed peavad trepist üles-alla käima iga päev,” rääkis poisi klassijuhataja.

Lindau sõnul aitavad klassi- ja koolikaaslased Fred Erikut, kes on lahke, südamlik ja rõõmsameelne poiss, hea meelega. “Nad on harjunud ja lausa tahavad seda teha,” kinnitas õpetaja. “Samas peab ta iseseisvaks saama.”

Saksamaal valmistatud trepitõstuk, mille paigaldab Tervise Abi OÜ Tallinnast, avatakse pidulikult lindilõikamisega esmaspäeva hommikul.

Tõstuki soetamiseks ja paigaldamiseks eraldas riigikogu regionaalsete investeeringute toetamiseks tänavusest riigieelarve nn katuserahadest 10 000 eurot.

Lahkete inimeste annetustest kogunes aga veelgi suurem summa – 15 535 eurot ja 66 senti.

Rauna sõnul väärivad kiitust kõik annetajad. “Neid on olnud väga palju,” kinnitas direktor.

“Me ei osanud oodata, et seda raha nii palju tuleb,” lausus õpetaja Lindau.

Kuna kogu raha tõstuki peale ei kulunud, otsustas kool ülejäänud raha kasutada korraliku invatualeti ehitamiseks. Sellegi tööga on juba algust tehtud.

Print Friendly, PDF & Email