Saare ratsakeskus pürgib ratsutajate Mekaks

JAAGUP HOBUSTEGA: “Paneme ratsutama kõik, kellel on huvi,” lubab ratsakeskuse peremees Jaagup Kallas. Tagaplaanil uus ratsamaneež. Foto: Tambet Allik

JAAGUP HOBUSTEGA: “Paneme ratsutama kõik, kellel on huvi,” lubab ratsakeskuse peremees Jaagup Kallas. Tagaplaanil uus ratsamaneež. Foto: Tambet Allik

Kärlalt Karujärve poole sõites avastab huviline tee ääres ühe suure ehitise, mille haldaja on MTÜ Saare Taluelu, ja eestvedajate plaanide kohaselt peab Saare ratsakeskusest saama Saaremaa ratsaspordi Meka.

“Kõik Saaremaa ratsutajad saavad siin treenida nii ennast kui ka hobuseid ja teoreetiliselt peaks see ühendama kõik maakonna ratsutajad. Aktiivseid treenijaid on Saaremaal kokku 50–60 ringis, meie juures käib neist harjutamas ligi kolmandik, kellest enamik on hetkel algajad,” toob MTÜ Saare Taluelu eestvedaja Jaagup Kallas välja oma nägemuse.

Maneež suurusega 18x 50 m on ehitatud ratsutajate vajadusi arvestades. Ehitamiseks saadi osaline rahastus PRIA-st, lisaks on kasutatud omavahendeid ja toetajate panust.

Maneeži tähtsust on raske üle hinnata. Harjutajaid ei sega lumi, vihm ei saja krae vahele ja pinnas ei külmu ära. Tuul ei puhu ja tänu valgustusele saab ka õhtuti pimedas harjutada. Ehitusjärgus on ka esinduslik väliplats, mis sel aastal veel valmis ei saa, kuid kevadel külvatakse muru ja parimal juhul järgmiseks hoojaks on väljak sõidukõlbulik.

Veel on plaanis ehitada korralik heinaküün ja tasemel jooksuaiad hobustele. Uues tallis on valmimas ka olmeplokk, kus on eraldi riietusruumid meestele ja naistele ning soovi korral saab pärast treeningut duši all käia. Samuti on kohe valmis saamas õppeklass, kus saab läbi viia koolitusi ja teooriatunde ratsutajatele ja hobusekasvatajatele.

“Sellised tingimused on meie ammune unistus,” tunnistab Jaagup Kallas, lisades, et muidu ei ole võimalik ratsutamisega üldse tõsiselt tegeleda. “Ma arvan, et need ajad võiksid juba möödas olla, kui rinnust saadik lumehanges sai kapatud. Soovime rajada teed professionaalsemale hobumajandusele Saaremaal.”

Kallase hinnangul on aeg edasi arenenud ning arenema peab ka Saaremaa ratsasport ja hobusekasvatus. Aastakümneid samas lagunenud vanas lehmalaudas hobuseid kasvatades ja ratsutajaid treenides ei toimu meile nii väga vajalikku arengut.

“On aeg, et meie hobustega tegelevad inimesed seda mõistaksid. Soovimegi olla teistele just eeskujuks ja näidata, et on veel, kuhu püüelda,” räägib ta.

Sportliku sammuna on Jaagup Kallasel plaanis teha tulevikus klubi, mis on tähtis selleks, et üle-eestilistel võistlustel osaleda. “Tahaks tulevikus panna suuremat rõhku sportlikele võimalustele, et saarlased saaksid siin korralikult harjutada ja ka väljas võistlemas käia,” selgitab Kallas. “Seni on olnud nii, et kui teised on talv läbi trenni teinud, siis meil saab harjutama hakata alles kevadel ja vormi saame sügiseks, kui hooaeg on läbi. Nii ei ole üldse võimalik konkurentsis püsida.”

Jaagup Kallase sõnul on sportlike tulemustega võimalik jõuda kuhu iganes. “Saaks vähemalt noortele indu ja hoogu tiibadesse,” avaldab ta oma soovi. “Kui ratsutajad saavad siit oma esimesed teadmised ja oskused, on neil võimalik mandrile kooli minnes oma hobiga edasi tegeleda ja jätkata veelgi kõrgemal tasemel. Selleks, et meie ratsutajate tase aina ülesmäge liiguks, on kavas korraldada koolitusi ja treeningpäevi Eesti tipptreenerite juhendamisel.”

Saare ratsakeskuses on ratsutamisega võimalik tegeleda ka hobi korras. “Paneme ratsutama kõik, kellel on huvi,” räägib Jaagup Kallas, kes ootab treeningutele nii algajaid kui ka võistlevaid sportlasi. “Võib tulla oma hobusega või kasutada keskuse omi. Hea füüsiline koormus on igatahes garanteeritud,” lubab Jaagup Kallas.

Print Friendly, PDF & Email