Quo vadis, Kuressaare? (14)

Kuressaare jääb linnapeata, abilinnapea sai kinga ja volikogu aseesimees on omade reetlikkusest hingepõhjani solvunud. Huvitav olukord, mis sunnib küsima – mis saab edasi?

Kohe räägin teile.

Võtame kõigepealt osadeks linnavolikogu pusle. See koosneb 21 tükist: 8 kohta volikogus kuulub Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale, 7 Reformierakonnale, 5 Isamaa ja Res Publica Liidule ning üks Keskerakonnale. Koalitsiooni moodustavad SDE 8 ja IRL 5 kohaga ehk kokku on võimuliidus 13 inimest. Opositsiooni poolel on 7 RE ja üks KE saadik.

Peadeta linn

1. märtsi valimiste tulemusena läheb Kuressaare linnapea Hannes Hanso (SDE) paari nädala pärast riigikokku. Linn jääb peata, Hanso ise ütleb, et parim kandidaat sellele kohale on abilinnapea Madis Kallas (SDE).

Juba kuu aega tagasi andis IRL hundipassi oma abilinnapeale Taavi Kurisoole, kes ametlikult viibib küll pikal õppepuhkusel, kuna kirjutab magistritööd. Eelmisel nädalal kinnitati ta uude ametisse Saare maavalitsuse juurde loodud valdade ühinemiskoordinaatorina, mille kohta tuleb ametlik teade sel nädalal.

Maavalitsusest IRL Kurisoo abilinnapea kohale ka palkas, kuid tema töö tulemused pole ei “omade” ega ka opositsiooni hinnangul olnud kuigi tähelepanuväärsed. Meenutatakse näiteks taandarengut Komandandi tänava noortekeskuse aluse maa müügil Grand Rose’i spaale või turu ümberehitamise toppamist. Opositsionäär Toivo Alt viitas volikogu jaanuariistungil, et ka linna peatänava renoveerimise projektiga kiputakse graafikust libisema. Seda enam, et nüüd on vastutav abilinnapea üldse eemal.

Igatahes otsustas linnavolikogu juhtiv Toomas Takkis Kurisoost vabaneda ja Kuressaare osakonna juhatuse esimees Virge Pihel viis tema tahtmise täide. Pihel ise ütleb küll, et “ei saa öelda, et Kurisoo eemaldati, kuid et ta kandideeris mujale, siis ilmselt tahab ta lahkuda küll”.

Milleks Kurisoost vabanemine IRL-i jaoks veel hea on, sellest allpool.

Kui abilinnapea Kurisoo on ettur IRL-i poliitmängudes, siis nende partner SDE ohverdas SA Kuressaare Hoolekanne juhi Piret Sarjase, volikogu aseesimehe.

Linna peal räägitakse, et Kuressaare pensionäride ühenduse mõnele juhtfiguurile mittesobiv Sarjas vabastati Hansole pensionäride häälte tagamiseks. Muidugi on nii pensionäride ühenduse juht Helga Nurmekann kui ka Hannes Hanso sellist juttu täielikuks jamaks nimetanud. On tõesti raske uskuda, et Nurmekann sellist võimu omab.

Teine legend pajatab, et Sarjasest vabanemisega “tehti koht” ühele IRL-i kuuluvale töötule volikogu liikmele. Nii paneb arvama tõsiasi, et endine sotsiaalala abilinnapea Argo Kirss on ennast koalitsioonisaadikuna näidanud tihti üsna kriitilisena ja tema vaigistamiseks oleks töökoht paras pakkumine. Fakt on see, et Kirss ei ole pärast 2013. aasta kohalike omavalitsuste volikogude valimisi endale uut ametit leidnud.

Aga Kirss pole sellest kohast huvitatud!

Hoolekande sihtasutuse juhi kohta võib aga ihaldada praegu SA nõukokku kuuluv Katrin Keso-Vares, kes koos Sarjasega sellele kohale varem kandideeris, kuid toonase nõukogu soosingut ei saavutanud. Piret Sarjas viitas eelmise nädala lõpul avaldatud pihtimuses samuti, et kuulis oma vallandamisest ühelt kliendilt, kes olla seda omakorda teada saanud kunstnik Ants Vareselt. Too omakorda võis seda siseinfona kuulda abikaasa Katrin Keso-Vareselt.

Muudatused volikogus

Nüüd võiks tegelikult otsad kinni siduda. Aga enne veel paar detaili. Riigikogu valimiste järel lahkub riigikogust Jaanus Tamkivi ja võtab koha sisse Kuressaare volikogus, kuhu ta valiti 2013. a oktoobris. Linnavolikogust peab seetõttu lahkuma Anton Teras, kes on seal praegu asendusliikmena. Terasest vaba Reformierakonna fraktsioon annaks omakorda Sarjasele võimaluse nendega koostööd teha. Teras oli ju see mees, kes 2013. aastal SA nõukogu liikmena Sarjase konkursivõidu vastu tõelise ristisõja korraldas ja tegelikult kaudselt sellega Reformierakonna opositsiooni mängis.

Kuna Piret Sarjas on Madis Kallase, Jaanis Prii ja teiste sotside peale solvunud (“Kallase käitumine oli nördimapanev,” kirjutas ta laupäevases Saarte Hääles), on loogiline, et ta on uue linnapea valimistel salajasel hääletusel Kallase vastu. Ja võib-olla leiab opositsiooniline Reformierakond veelgi mõne sotsi, keda parteiliini järgimiselt kallutada, sest 21-liikmelises volikogus on iga hääl kulda väärt. Võib-olla juhtub koguni nii, et Reformierakond proovib muutunud poliitilises olukorras võimu ümber mängida?

Sest tõenäoliselt koosneb ka uus Eesti võimuliit oravatest ja sotsidest, kellele lisanduvad Vabaerakonna hääled. Pole üldse välistatud, et Reformierakond proovib ka Kuressaares katsetada diili sotsidega, puksides IRL-i võimuliidust välja. Olen üsna kindel, et selliste spekulatsioonidega on parteikontorites mängitud ja kõik võimalused läbi kaalutud.

Millised võivad aga olla IRL-i käigud ses malemängus? Siinkohal tuleb mängu volikogu ainus Keskerakonna saadik Mart Mäeker, kellest võiks saada kaalukeel volikogu olulistel hääletustel.

Kunagine Leisi vallavanem Mäeker on aastaid töötanud Tallinna linnavalitsuses, praegu on ta MTÜ Keskkonnateenused juhatuse liige. Seda veel üsna lühikest aega, sest Tallinna linnavalitsus lasi ta sealt lahti. Selle kasutas osavalt ära Kuressaare IRL, pakkudes talle Kurisoost vabaks jäävat abilinnapea kohta.

Mäeker võttis selle ka vastu, ehkki keeldus eile selle kohta kommentaare andmast. Samamoodi hoidus kommentaaridest Virge Pihel. “Kõigepealt peab olema vakantne koht, mida täita, ja see, kas Taavi Kurisoo saab ühinemiskoordinaatoriks, selgub selle nädala jooksul,” olid tema sõnad.

Volikogu opositsiooniliider Jüri Kuusk oli Mäekerile abilinnapea koha pakkumisest kuulnud, kuid kommenteerida ta seda ei soovinud.

Mainis siiski, et selline “kohtade ostmine on masendav”.

Print Friendly, PDF & Email