Waldial sai veerandsada täis (2)

TUNNUSTAMINE: Sünnipäeval jagati tänukirju nii koorile kui ka vallale. Pildil Õie Pärtel, Siivi Kaasik ja Aare Martinson. Foto: Irina Mägi

TUNNUSTAMINE: Sünnipäeval jagati tänukirju nii koorile kui ka vallale. Pildil Õie Pärtel, Siivi Kaasik ja Aare Martinson. Foto: Irina Mägi

Kahekümne viie aasta jooksul on Valjala segakoor Waldia pakkunud muusikalisi elamusi koduvallas ja kaugemalgi.

Laupäeva õhtul tähistati Valjala rahvamajas Eesti Vabariigi aastapäeva ja segakoori Waldia 25. sünnipäeva. Kontserdi juhatas sisse Valjala kellade ansambel. Seejärel astusid üles Audru valla segakoor ja Waldia. Esinemiste vahepeal ütlesid koorile häid sõnu nii vallavanem Aare Martinson kui ka maavanem Kaido Kaasik. “Laulust, tantsust ja heast rahvamuusikast on siin alati osatud lugu pidada. Nii kaua, kuni rahvakultuur kestab, on elu,” märkis Kaido Kaasik oma kõnes.

Tegus rahvas

Segakoor alustas 1990. aasta veebruaris kirikukoorina, kuid seoses valdade tekkimisega sai Waldiast üsna pea vallakoor. Kohaliku kogudusega on Waldia seotud aga siiani. Algusaastatest peale on kooril olnud sõprussidemed ka Pirkkala kogudusega. Nii seisavad Waldia kroonikas järgmised read: “Esmane tutvus saadi kirikus vastastikuse laulmisega. Meie poolt laulis koor, Soome poolt solist.”

Päris esimene esinemine leidis aset 1990. aasta aprillis. Toona oli kooris 43 liiget, nüüd on neid 22. Algusest peale on kooris olnud dirigent Õie Pärtel ja viis lauljat: Malle Raamat, Anne Iljas, Ülle Aulik, Aire Heinsalu ja Kalvin Pärtel. Koori loomise idee peale tuli toonane kirikuõpetaja Gustav Kutsar.

Õie Pärtel rääkis, et proove tehakse üldiselt kord nädalas, ent kui suuremad esinemised ees, siis tihedaminigi. «Meil on nii tegus rahvas, et paljud meist käivad veel tantsimas ja osalevad muudeski ringides. Aktiivne rahvas,” lisas Pärtel.

Waldia on esinenud kõiksugustel valla ja kiriku üritustel ja pühadel. Näiteks advendiajal on Waldia algatusel juba kolmteist aastat korraldatud kontserti “Laulud jõulude ootuses”. “Meie kooril tuli mõte teha selline advendilaulupidu,” kinnitas Pärtel.

Eredamad mälestused pärinevad dirigent Pärtelil paljudelt kontsertreisidelt. “Kui on kohalikud laulupeod, siis jääb sellist koosolemise aega väheks. Pikematel laulureisidel õpib kooriliikmeid lähemalt tundma ja kollektiiv kasvab nagu rohkem kokku,” selgitas Pärtel. Mitmeid kordi on Waldia külastanud Pirkkala kogudust. 2007. aastal käidi ka Soome-Eesti laulupeol Pori linnas. Lisaks on 1994. aastast osaletud kõigil üldlaulupidudel.

Häda meestega

Õie Pärtel rääkis, et eelmisel aastal oli konkurents laulupeole pääsemiseks eriti tihe, kuid siiamaani on suudetud vajalikku taset hoida. Praegu on Waldial aga kerge madalseis, kuna on tekkinud puudus bassidest. «Uuest aastast jäime ühest väga heast bassist ilma,” nentis Pärtel, lisades, et praegu on kooris kaks bassi, aga noorem neist kolib peatselt mandrile. Dirigendi sõnul moodustavad bassid aga koori vundamendi.

“Kõige suurem häda on loomulikult meestega,” tõdes Pärtel, sõnades, et laulvad mehed on vahetunud üsna järjekindlalt. Tihtipeale minnakse kas mujale elama või välismaale tööle. Ta lisas siiski, et on mehi, kes on kooris kaasa löönud algusest peale. Näiteks tenoritest praegu suuremat puudust ei ole.

Waldias pikki aastaid bassi laulnud Jaanus Lipp tõdes, et üksi saab päris raske olema. «Hea, kui on kaks bassi, aga kolm on veel parem. Mida rohkem, seda uhkem,» märkis Lipp. Tema sõnul on varasematel aastatel kooris kolm bassi ka olnud, kuid: «Igaühel on ju oma tööd ja toimetamised, rännatakse siia ja sinna.” Jaanus Lipp on siiski positiivselt meelestatud ja kinnitas, et kavatseb kooris ikka edasi laulda, kui kedagi kõrvale saab.

1997. aastal lauljana alustanud, kuid ajapikku koormeistriks saanud Siivi Kaasik sõnas, et Waldiat on aastate jooksul koos hoidnud kohusetundlikud inimesed: “Väga toredad ja kohusetundlikud inimesed on siin ja kui nad veel laulda ka oskavad, siis on see täielik boonus kokkusaamiseks ja tegutsemiseks.”

Lähituleviku plaanidest rääkides ütles Õie Pärtel, et nüüd hakatakse suure hooga valmistuma vaimulikuks laulupeoks, mis tuleb juulikuus Tartus. Suvel esineb Waldia veel Valjala laulupäeval, mida korraldatakse iga kolme aasta tagant.

Print Friendly, PDF & Email