Vahva küla elanikud kaebasid Lääne-Saare vallavalitsusele sõidutee nigela olukorra üle, mis tekitab probleeme ka postiljonile.
Pöördumises, millele kirjutas alla seitse külaelanikku, seisab, et tee on tänavuse talvega muutunud mittesõidetavaks. Vallavalitsusel palutakse olukorra parandamiseks midagi ette võtta ja lisatakse: “Elanikel ei ole varsti võimalik liikuda ja ka postiljon hakkab keelduma posti vedamast.”
Vahva küla asukate pöördumisele on toetust avaldanud ka Leedri küla selts. Nemad märgivad, et teelõik kulgeb suures osas läbi Leedri küla ning on juba mitu aastat olnud suur probleem. “Ebasobiva kattematerjali tõttu on tee enamiku osa aastast väga raskesti läbitav,” tõdetakse toetusavalduses ja lisatakse: “Samas on tegemist küllaltki aktiivses kasutuses oleva lõiguga.” Viidatakse, et tee ühendab Lümanda küla ja Atla piirkonda ning sellele, et viimastel aastatel on kahte külasse kolinud mitu uut perekonda.
Lääne-Saare vallavanem Andres Tinno tõdes, et külmavaene talv on teede lagunemisele kaasa aidanud. Ta lubas, et kui teed ära kuivavad, algab ka nende korrastamine.
“Kapitaalsemate remonttööde puhul on kokku lepitud, et objektide pingerea paneb paika vallavolikogu külaelukomisjon ja esitab volikogule kinnitamiseks,» märkis Tinno.
Eesti Posti Saaremaa kandekeskuse juhataja Margit Tammeleht ütles Saarte Häälele, et postiljon on postifirmat Vahva küla tee kehvast olukorrast teavitanud. “Ta oli väga mures, et lõhub ettevõtte masinat,” lisas Tammeleht.
Postiveoga on probleeme ka Kuusnõmme, Karala, Praakli ja Kellamäe külas. “Karala teed hiljuti küll parandati, kuid metsaveomasinad on selle taas ära lõhkunud,” märkis Tammeleht, mainides, et ka Pöide valla Muraja külas on üks teelõik väga halvas seisus.
Tammelehe sõnul kurdavad postifirmale kehvade teede üle lisaks postiljonidele ka külaelanikud. “Väga levinud on arusaam, et kui posti esindaja pöördub vallavalitsuse poole, on tulemus palju tõhusam,” selgitas Tammeleht.
Ta lisas, et omavalitsustega on vajaduse korral ka ühendust võetud ja on olnud positiivse lahendusega juhtumeid, kus on kiiresti reageeritud ja tee korda tehtud.
Päris viimata on post teede kehva olukorra tõttu jäänud Tammelehe sõnul vaid paaril korral. “Teine lugu on ootamatult saabunud talvega, siis juhtub küll, et me ei jõuagi lahtilükkamata teede tõttu kliendini,” nentis Tammeleht.
Kuigi postiljonidel on kehvade teeoludega probleeme olnud ka varasematel aastatel, tõdes Margit Tammeleht, et sel aastal on olukord lumevaese talve tõttu halvem kui muidu.
Väga, väga jube tee on ka harilaiule minnes. Seal on maasturistki kahju, kui keegi peaks minema :)
Kuna talvist teehooldust sel aastal tegema ei pidanud siis otsustati ülejäänud raha kasutada teedehoolduse õppereisiks Botsvaanasse. Loodetakse sõlmida ka liivatarne lepinguid. Sellega seoses puudub riigil ja omavalitsustel vastav rahaline võimekus teede remondiks. Omavalitsused ja külade esindused peavad suuremat rõhku panema vabatahtlike teehooldusbrigaadide loomisele. Ei tasu unustada vanu, rahvuslikke traditsioone, mäletavad ju meie vanavanemad veel neid häid aegu kui talumehed teede remondiks hobuvankritega munakive vedasid.
Kas tõesti on uues suurvallas selliseid probleeme? Uskumatu.
Tegelikult ei ole, sest uus vald on juba 2,5 kuud tegutsenud ja selle ajaga loomulikult kõik teed juba parandatud !
Tellige töö kindlasti suurärimehelt Beerensilt, kes peaks sealt päris lähedal olema! Loodetavasti ei jää ka tellija siis päris kuivale.
Tead, suurvald lihtsalt pole jõudnud endale paremaid ilmaolusid veel kehtestada, aga küllap edaspidi ära teevad, seni peavad leppima kogu Saare- ja Eestimaal valitsevate ilmaoludega ja kevadisel ajal teede lagunemisega nagu kõik teised. Kui endine Lõmanda vald ei suutnud teid korda teha, siis nüüd saavad need kindlasti korda, nii et ole mureta!
No seda ilmaimet tahaks küll näha :) Et kui Lümanda vald ei saanud hakkama, siis ühisvald saab kindlasti – lubage sügavalt kahelda …