Miniteatripäevad on üsna varsti algamas

PROOV KÄIB: Karl Juhandi selgitab Kaspar Möldrile vihmavarjukunsti. Tagaplaanil Keili Õispuu ja Kerli Kuusk. Foto: Tambet Allik

PROOV KÄIB: Karl Juhandi selgitab Kaspar Möldrile vihmavarjukunsti. Tagaplaanil Keili Õispuu ja Kerli Kuusk. Foto: Tambet Allik

“Enne koju ei lähe, kui tükk sujub,” kõlas Sirje Kreismani hääl laupäeval Saaremaa ühisgümnaasiumi aulas näiteringi Kreisis proovis. Huumorivõtmes öeldud lause andis teada, et Saaremaa miniteatripäevi kaua enam oodata ei tule.

14.–16. märtsini kestvatest miniteatripäevadest võtab sel aastal osa viis kohalikku näitetruppi: kolm Saaremaa ühisgümnaasiumist (SÜG), üks Kuressaare gümnaasiumist (KG) ja üks Orissaare gümnaasiumist (OG).

SÜG-i Kreisise tükk “Kui ma oleksin onu Paul…” põhineb Mehis Heinsaare sürreaalsel lühiromaanil “Härra Pauli kroonikad”. Näitetrupi juhendaja Sirje Kreisman rääkis, et Kreisis on väga erinevate žanritega katsetanud, kuid midagi päris sellist pole varem veel lavale toodud. “Iga kord teeme midagi erinevat. Et üheülbaliseks ei läheks,” selgitas Kreisman. Romaan, millel lavastus baseerub, on Kreismani sõnul küllaltki naljakas. “Onu Paul on imelik tegelane, kes on oma tubadega veidi riius,” muheles Kreisman. Nii saabki publik kuulda dialoogivormis mõttevahetusi äraarvamatutel teemadel.

Rõõmsal meelel

Lavastuses astuvad üles kõik Kreisise 19 liiget. “Hakkasime osasid jagama selle mõttega, et vanemad tegijad saavad pikemad osad,” märkis Kreisman ja lisas, et välja ei tahetud kedagi jätta. Laupäeval algavatesse miniteatripäevadesse suhtub Kreisman oma sõnul stoilise rahuga, kuna usub, et noored näitlejad võtavad ennast esinemise ajaks korralikult kokku.

KG 12.b klassi õpilane ja miniteatripäevadel osaleva trupi juhendaja Sissel-Maria Mägi kinnitas samuti, et ettevalmistused sujuvad rõõmsas meeleolus: “Teeme seda ju enda lõbuks, mitte mingi suure võidu või auhinna pärast.”

Miniteatripäevade pääsme lunastas Mägi trupp KG suure teatriõhtu võiduga. “Oma rekvisiitidelt puhusime tolmu veebruaris, et jõuda ka Saaremaa ühisgümnaasiumi lavalaudadele,” ütles Mägi, viidates, et proove hakati uuesti tegema eelmisel kuul. Üles astutakse Charles Perrault’ “Punamütsikese” ainetel lavastusega “Õhtusöök viiele”. Mägi sõnul on tegu küllaltki lühikese looga. Kõik ülejäänu, mis lavastusse puutub, eelistas Sissel-Maria Mägi seni saladuseks jätta.

Luuleteatri Krevera juhendaja Rita Ilves võrdles lavastusi eksamitega: «Ükskõik kui palju aega õppimiseks on, alati jääb üks päev puudu.” Kaks korda nädalas toimuvate proovidega alustati jaanuari keskel, kuid Ilvese sõnul kipub prooviaega enne festivali ikka väheks jääma.

“Meie lavastuse aluseks on Mati Undi näidend “Vaimude tund Jannseni tänavas”, mis räägib Lydia Koidula ja Aino Kallase vaimude kohtumisest muuseumis,” tutvustas Ilves lavatükki pealkirjaga “Miski heljus läbi ruumi”. Ilves lisas, et oluline on selles lavastuses kindlasti ka muusika: “Kõlavad Koidula tekstidele loodud laulud, mõned neist üsna üllatavas võtmes.”

Tüki valikul mõeldi selle peale, et tegijad saaksid tutvuda kultuuriloolise materjaliga. Lavastusega püütakse näidata, et Koidula ei ole vaid suur luuleline müüt, vaid elus inimene oma vooruste ja puudustega, kelle tekstid võivad tänaselgi päeval kaasaegselt kõlada.

Teadus laval

Indrek Peil, kes on SÜG-i teadusteatri Krempel lavastuse “Elementa et Horror Vacui” lavastaja, märkis samuti, et päris valmis ettevalmistustega veel ei olda. “Rahustav on kuulda, et ega teised ka selles osas päris lõppu jõudnud ole,” märkis Peil ja lisas: “Sel nädalal teeme proove pea iga päev, kui aula vaba on ja tegelastel samal ajal midagi edasilükkamatut käsil pole.”

Lavastuse kohta sõnas Peil, et tegemist ei ole traditsioonilise kooliteatritükiga. Nimelt demonstreeritakse laval mitmesuguseid teaduslikke katseid. Tegelased ja mõttekäigud pärinevad aga Galileo Galilei teostest. Laval vaidlevad erinevate ajastute teadlased paari loodusnähtuse olemuse ja põhjuste üle ning üritavad oma väiteid katsete abil tõestada. “Midagi keerulist pole, vaataja peaks kõigest aru saama ja ehk ka midagi juurde õppima,” ütles Peil. Selleks, et vaatajatele veidi põnevust jätta, Peil laval toimuma hakkavat täpsemalt siiski ei kirjeldanud.

Orissaare gümnaasiumi Mo-teater astub üles kompositsiooniga “Meie lugu”. Juhendaja Mare Nooda sõnul on “Meie lugu”, mis sai alguse väga realistlikest mõtetest, esietenduse lähenedes saanud külge mitmeid absurdisugemeid. “Lugu nagu Läänemere lained. Kas vajume põhja või sõuame laineharjal?” viskas Noot küsimuse õhku.

Print Friendly, PDF & Email