Riigikogu valimised on nüüd möödanik (1)

Jääb vaid oodata koalitsioonilepingu sõlmimist ja valitsuskoalitsiooni moodustamist. Sellest selgub, millised lubadused jäävad kehtima ja millised eesmärgid võetakse.

Uudiseid on oodata ka meie tõmbekeskuses Kuressaare linnas. Linnapea Hannes Hanso valimiskampaania õnnestus ja ta on suundumas riigikokku. Seega avaneb meil õige pea võimalus tutvuda uue linnapea ja tema meeskonnaga.

Ei tea, kas naabervallavanemal on õigust uuele linnapeale mingeid lootusi panna, kuid arvestades ühist toimepiirkonda, on teemasid rohkem kui üks.

Esmane hingelähedane teema on muidugi ühinemisprotsess. Oluline on, et Hannes Hanso varsti pea aasta tagasi tulnud algatus lõplikult toppama ei jääks. Oleks igati tervitatav, et muudatused toimuksid ka suhtumises: et suudetaks isiklikud huvid tahaplaanile jätta ja vaadata Saaremaad tervikuna. Ja seda 21. sajandi tingimustes, kus inimene ei käi juba ammu vallamajas hobusega, vaid kasutab suhtluseks omavalitsusega e-posti ja teisi tänapäevaseid sidepidamisvahendeid.

Teiseks on ühise haridusruumi leping. Võin kinnitada, et saime lõpuks linnalt lepinguprojekti. Suurel määral kopeerib saadud lepinguprojekt vana lepingut. Muudatus on seotud põhimõtteliselt ainult ühe klausliga – Kuressaare lapsed peavad olema eelisseisundis Kaarma piirkonna laste ees. Selle julge väljaütlemiseni läks aega üle poole aasta! Nüüd jääbki üle tunnistada tõsiasja, et ühelt poolt soovib linn panna valdadega leivad ühte kappi, teiselt poolt saada endale teiste ees eritingimusi.

Selline lähenemine ei lähe kokku eesmärgiga “Üks Saaremaa – üks omavalitsus”. Ei saa kutsuda naabreid ühinema põhimõttega “Meil on sellised ilusad teenused ja kui te soovite neid saada, siis peate maksma”. Meie lähtusime oma ühinemisprotsessis põhimõttest “Meil on palju toredat, mida soovime ühiselt jagada, ja koos oleme paremad!”.

Loodan, et tulevane linnapea võtab neid väikesi mõtteid kuulda ja on valmis tihedaks koostööks Saaremaa valdadega eritingimusi mitte seades.

Siinkohal teeksingi ettepaneku Kihelkonna vallale: tooge oma lapsed meie Kärla ja Lümanda kooli ning teeme koostööd ühise hooldekodu loomiseks Kihelkonna valda. See samm aitaks meid lähendada ja mõelda ühise valla suunas!

Hea Lääne-Saare valla naispere – HEAD LÄHENEVAT NAISTEPÄEVA TEILE!

Andres Tinno

Print Friendly, PDF & Email