Orissaare tamm hääletati Euroopa aasta puuks (3)

TAMMERETKE LÕPETAMISEL: Vasakult jooksjad August Tillo ja Urmo Talistu, Orissaare vallavanem Vello Runthal ning arboristide koja esimees, tammeaktsiooni tulihingeline eestvedaja Heiki Hanso. Foto: Tõnu Reinmets

TAMMERETKE LÕPETAMISEL: Vasakult jooksjad August Tillo ja Urmo Talistu, Orissaare vallavanem Vello Runthal ning arboristide koja esimees, tammeaktsiooni tulihingeline eestvedaja Heiki Hanso. Foto: Tõnu Reinmets

Rahvusvahelisel konkursil kuulutati pärast tihedat rebimist võitjaks Orissaare staadionitamm. Teisele kohale tuli oma erilise puuga Ungari, kolmanda koha hääletasid oma puule välja hispaanlased.

“See oli fantastiline kogemus ja elamus ning minu sügav unistus ja kõikide soovide soov, et me selle tiitli saaksime,” rõõmustas Orissaare tamme aasta puu konkursile esitanud MTÜ Abroristide Koda esimees Heiki Hanso.

“Esimest kohta ei trumpa miski üle ning seda tunnustust ja au ei võta Orissaare tammelt enam keegi ära. Euroopa aasta puu 2015 on meil juurikaid pidi maa sees kinni,” muigas ta. Keset Orissaare jalkastaadionit kõrguva 150-aastase tamme ümber laiub staadion 1951. aastast.

Hanso meenutas tammeaktsiooni, häälte korjamiseks 165 kilomeetri pikkust Tallinnast Orissaarde sooritatud rännakut ja jooksjate südamlikku vastuvõttu, kuhu oli kokku tulnud üle poolesaja inimese.

“See tõi ju kogukonna kokku just selle puu juurde staadionile ning kui ma vaatasin seda toredust, siis kippus pisar silma,” rääkis Hanso. “See võistlus ühendas inimesi ja pani meid kõiki mõtlema puude olulisuse üle.”

Tema sõnul on meie väikese riigi eelis, et kui on vaja mingi ülla eesmärgi nimel kiiresti ja mõjuval põhjusel tegutseda, siis on võimalik inimesi mobiliseerida.

“Usun, et iga orissaarlane, saarlane, eestlane oli rõõmus ja uhke, kui kuulis uudist, et Orissaare staadionitamm on Euroopa aasta puuks valitud,” ütles Orissaare vallavanem Vello Runthal. “Kindlasti on see pidu igas peres, südames, sest eks kõik orissaarlased ole seal tamme all käinud, kes kehalise tunnis, kes jalutamas.”

Vallavanem avaldas lootust, et saabuval suvel on Orissaare staadionil palju vilkam elu, sest kindlasti on inimesi, kes tahavad seda kaunist tamme näha ja otse sel eesmärgil staadionile kõnnivadki. Vallavalitsus kavatseb sättida tammele valgustuse, et tamm oleks paremini näha ka pimedamal ajal ning Pritsumaja juurde pannakse Euroopa aasta puule viitav silt.

“Suur tänu Heiki Hansole, arboristide kojale ja teistele aktiivsetele inimestele ning aitäh kõigile 60 000 hääletajale. Teie tegite staadionitamme aasta puuks,” lausus vallavanem Runthal.


 

Hääli kogu maailmast

Orissaare staadionitamm kogus 59 836 häält, teisele kohale tuli vägev Tata idaplaatan Ungarist, mis korjas 53 487 häält. Kolmandaks jäänud Remolinari pöetud pappel Hispaaniast sai 13 951 häält. Aasta puu valimisest võttis veebruari jooksul osa ligi 200 000 inimest üle kogu Euroopa.

Orissaare tamm sai hääli kogu maailmast: soomekeelsest brauserist 488, jalgpallimaalt Inglismaalt 1900, Venemaalt 208, Rootsist 140. Hääli anti ka USA-st, Jaapanist, Taanist, Prantsusmaalt jm, isegi konkursil osalenud Ungari andis 69 häält.

Väärikas tiitel kuulutatakse pidulikult välja 22. aprillil Brüsselis toimuval auhinnatseremoonial.

Arboristide koda kavatseb ka järgmisel aastal esitada võistlusele uue huvitava looga puu. Koja tegevust rahastatakse vaid liikmemaksudest ning kel on soov ja võimalus arboriste toetada, saab seda teha, kandes raha arvelduskontole EE982200221051840810 Swedbankis, märkides selgituseks “annetus”.

Print Friendly, PDF & Email