Aianduskevadel pane mulda šokolaadimaitseline piparmünt

NÄPUD MULDA:  Agricenteri juht Aadu Grepp pakub selgi kevadel aiapidajatele suurt ja eksootilist taimevalikut. Foto: Tambet Allik

NÄPUD MULDA: Agricenteri juht Aadu Grepp pakub selgi kevadel aiapidajatele suurt ja eksootilist taimevalikut. Foto: Tambet Allik

Saaremaa põnevaima valikuga aianduskauplus Kuressaare Agricenter pakub aiandushuvilistele uut paljundusmaterjali, mille hulgas püüavad tänavu tähelepanu šokolaadimaitsega piparmünt ja auhinnatud roosid. 

Kaupluse agronoom-müüja Sirje Avingu sõnul antakse algava aiandushooaja avalöök 6. või 7. märtsil, mil jõuab pärale esimene noortaimede saadetis . Aiandushuvilised ei pea pettuma: maitsetaimedest tuleb müügile näiteks must piparmünt “Chocolate”, mis, nagu nimigi viitab, on šokolaadimaitseline, ja sobib kuumadesse jookidesse ja toitude kaunistamiseks. Põnev taim on ka magus lippia (“Colata”), mille magus leht on 2000 korda magusam suhkrulehest. Seda võib kasutada salatites ja teesegudes.

Märtsi keskel võib Agricenterist küsida tugeva oliiviaroomiga rohekat santoliinisorti “Olivia”, mida kasutataksegi toitudes oliivi asemel. Populaarsust kogub viielehine eluväät ehk igavese elu rohi ehk vaese mehe ženšenn, mida on Kuressaare kauplusest reserveerinud isegi mandrirahvas.

Aprilli esimestel päevadel peaks huvilisteni jõudma poogitud basiilik “Baristo Rosso”, mis saabub koos poogitud tomatiga. “Basiilikut poogitakse sellepärast, et taim ei hakkaks nii kiiresti õitsema. Ise pole ma seda “imet” veel oma silmaga näinud,” rääkis Sirje Avingu, kelle sõnul tuleb Agricenterisse müügile 15–17 sorti selliseid maitsetaimi, mida toidupoe rohelise letist ei leia.

Trendikad begooniad

Lilletaimedest pidas Sirje Avingu esimesena tähelepanu väärivaks boliivia begooniaid, mida peetakse rippuvate begooniate uueks trendiks. Võimsa kasvuga lillest on Räpina aianduskooli õpilased uhkeid amplitaimi kasvatanud. Põnev taim on ka söödav, tugeva apelsinilõhnaga pelargoon, millest oli eelmisel aastal pikemalt juttu juunikuu Maakodus.

Saabumas on hulgaliselt komplekte kolmest erinevast taimest, mis kasvavad ühes amplis. Näiteks on ühes komplektis petuunia, puispetuunia ja rippuv aed-raudürt, teises puispetuunia “Calita Super Blue”, roomav sanvitaalia “Solaris” ja rippuv aed-raudürt ning kolmandas puispetuunia, tukalill ja bidens.

Väga ilus, aga vähetuntud on õhuline piimalill. Müügile saabuv sort “Silver Fog” talub hästi suvist kuumust ja kuivust ning sobib hästi kompositsioonidesse.

Lisandumas on uusi fuksiasorte: püstine “Aretes Upright Arroyo Grande” ja rippuv “Sir Matt Busby”, samuti üks uus jahukastekindel lemmaltsa sordiliin.

Uudissortidega täieneb põõsas-hõbekakra sordivalik (“Aramis Semi Double Chocolate” ja “Aramis Semi Double Dark Pink”).

Müügile saabub juba eelmisest aastast tuttav koera-ilunõges “Hybrid Variegata”. Taime võib istutada õues sinna, kuhu ei soovita koeri-kasse-jäneseid pikutama, pissima ja taimi närima. Räpina aianduskoolis kaitseb see siniste õitega taim Sirje Avingu sõnul maitsetaimede peenart ümbruskonna gurmaanidest kõutside eest, kes käivad sellest peenrast suures kaares mööda.

Saadaval on rooside tšempionid

6. aprillil on Sirje Avingu sõnul Agricenterisse oodata väga esinduslikku roosivalikut: müügile tulevad roosid, mis on võitnud rahvusvahelistelt võistlustelt kulda ja hõbedat või omavad ADR-sertifikaati. Saksamaa uute roosisortide test ehk ADR-sertifikaat on Eestis veel vähetuntud, kuid Euroopas väga hinnatud sertifikaat parimate roosisortide tunnustamiseks ja propageerimiseks. 1950. aastast Saksa puukoolide liidu väljaantav ADR-sertifikaat on maailma vanim ja tunnustatuim roosisortide võrdlus. Katseaedades kasvatatakse roose taimekaitsevahendeid kasutamata, võrreldes samal ajal uue sordi õievärvust, õitsemisaega, kasvukuju, lõhna ja talvekindlust vanemate sortidega. Igal aastal antakse ainult kõige väärtuslikumale sortidele ADR-sertifikaat, mis garanteerib uue sordi täieliku haiguskindluse, ja samas peab uus sort ületama varasemaid analoogseid sorte. Aastate jooksul on testitud kokku üle 1500 sordi.

Müügile tulevatest sortidest on ADR-sertifikaadiga näiteks “Bajazzo” (ADR nr 0711 sordile antud 2010. a) ja tüviroos “Gartenfreund” (ADR nr 1011 sordile antud 2013. a).

Rahvusvahelistel roosivõistlustel hinnatakse rooside ilu, jahukastekindlust, tahmlaiksuskindlust ja talvekindlust. Kuld- ja hõbemedaleid võitnud roosisortidest tulevad müügile näiteks “Bremer Stadtmusikanten”, “Freisinger Morgenröte”, “Lichtkönigin Lucia”, “Rosenstadt Freising-Stad Kortrijk” jt.

Aprillis jõuavad müüki väga haruldased paljasjuursed pojengid, samuti hästi palju paljasjuurseid hostasid ning kassetis kõrrelisi ja taluaialilli. Eksklusiivsed pojengisordid on “Singing in the Rain” ja “Green Halo”, esiletõstmist väärivad ka “Julia Rose”, “Pink Hawaian Coral” ja “Yellow Crown”. Hostadest on põnevamad sordid “Beach Boy”, “Praiyng Hands”, “Streaptise” ja “Rainbows End”.

Sirje Avingu lisas, et millalgi märtsi keskel on loota uusi huvitavaid liiliasorte, mida kauplus pole varem müünud. “Ühesõnaga, alates 6. märtsist võiksid aiandushuvilised meilt korra nädalas läbi astuda,” tähendas ta.

Print Friendly, PDF & Email