Enne surma peab kindlasti külastama Ruhnu raamatukogu (1)

Rahvusvahelisel internetileheküljel pealkirjaga “1001 Libraries to see before you die” ehk eesti keeles “1001 raamatukogu, mida peab enne surma nägema” on Eestist seni ainsana ära toodud Ruhnu raamatukogu.

“Avastasin selle väikese kogukonna raamatukogu kaugel Eestis asuval Ruhnu saarel, kui käisin 2013. aasta suvel jalgrattaturistina Balti riikides,” kirjutab Ruhnu raamatukogu tutvustanud Andreas Hahn, kes on tutvustava teksti illustreerinud fotodega raamatukogust ja Ruhnu saarel leiduvast.

Hahn meenutab, et jõudis raamatukokku pärastlõunal. “Silt teatas, et hetkel oli raamatukogu suletud,” kirjutab Hahn. “Ukse ees seisis aga laud kahe tooliga. Niisiis võtsin istet ja kasutasin nende tasuta WiFi-ühendust kui akent maailma.”

Leheküljel on ära toodud Ruhnu raamatukogu aadress, kontaktandmed ja internetilehekülg. Veel kirjutab autor: “Ruhnu pindala on 12 km². Seal on vaid üks tee sadamast külla.” Hahni hinnangul on Ruhnul huvitav ajalugu ning ta peab märkimisväärseks sedagi, et ühe päeva jooksul on jalgsi käies võimalik tutvuda kõigi saare vaatamisväärsustega.

Ruhnu raamatukogu juhataja Silvi Meerits sai 1001 külastamisväärsema hulka valimisest teada Saare maakonna keskraamatkogult.

“Välismaalasi satub meile uudistama ikka päris palju,” rääkis Meerits. “Just võõrad ütlevad, et meie raamatukogu on väga omanäoline ja eriline.” Juhataja sõnul on uudistajaid ja pildistajaid just suviti väga palju.

Kuigi rahvusvahelisel leheküljel on Ruhnu raamatukogu teenindatava elanikkonna suuruseks märgitud 56 inimest, on neid Meeritsa kinnitusel siiski rohkem. “Elanikke on kuuekümne ringis, aga meie raamatukogu külastab ikka üle saja inimese aastas,” tõdes Meerits. “Siin käiakse laenutamas, aga ka internetis.”

Ruhnu vallavanema Jaan Urveti sõnul lisab sellisesse nimekirja kuulumine Ruhnu raamatukogule rahvusvahelist tuntust. “Igatahes väga vahva!” leidis vallavanem.

Nn 1001 raamatukogu projekt kuulutati välja mullu 17. augustil Lyonis IFLA ehk rahvusvahelise raamatukoguühingute ja -institutsioonide liidu ülemaailmsel raamatukogude ja informatsioonikongressil.

Print Friendly, PDF & Email