VALIMISPÄEV: Saare maakonnas madal valimisaktiivsus (FOTOD) (1)

valimised_7_raul_vinni

 

Saare maakonna valimisaktiivsus jäi Eestis tagant kolmandaks. Kuigi 57,9% ületati 2011 aasta tulemus, oli meist tagapool vaid Valga ja Ida-Viru maakonnad. Eestis oli valimisaktiivsus  63,7%. Viiendas valimisringkonnas oli Lääne- ja Hiiu maakonnas aktiivsus 61%.  See teeb ringkonna keskmiseks 60%

*Kell 16.00

Eranditult kõigis Saarte Hääle külastatud valimisjaoskondades kiidetakse üllatavalt head valimisaktiivsust. Kella 16.00 seisuga oli Saare maakonnas valimas käinud 52,6% valijatest. See ületab 2011. aasta kella 16.00 aktiivsuse juba kolme protsendiga. Samas kui kell 12.00 oli Saare maakond täpselt Eesti keskmise tulemuse peal, siis nüüd on see veidi alla jäädud, Eestis on aktiivsus juba 56%.

Nii mitmeski valimisjaoskonnas öeldi, et palju on hääletama tulnud noori, kes seda varem ei ole teinud. Samamoodi on hääletamas käinud ka vanemaid inimesi, kes enda sõnul pole enam aastaid valimas käinud, kuid nüüd tulid. Sooviga midagi muuta. Ka Saarte Häälega Salmel, Nasval ja Kuressaares vestelnud valijad mainisid tihti just muutuste soove.

Valimisjaoskonnad suletakse kella 20.00

* Kell 12.00

Riigikogu valimiste esimese vahekokkuvõtte järel saadi näiteks Kuressaare kesklinnas asuvas jaoskonnas number 1 tõdeda, et valimised on alanud heas hoos. Keskpäevaks oli valimas käinud pea kaks tuhat valijat ligi neljast tuhandest.

Seda seisukohta toetavad ka ametlikud aktiivsusnumbrid, mis näitasid kella 12ks Saare maakonnas 42,3 protsendist valimisaktiivsust. See on ka Eesti keskmine tulemus. Sellega on 2011. aasta valimiste samaaegne aktiivsus juba ületatud.

Saarte Hääl vestles valimisjaokskonnas mõne oma valiku teinud kodanikuga. Tõdeti, et hääli antakse ikkagi isikliku sümpaatia järgi isikutele, mitte erakondadele. ”Ega suurt midagi valida pole ka,” ütles Saarte Häälele Toomas Kasemaa. Tema valis enda sõnul ”kedagi uutest”.

Saaremaa ühisgümnaasiumis asuvas valimisjaoskonnas tundis jaoskonna esimees Aado Haandi aktiivsuse üle head meelt. “Mõnedel kohalikel valimistel pole terve päeva jooksul nii palju valijaid käinud,” märkis Haandi üle 40-protsendilise keskpäevase aktiivsuse kohta.

Kuigi Kaali koolis asuvas jaoskonnas oli aktiivsus alla 40 protsendi öeldi, et see on nende kohta juba tubli tulemus. Pihtla valla suuruselt teises jaoskonnas käis aktiivne hääletamine ning valimissedelite kasti laskmist korraldanud Tiit Rettau ei olnud kitsi kiitusega valijate kohta, kes oma “Eesti vabariigi kodaniku kohust” täitmas käivad. Proua Helle, kes Saarte Häälega pikemalt vestles arvas, et ehk polegi tema üksikust häälest teab, mis kasu. Samas ütles ta, et valimised on nagu komme ja kombeid ikka peab täitma.

Valjalas seevastu oli aktiivsus lõuna paiku juba pea 50% peale tõusnud. Valjala valimisjaoskonna ees Saarte Häälega vestelnud, kuid anonüümust soovinud härra tunnistas, et tema vaatab küll valimislubadusi. Millise lubaduse järgi seekord valik tehti, jäi mehe enda teada.

Fotod: Raul Vinni

Print Friendly, PDF & Email